V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Kdyz mi v patek (kdysi davno, zapisek je nejakou dobu rozepsany) konecne dorazil Turris Omnia zacal jsem se v hrabat. Dualcore 1.6GHz + 1G RAM + 8G flash a busybox!? A vubec, proc nemit na poradnem routeru poradny OS? A tak jsem se rozhodl ze tam vrazim Gentoo. P.S.: Omlouvam se za horsi kvalitu zapisku, jsou to vicemene jen poznamky z vlastni instalace doplnene vysvetlujicimi komentari.
Z několika stran mi bylo vytýkáno že jsem sem dlouho nic nenapsal, tak se to pokusím napravit. Po delší pauze bude tenhle blog spíš obecný, k Linux-related tématům se dostanu někdy příště
Tak se zas půl roku nic nestalo. Doli údajně na sepisování TO nemá čas.
Celková škoda je přes 20 litrů.
Poky si zatím přehlásil bydliště na úřad (viz. živnostenský rejstřík, neumím sem dát permalink).
Dorazilo někomu něco? Má někdo nějaké bližší informace? Pokud ne tak to dopíšu (draft už mám) a holt se do toho zatáhnou úřady, což bych vážně nerad...
Zároveň bych rád poprosil všechny, kdo si něco objednávali a objednávka nedorazila aby detaily poslali Dolimu (viz zápisek o sepisování TO).
Když jsem se dozvěděl o hračce jménem Stellaris Launchpad od TexasInstruments, bylo rozhodnuto - to prostě musím mít!
V druhé části našeho příběhu o strýčku Mrkvákovi se podíváme na to jak to celé skončilo, ale i na to jak to je s tou Českou Poštou.
Jelikož se tak trochu zajímám o letadélka, letadélka létají na elektřinu a ta elektřina se musí někde vzít, pořídil jsem si "pořádnou" nabíječku. "Pořádnou" mám v uvozovkách protože to je levná čínská Turnigy Accucel6 za 20 dolarů, ale pořád to je lepší než cokoliv jiného co mám doma. Na boku má třípinový konektor na teplotní sondu, který ale zároveň může fungovat jako výstup. Dřív se dodávala přímo s USB<->sériovým převodníkem, ale pak číňani přestali ten převodník osazovat. Challenge máme a jdeme na věc.
Jako správný paranoik mám (až na /boot) šifrovaný celý disk - a taky rád používám suspend to RAM. Tady už místní paranoici asi čuchají problém - uspaný počítač je totiž snad to nejlepší, co si útočník plánující coldboot útok může přát. cryptsetup má už delší dobu funkci "luksSuspend", která klíče zahodí. Z pochopitelných důvodů to nejde jednoduše použít na připojený root. I když... Po pár hodinách hraní můžu prohlásit obligátní "jde to, ale dře to!".
Ve chvíli, kdy jsem viděl (teď už) předposlední xkcd mi bylo jasné, že tohle prostě musím mít! Ale jak na to? Program ln má sice parametr -d, ale i pod rootem vrací EPERM. Takže přece jen ty zdrojáky zas budu muset otevřít.
Takové menší ublognutí, pokus shrnout Cablegate, nadávání na uživatele a Apache a pozastavení se nad podílem Linuxu na desktopech.
Už delší dobu jsem majitelem TouchBooku od AlwaysInnovating, nicméně celá firma je tak nějak polomrtvá - v Gitu mají minimum commitů, nové kusy neodesílají a co hůř - jako hlavní "OS" se tam objevil Android. Takže klasický systém (AIOS, rebrandované OpenEmbedded) je prakticky neudržovaný a navíc Android na netbooku saje (OK, až na Angry Birds). Tak jsem se rozhodl tam nainstalovat Debian, ale nakonec se ukázalo, že to není až tak bez problémů jak jsem si myslel.
Nedávno jsem něco hledal na webu Mozilly a náhodou narazil na jednu zajímavou stránku. Ten pohled mě posadil na prdel. 18 kritických zranitelností za půl roku! Normální přístup by byl ten program smazat a najít si alternativu, to ale v tomhle případě z nejrůznějších důvodů není možné. A tak jsem začal řešit co s tím.
Ano, i mě dostihla noční můra každého Linuxáka - výběr tiskárny. Zkrátka chci zkusit dělat DPS fotocestou (škrábat rýsovací jehlou mě to fakt nebaví) a na to jehličková tiskárna jaksi nestačí. Takže jsem se rozhodl, že si koupím laserovku. (varování: následující zápisek je psán ve stavu nasranosti a může poškodit duševní zdraví)
Mikroblog
V klidu si prohlížím web, hraju si s USE flagy, na pozadí stahuju ve Firefoxu 1.5GB soubor a najednou si všimnu, že systém je pomalejší a pomalejší. Kouknu na horní panel - využití RAM jde k 90%.
S velkou slávou Google představil plugin přinášející na Linux podporu pro hlas a video v jejich Gmail IM klientu. Pod zprávičkou se objevila vtipná poznámka od anonyma Virt6: To je Apt-backdoor. Klasická součást všech balíků google . Bohužel, při bližším ohledání mi zmrzl úsměv na rtech.
Zdravím, tenhle zápisek je tak trochu dotazovací. Má někdo Touchbook? Pokud jo, mohl by mi napsat svoje (zvlášť případné negativní) zkušenosti?
Případně, pokud by měl někdo v plánu v prosinci/lednu tu věcičku koupit, může se ozvat, abychom případně zorganizovali hromadnou objednávku?
Díky
Lehký okenní manažer - Openbox - používám už poměrně dlouho, ale začal mi chybět nějaký rozumný správce wifi připojení. Už mě nebavilo po každém přesunu domov-škola zadávat wpa_supplicant -iwlan0 -c ./doma|eduroam.wpa -B; dhcpcd wlan0
tak jsem si řekl, že s tím něco udělám - a ubastlil jsem pár jednoduchých bashových skriptů, které mi připojení pomocí openboxího pipe menu usnadní
Jaký je váš názor na šumění větráčku na CPU? Pokud vám stejně jako mně vadí a máte některou z podporovaných architektur (Intel Core, Atom, Pentium M; AMD: Turion64, Turion X2, X2), můžete ho zkusit trochu ztišit pomocí následujícího návodu.
Protože mě už nebavilo pokaždé, když chci z czshare.com něco stáhnout otevřít odkaz, kliknout na profi download, vybrat soubor a dát stahovat, napsal jsem si BASHový skript, který mi to krásně usnadní.
Když jsem se rozhodl, že zkusím nový ext4, napadlo mě, že si udělám menší srovnání, co se týče výkonu FS. A pokud by se někomu hodilo, tady je. Jenom předem upozorňuji, že / mám zašifrovaný, takže pokud vidíte horší hodnoty, než máte vy, neděste se. (Zkusmo pomocí dd je propustnost disku kolem 35MB/s). A ještě testovací sestava: Notebook Lenovo N200 0769 - Intel DualCore T2310 (1,46GHz), 1,5GB RAM, HDD SATA FUJITSU MHW2120BH (120GB).
Po dlouhé době jsem byl inspirován (zdravím Amy ) oprášit svůj oddíl s Gentoo a vyzkoušet si ho. A když už jsem si Gentoo tak hezky aktualizoval, byla by škoda toho nevyužít pro srovnání (takový malý minitest) s mým aktuálním Debianem. Takže začínáme!
Dnes se mi v pravidelné dávce aktualizací nainstaloval onen slavný Firefox (resp. Iceweasel) 3. Na úvod je důležité poznamenat, že se nemusí jednat o final release, ale tato pravděpodobnost je velmi vysoká; možná právě proto je v about: uvedena verze 3.0. Předem upozorňuji, že se jedná o můj pohled na tuto aplikaci, nikoliv objektivní recenzi.
Jelikož jsem si poslední dobou hrál s MRTG, a vymýšlel, co by to tak ještě mohlo monitorovat, napadlo mě: webserver!. Bohužel, jak jsem záhy zjistil, Lighttpd neumožňuje přístup ke statistikám pomocí SNMP a tak jsem přemýšlel, jak na to.