Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Přišel mi od kolegy červený klobouk, s černým pruhem a malým odznáčkem s logem Red Hat Nevím, kde ho splašil, ale potěšilo to. U nás ve firmě jsem jediný zástupce Linuxového (a teď i UNIXového) tábora v jinak majoritním Windows prostředí. Ale symbióza s kolegy funguje a i ti nejzatvrzelejší se občas přijdou zeptat na něco ohledně Linuxu, když si zkoušejí něco doma nainstalovat.
Ten klobouk ve mně vyvolal trochu nostalgie - můj první opravdový Linux byl Red Hat 5.1 CZ od Computer Press - jednocédéčková věc, co dal v roce 1998 dohromady Yenya a kterou jsem si tenkrát v Olomouci koupil, když jsem přemýšlel, čím si udělám radost. Narazil jsem na tuhle útlou brožurku v knihkupectví, a i když jsem v té době znal jenom Monkey pod DOSem, 150Kč se mi zdálo jako dobrá investice.
Linuxík se tenkrát musel vecpat na 150MB oddíl vedle Windows 95 a kolikrát jsem ho smazal a nainstaloval, a zase smazal a nainstaloval.... Tehdy jsem ještě netušil, že mě tahle věc bude jednou živit
Po verzi 5.1 jsem si objednal tehdy zbrusu novou 6.0 (nepoužitelné jako tenkrát všechno od Red Hatu co končilo .0 - proč tomu neříkali beta?), dalších 150Káčé putovalo do 6.1CZ od CPressu a přes kvalitní 6.2 jsem nakonec skončil u Valhally (7.3) což byl pro mě asi nejpovedenější Red Hat v té době.
Po nástupu do mého prvního zaměstnání v roce 2003 jsem přešel na Debian, protože jsme ho používali na routerech. Debian mi vydržel 5 let, i když jsem na původním místě skončil a na dva roky mě živily serverové verze Windows(což byla rozhodně zajímavá zkušenost :-P).
V roce 2009 jsem dal (i když ne úplně) sbohem Widlím a z Release koordinátora se stal Linux administrátor. A tak jsem se po těch letech zase vrátil pod červený klobouk - na serverech frčí RHEL a CentOS a na mém pracovním Dellu se usídlila Fedora (dneska ve verzi 15).
A teď, když nám přišly nové T3 od Sunu (pardon Oracle), tak jsem si ten klobouk posunul trošku (ale jen trošku) na stranu, abych si užil trochu toho slunce...
Tiskni
Sdílej: