Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak to vypadá, že naše milá EU to myslí se zákazem "prekurzorů výbušnin" vážně. A nedalo mi to, abych se na ten seznam nepodíval.
Jelikož se nám termín sčítání oveček kvapem blíží, rozhodl jsem se pořádně se podívat na zoubek možnosti, kterou jsem nastínil v minulém zápisku. A kdo je povolanější se k tomu vyjádřit než přímo pracovník infolinky ČSÚ?
Mikroblog
25.9. se uskuteční akce sdružení Auto*Mat pod názvem "Velká podzimní cyklojízda". Pražské cyklojízdy jsou akce, při kterých skupina lidí (zpravidla cyklistů ) obsadí silnice (zpravidla nějaké hlavní tahy) a jedou se projet, aniž by respektovali pravidla silničního provozu.
Dovolil jsem si sepsat menší seznam (podle mého názoru) významných položek, kterými EU chrání naše zdraví a peněženky před námi samými. V úvahu beru pouze omezení nabývající platnosti od roku 2009, takže třeba (ne)slavné RoHS se tam nevyskytuje. Další tipy uvítám v diskuzi.
Show pokračuje... Díl I, II
Po delším přemýšlení jsem se rozhodl pro poměrně radikální krok - podání trestního oznámení. Zkrátka ve mně nějak uzrál názor, že dopisování si s pěšákem na supportu k ničemu nepovede.
Sága pokračuje! Krátká rekapitulace minulého dílu: 6. 5. 2010 začal T-Mobile jako poslední mobilní operátor v ČR cenzurovat internet. Jako svobodomyslnému jedinci se mi to samozřejmě nelíbí a tak jsem si zavolal na infolinku, kde mě poslali do háje - pardon, napsat písemnou stížnost. Stížnost jsem odeslal emailem ještě 6.5. - s tím, že pokud do konce měsíce května nedorazí odpověď, zašlu ji přímo klasickou poštou. 25.5. odpověď dorazila.
Tak nám nedávno začal cenzurovat internet i T-Mobile. Pravda, po Vodafone a O2 to bylo jen otázkou času, ale pořád jsem si říkal, že třeba ještě ne dnes a že jsou třeba rozumní. Ne, jsou naprosto stejní jako ostatní.
Za naprosté tichosti médií se na nás vloni přichystala další velkobratrská akce: Sčítání lidu, domů a bytů 2011. A jelikož se tomuto tématu na českém internetu skoro nikdo nevěnoval, utrousím tu pár laických poznámek a názorů, vycházející převážně ze zákona 296/2009Sb.
Dnes jsme v naší učebnici na angličtinu (ClickOn 3) narazili na článek týkající se ěmírovacího softwaru na počítač. Bylo zmiňováno, že je to ideální prostředek pro ochranu dětí. Vyděsilo mě to. A ještě víc to, že se nad tím nikdo nepozastavil