Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak to vypadá, že naše milá EU to myslí se zákazem "prekurzorů výbušnin" vážně. A nedalo mi to, abych se na ten seznam nepodíval.
Tady je důvod zákazu podle mě jasný - organické peroxidy. Jen škoda, že jak peroxidy acetonu tak HMTD (hexamethylentriperoxodiamin) jdou vyrobit i 3% (lékařským) peroxidem. Sice za mizerné výtěžnosti, ale jdou. A i kdyby ne, pořád je tu možnost vakuové destilace (a tím zkoncentrování) zředěného H2O2. A pokud jste terorista a nevadí vám riziko, že vyletíte do vzduchu, můžete to zkusit normálně povařit (peroxid vodíku má vyšší bod varu než voda)
Oblíbené modelářské "nitro". Samotný nitromethan s oxidačním činidlem tvoří výbušnou směs. Taky se dá používat jako raketové palivo - že by měla EU strach z raketových útoků? Každopádně, buď půjde z dané směsi separovat nebo se dá poměrně jednoduše vyrobit.
Jelikož značná část trhavin jsou nitrosloučeniny a HNO3 se používá i např. při výrobě fulminátu rtuťnatého ("třaskavé rtuti"), zní zákaz kyseliny dusičné naprosto racionálně. Kyselina sírová + dusičnan = kyselina dusičná + síran - a stačí jen předestilovat :)
Jedná se o silná oxidační činidla, jejich zákaz by mi vadil asi nejvíc - většina efektové pyrotechniky je na nich závislá (fontánky, zábleskové-flash slože, prskavky). Kromě dusičnanu amonného (základní složka DAP) ten zákaz v tomhle případě moc nechápu. Dají se připravit reakcí požadované látky (nebo jejího oxidu) s kyselinou dusičnou, chlorečnou nebo chloristou :)
(Látky, u kterých má existovat povinnost hlásit "podezřelé transakce")
Neboli tuhý líh, běžné maloobchodní balení cca 100-200g. Nákup jednoho nebo dvou balení bude těžko považován za podezřelý. Je to základní surovina pro výrobu HMTD, spolu s peroxidem vodíku a organickou kyselinou. HMTD je silná a poměrně citlivá třaskavina, dříve používaná do rozbušek. Citlivá k vlhkosti, sebemenším chemickým nečistotám, kovům - zkrátka chuťovka. Při poměrně konzervativním výtěžku 50% teorie z jednoho 200g maloobchodního balení by mělo vzniknout cca 150g HMTD. Uzavřít to do pevného obalu a přidat nějaké tříštivé médium (uvidíme, za jak dlouho se objeví na seznamu podezřelých materiálů i matky M6) a je toho na teroristický útok až až. Z hexaminu se také vyrábí trhavina hexogen (RDX), hlavní součást legendární C4, ve směsi s TNT se dodnes používá jako náplň granátů. Ale opět je těch pár desítek gramů na teroristický útok až až.
Tady těžko říct, co bude považované za "podezřelý nákup", ale i ta koncentrovaná sírovka se dá v případě potřeby vyrobit... :)
Vyrábí se z něj peroxid acetonu, extrémně citlivá třaskavina (Wikipedie uvádí, že je 10x citlivější než nitroglycerin). Navíc ta mrcha na vzduchu sublimuje a rekrystalizuje, takže při delší skladování vzniknou větší krystaly jen se při přesypávání zlomit a nastartovat prsty-pryč efekt ;) A stejně jako u hexaminu, jedno maloobchodní balení (0.7l ~ 500g) by i při 50% výtěžku - 350g bohatě na teroristický útok stačilo.
Viz dusičnany v první části
Vypadá to, jako by EU vyplodila další úžasný paskvil, který ničemu nepomůže, voliči budou mít možná pocit, že se *něco* dělá pro jejich bezpečí a jediný důsledek bude ten, že kutilové budou mít problémy sehnat základní chemické suroviny. Bravo EU!
Výroba výbušnin v množství větším než malém (tedy v množství které je schopné usmrtit nebo zranit více osob) - prakticky v množství větším než jednotky gramů je trestným činem podle §279 odst. 3, písm. a) s horní sazbou 5 let. Výroba výbušnin v jakémkoliv množství jakož i jejich výzkum a vývoj *) je přestupkem za který lze uložit pokutu až 15 000 CZK. Tímhle blogpostem nechci nikoho nabádat k tomu aby s to "zkusil uvařit" - jde mi jen ukázat na to, že dané regulace nebudou mít za následek žádné zvýšení bezpečnosti ale jen zbytečnou byrokracii a buzeraci občanů SESR.
P.S.: kdo nedělá nic špatného, nemá se čeho obávat (v tomhle případě EU veřejně přístupných chemických látek)
Tiskni
Sdílej:
Vypadá to, jako by EU vyplodila další úžasný paskvil, který ničemu nepomůže, voliči budou mít možná pocit, že se *něco* dělá pro jejich bezpečí a jediný důsledek bude ten, že kutilové budou mít problémy sehnat základní chemické suroviny.To je jasné - to nařízení je příliš měkké. Většina zmíněných problémů se dá vyřešit zákazem prodeje i méně koncentrovaných verzí těch látek, případně jejich prekurzorů a aparatury k jejich výrobě. Peroxidem už stejně lidé nedezinfikují a pro kyseliny (a další popsané látky) stejně běžný občan nemá využití. A k čemu by někomu byla doma destilační nebo filtrační aparatura?
To je jasné - to nařízení je příliš měkké. Většina zmíněných problémů se dá vyřešit zákazem prodeje i méně koncentrovaných verzí těch látek, případně jejich prekurzorů a aparatury k jejich výrobě.A co myslíš, že bude hlavím obsahem té "revize" po pěti letech?
destilačníChladič (pokud se spokojíš s tím, že nebude skleněný, ale měděný) ti sletuju doma na koleni z trochy měděného plechu. A ještě použiju olověnou pájku, aby se z toho EU třeba zbláznila!
filtrační aparaturaZakázat překapávané kafe?
Peroxidem už stejně lidé nedezinfikujíNáhodou, na vyčištění odřeniny se zadřeným pískem (tohle si člověk na kole přivodí raz dva) je peroxid vodíku nejlepší. A i když se k dezinfekci už nedoporučuje (kvůli toxicitě pro rostoucí buňky a tedy zpomalování hojivého procesu), v některých případech je stále neocenitelný.
i když se k dezinfekci už nedoporučuje (kvůli toxicitě pro rostoucí buňky a tedy zpomalování hojivého procesu),Fakt? Já bych tipnul že se prakticky všechen při styku s nečistotami a krví rozloží na vodu a kyslík.
Mne sa na podobne asfaltove zbruseniny neosvedcil. Po rokoch som presiel na Alpu a znacne klesol pocet podobnych zraneni, ktore este 2 a 3 den mokvalo, pretoze tam este kadeco zilo. Cim sa cely proces hojenia dost natahoval. Alpa je povazovana za surovost, ale uz na druhy den to byvalo ciste a zacinalo sa to hojit.A ten písek jsi odstranil čím? Kartáčem? Nebo jsi ho tam nechal?
například na rozpuštění zaschlé krve (sundání "přirostlého" obvazového materiálu)Peroxidem už stejně lidé nedezinfikují... v některých případech je stále neocenitelný.
Nejlepší bylo, když si člověk náhodou vdechnul pramínek jejích par, to jsem měl pocit, jako bych dostal ránu palicí po hlavěJo jo
Teda, nevím kolik jste tam toho peroxidu dávali, já vždycky jen troškuJá jsem ho tam lil vždy „přiměřeně“ :) Všechno je relativní – oproti chloridu železitému to skutečně bouřlivá reakce je. Zahřívání nepotvrdím ani nevyvrátím, nikdy jsem do lázně ruce nestrkal ;)
To som vyleptal plošák za tridsať sekúnd a nádoba bola horúca :)Ano, tak nějak dlouho to leptání trvalo
Na leptání používám oxid železitý ... sice to trvá déle, ale je to relativne neškodná záležitost. Desku klidně můžete vytahovat rukama a nejhorší, co se mi kdy stalo, bylo, že jsem si tím zasvinil něco, co pak nešlo vyprat ... např. záclony
potom začalo rozožierať aj namaľované cesty.ešte to tak tak! aby to zožralo nielen oko, ale aj linky a umelé mihalnice!
Peroxidem už stejně lidé nedezinfikujíJendo, ty si o mně fakt myslíš, že nejsem člověk?
pro kyseliny (a další popsané látky) stejně běžný občan nemá využitíNemám využití pro 90 % věcí, co jsou na trhu, a také je nikdo nezakazuje. Pokud se to někomu oplatí vyrábět, znamená to, že pro dané zboží má odbyt (i bez všudepřítomných reklam), tak si myslím, že využití tyto látky najdou.
To je jasné - to nařízení je příliš měkké. Většina zmíněných problémů se dá vyřešit zákazem prodeje i méně koncentrovaných verzí těch látek, případně jejich prekurzorů a aparatury k jejich výrobě.Naprosto souhlasim. EU by mela okamzite zakat prodej vsech chemikalii. I kdyby to ochranilo jediny zivot. Byvali zamestnanci evropskeho chemickeho prumyslu se muzou rekvalifikovat, na evropske uredniky, gender konzultanty, poradce pro socialni zaclenovani, antikapitalisticke bojovniky, nezamestnane cyklisty a snizovace nerovnovahy. Mozna bych nekterym vybranym euro-obcanum povolil kupovat kuchynskou sul, to je pry chlorid sodny, ale jen na specialni povoleni, protoze chlorid, z toho se da udelat chlor, chlornan a pak i chlorecnan, niciva vojenska trhavina....
Například taková propanbutanová láhev, usazená v plechové nádobě plné rozhžaveného dřevěného uhlí,Ono by IMO stačilo dát na plynový vařič napájený jednou PB lahví druhou PB lahev - tuším že to už před pár lety v ČR někdo zkoušel, ale nebouchlo to protože to našli včas.
ty, které se běžně prodávají v malých koncetracích (popř. s přídavkem znecitlivujících látek), jsou v čistém stavu docela slušné výbušninySnažit se o vyčištění a koncentraci organických peroxidů nebude zrovna bezpečné.
a nějaké to nízkouhlíkové železo (rez se získá oxidací elektrolýzou vznikajícím kyslíkem ve stavu zrodu).Ale prosimtě, termit jde s kdejakým oxidem. Zkoušel jsem SiO2, tedy obyčejným pískem a bez problému - jen se zrovna v tomhle případě musí přidat trochu hliníku a síry aby to chytlo. Jako bonus vzniká Al2S3 - stačí zalít vodou a člověk má hned "T+" látku :)
Ale prosimtě, termit jde s kdejakým oxidem.Například se suříkem (Pb3O4). Tato směs bývala oblíbená pro tvorbu zcela neekologických bouchacích kuliček.
European Parliament still maintains a strong preference for a "licensing-only" system.Snad jen, že si peroxid vodíku, nitromethan a dusku do nějaké koncentrace (aby to nebylo těch současných 13%, 3% a 30%:D) budu moct koupit s tím, že se budu muset nechat někde zaevidovat. To taky není moc výhra.
Dusitany vs. dusičnany – moje skripta na technologii masa praví, že dusičnany nereagují s hemovými barvivy přímo, musí být nejprve mikrobiálně převedeny na dusitany nebo oxid dusnatý. Jako nitráredukující mikroflóra se uplatňují bakterie rodu Micrococcus. Streptococcus aj. Tyto mikroorganismy jsou však činné jen při vyšších hodnotách pH, proto je třeba při dusičnanovém solení udržovat pH při nepříliš nízkých hodnotách. Dusičnany se používají v poslední době jen omezeně, a to pouze u trvanlivých masných výrobků nebo dlouhodobě nakládaných mas, kde je žádoucí, aby hladina dusitanů byla neustále doplňována postupnou redukcí dusičnanů a zároveň je pouze u těchto výrobků dostatečná záruka, že bude dostatek času na redukci dusičnanů.
Botulismus je jistá smrt na počkání.WHO udava u botulismu mortalitu 5-10 %. viz
... (třeba výroba chlorečnanu z chlornanu je extrémně jednoduchá)Chlorečnan sodný (hlavní složka známého Travexu) se dá celkem snadno vyrábět z běžné soli elektrolýzou, viz odkazovaný článek na Wikipedii. Jediný problém je následná separace obou solí, která se musí dělat naněkolikrát, aby se dosáhla použitelná čistota.
Acetonperoxid má oproti tomu na svědomí řádné množství utrhaných prstů, je to snad nejnebezpečnější třaskavina mezi amatérskými "pyrotechniky", extrémně nevypočitatelný.Protože jsou lidi kokoti, "vaří" toho kila/stovky gramů a cpou to do kovových trubek? To samé s HMTD. Tomu, že HMTD je "řádově bezpečnější" se mi také nechce věřit, Ano, je cca 2x méně citlivý na náraz nebo na tření. Na druhou stranu, HMTD má např. mnohem větší problémy s vlhkostí než AP.
Na utrhané prsty není nejsou potřeba stovky gramů a cpát to do trubek, na to stačí mnohem méně.Pravda, stovky gramů budou IMO stačit na rozprášení do okolí :) Ale chci říct, že všechno je o množství - těch pár mg, co se dává do bouchacích kuliček taky nikomu nikdy prsty neutrhlo :)
Pánové, máte rozum? Takhle veřejně? Už jste aspoň nachystali zubní kartáčky?Всегда готов!
BTW - moje oblíbené, v parafínovém oleji nakládané kostky sodíku zakázané nebudou?Všeho jenom do času, jóóó..., všeho jenom do času!
NaClO3 jsem nenašelTřeba tady. Ale jsou to malá balení a dost drahá.
- nikdo tu nechce různé Breiviky a podobné magory).Celá diskusia je plná rôznych Breivikov a podobných magorov...