T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Tak to vypadá, že naše milá EU to myslí se zákazem "prekurzorů výbušnin" vážně. A nedalo mi to, abych se na ten seznam nepodíval.
Jelikož se nám termín sčítání oveček kvapem blíží, rozhodl jsem se pořádně se podívat na zoubek možnosti, kterou jsem nastínil v minulém zápisku. A kdo je povolanější se k tomu vyjádřit než přímo pracovník infolinky ČSÚ?
Mikroblog
25.9. se uskuteční akce sdružení Auto*Mat pod názvem "Velká podzimní cyklojízda". Pražské cyklojízdy jsou akce, při kterých skupina lidí (zpravidla cyklistů ) obsadí silnice (zpravidla nějaké hlavní tahy) a jedou se projet, aniž by respektovali pravidla silničního provozu.
Dovolil jsem si sepsat menší seznam (podle mého názoru) významných položek, kterými EU chrání naše zdraví a peněženky před námi samými. V úvahu beru pouze omezení nabývající platnosti od roku 2009, takže třeba (ne)slavné RoHS se tam nevyskytuje. Další tipy uvítám v diskuzi.
Show pokračuje... Díl I, II
Po delším přemýšlení jsem se rozhodl pro poměrně radikální krok - podání trestního oznámení. Zkrátka ve mně nějak uzrál názor, že dopisování si s pěšákem na supportu k ničemu nepovede.
Sága pokračuje! Krátká rekapitulace minulého dílu: 6. 5. 2010 začal T-Mobile jako poslední mobilní operátor v ČR cenzurovat internet. Jako svobodomyslnému jedinci se mi to samozřejmě nelíbí a tak jsem si zavolal na infolinku, kde mě poslali do háje - pardon, napsat písemnou stížnost. Stížnost jsem odeslal emailem ještě 6.5. - s tím, že pokud do konce měsíce května nedorazí odpověď, zašlu ji přímo klasickou poštou. 25.5. odpověď dorazila.
Tak nám nedávno začal cenzurovat internet i T-Mobile. Pravda, po Vodafone a O2 to bylo jen otázkou času, ale pořád jsem si říkal, že třeba ještě ne dnes a že jsou třeba rozumní. Ne, jsou naprosto stejní jako ostatní.
Za naprosté tichosti médií se na nás vloni přichystala další velkobratrská akce: Sčítání lidu, domů a bytů 2011. A jelikož se tomuto tématu na českém internetu skoro nikdo nevěnoval, utrousím tu pár laických poznámek a názorů, vycházející převážně ze zákona 296/2009Sb.
Dnes jsme v naší učebnici na angličtinu (ClickOn 3) narazili na článek týkající se ěmírovacího softwaru na počítač. Bylo zmiňováno, že je to ideální prostředek pro ochranu dětí. Vyděsilo mě to. A ještě víc to, že se nad tím nikdo nepozastavil