Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Přišel mi od kolegy červený klobouk, s černým pruhem a malým odznáčkem s logem Red Hat Nevím, kde ho splašil, ale potěšilo to. U nás ve firmě jsem jediný zástupce Linuxového (a teď i UNIXového) tábora v jinak majoritním Windows prostředí. Ale symbióza s kolegy funguje a i ti nejzatvrzelejší se občas přijdou zeptat na něco ohledně Linuxu, když si zkoušejí něco doma nainstalovat.
Po instalaci Sun VirtualBox 3.0.12 na GNU/Debian 5.0.2 64-bit mi přestaly fungovat 64-bitové virtuální stroje. 32-bit Windows XP a Debian startovaly bez problémů, ale 64-bit RHEL 5.4 a CentOS 5.4 skončily po startu na kernel panic.
Původně jsem podezříval konfiguraci VirtualBoxu u problémových guestů, ale po chvilce laborování mě napadlo vrátit se k verzi 3.0.10, která fungovala bez problémů.
Po downgrade na 3.0.10 opět začalo vše fungovat, jak má - tak jsem začal pátrat na bug trackeru VirtualBoxu, jestli se někdo setkal se stejným chováním. Hledání našlo tohle.
Takže jsem tam přidal záznam a zatím zůstávám u 3.0.10.
Po update Debianu na KDE 4.3.1 jsem zacal mit problem s Openoffice.org.
Kdyz jsem spustil nejakou OOo aplikaci, napriklad Writer, po najeti mysi na menu mi zmizely ikonky a text. Chvili jsem si hral s nastavenim, ale nic nepomohlo. Pak jsem jsem nasel popis stejneho problem na Gentto foru, kde bylo za pravdepodobneho vinika oznaceno tema KDE pro GTK aplikace.
Takze vy, co pouzivate KDE tema pro GTK aplikace, a mate stejny problem - vlozte nasleduji radek to souboru .kde/env/gtk-qt-engine.rc.sh:
export SAL_GTK_USE_PIXMAPPAINT=1
a restartujte KDE. Hotovo :-)
Tak jsem si zalozil blog V zivote bych nerekl, ze to udelam. Ale nakonec proc ne, jako skladiste poznamek...