Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Jak? Jednoduše. Když takovéto závaží připojíte do USB, tvrdí o sobě, že je vlastně externí CD-ROM. Vzhledem k čerstvosti téhle podpásovky s tím systém vůbec nepočítá, tudíž na tiskárnu nenasměruje zařízení v /dev
a júzrspejsové programy žádnou tiskárnu nevidí. Ve Windows to pak funguje jen za cenu dvou jinak zbytečných démonů.
... a je otázka, jak jsme se od roku 1997 poučili. Dalo by se to poměrně jednoduše měřit, podle toho:
V minulých týdnech podepsal stát i všechny kraje desetileté smlouvy s Českými Drahami. Zpráva by asi prošla bez povšimnutí, nebýt humbuku vyvolaného Radimem Jančurou.
Na podobné téma, jako se psalo o pár blogů dřív. :) Máma hledá náhradu svého notebooku - 15,4" hápéčka. To má pro ni pár celkem zásadních nevýhod a z toho vyplývající požadavky na náhradu:
Když se obvykle dívám doma na film, dělám u toho spoustu věcí. Třeba surfování po internetu, ale najdou se i další věci. Nicméně v poslední době se objevil jeden fil, který mě z tohoto dokázal vytrhnout. Prostě jsem zavřel notebook, nechal všeho ostatního, a soustředil se plně na film. A teď se mi to stává znovu. :-]
Nakonec se mi povedlo dostat pěkný zvuk z televize i DVD - když je po něm poptávka.
... postarejte se, aby hosting ani doména domovské stránky dotyčného projektu jen tak nevypršely. Třeba tak, jako se to stalo VýletnímuKamošovi, který nové verze zveřejňoval pouze přes blbě mirrorovatelné fórum a kterému adresu před měsícem sebral PojďTáto. :-/
Televize, kterou jsem vybíral, před pár týdny, je už přes týden doma. Nakonec jsme vybrali LG 26LH2000, která až na podivné rozlišení splňuje všechny parametry a má slušnou dopřednou kompatibilitu (dostatek vstupů, h.264 dekodér, dekódování 1080p50/60). Nahrávadlo jsme vyřešili předsazením set-top-boxu před současný Panasonic DMR-ES15. Zůstala ale jedna stinná stránka: zvuk, tedy především jeho barva
Včera proběhl první z řady ohňostrojů letošní přehlídky Ignis Brunensis. Tradiční bylo místo konání Nové Sady i tvůrčí skupina Theatrum Pyroboli.
Včera jsem šel na letošní ročník brněnské Muzejní noci. Akce to byla veskrze vydařená, kdo mohl a nešel, prohloupil.
Potřebuji poradit s výběrem nové televize a nahrávadla/DVD přehrávadla. Rád bych slyšel komentáře a rady k výběru:
Poslouchám analogové rádio. To potřebuju vypnout, ale zároveň mohu zapnout internetové, tak zabrousím na stránky dotyčné stanice a kliknu na odkaz kvalita: vysoká (128 kbps). Vyskočí popup, v něm se otevře stránka se zplužinovaným totemem a rádio hraje. Ovšem nějak plechově. Po chvíli jsem přišel na to, že chyba není na mé straně. Vizte rekonstrukci pomocí wgetu a mplayeru:
Nový mobil má v sobě nový foťáček. SE C702 je z řady CyberShot, co by měla mít to nejlepší, co je v oboru nejmenších zařízení typu camera obscura k dispozici
Většina chybového chování, na které narazím ve F/OSS programech, se týká Openoffice, Gnome nebo Ubuntu. A tyto projekty mají jedno společné: chyby, které najdu buď nahlásil někdo už léta přede mnou, nebo tam po mém nahlášení hnijí další týdny, měsíce a roky, aniž by se je někdo snažil řešit, nebo je označil jako won't fix. Jediné, co z toho vybočuje, jsou chyby v kernelu, ty se řeší v případě klasických bugů promptně, v případě nedostatků v návrhu sice řádově pomaleji, ale i tak docela aktivně.
Tak mě napadá, jestli se OOo, Gnome a Ubuntu už dávno nepohybují nad "kritickým" počem reportujích uživatelů na (aktivního) vývojáře, a tedy jestli jsou dotyčné projekty vůbec schopné dělat něco nad rámec nového vývoje a oprav kritických bezpečnostních chyb...
Perex jedné z dnešních zpráv:
Stovky traktorů a zemědělské techniky vyjely na silnice v pěti českých krajích. Hlavním důvodem jsou nízké výkupní ceny mléka, chtějí zavést minimální hranici.(ihned.cz)
Narazil jsem na Wikinews na pěknou mapu. Nicméně zajímalo by mě, o kolik by se rozrostla, kdyby se do ní zakreslily všechny sítě za NATy (i za vícenásobnými)...
Nechci tady rozebírat morálku, o té se už napsalo dost jinde. Chci se zaměřit na popis problému z pohledu běžného občasného konzumenta hudby
Umí si už dopočítat aktuální čas z hardwarových hodin běžících v UTC a nastaveného časového pásma?
Volně navazuji na blogpost Miloslava Ponkráce. Současná podoba elektronické pošty v dnešních podmínkách skutečně nemůže plnit svoji funkci a to kvůli zcela jiným okrajovým podmínkám, než v době vzniku
Před pár týdny jsem uzavřel svůj první obchod na ýbeji a koupil jsem si pro svou Minoltu X-300s nové sklo. Tento foťák jsem dostal s jediným objektivem: MD zoom 35-70 1:3,5-4,8 téže značky. S jeho výsledky jsem byl spokojen, ale chtěl jsem i něco světlejšího, jednak kvůli hloubce ostrosti a druhak kvůli udržitelnějším časům při focení ve slabém světle.
Dnes jsem měl konečně čas se podívat na zoubek konfiguraci vstupních zařízení u nových X. Ta nabízejí dvě základní možnosti: buď klasickou "statickou" v xorg.conf
, nebo dynamickou pomocí HAL. Mě už dlouho zajímala dynamická konfigurace, především protože právě díky ní lze mít na notebooku opravdu dobře (TM) fungující hlodavce
Záhy po koupi svého ojetého Thinkpadu T40 jsem měnil původní disk za jiný, stejné kapacity. Při dělení disku jsem si všiml, že na konci je jakýsi nevyužitý prostor. Napadlo mě tedy ho překopírovat pomocí dd
na nový disk a dobře jsem udělal, windows nebyly ve zrovna dobrém stavu, tak jsem je odtud mohl obnovit. Teď, rok a půl poté, jsem si koupil větší disk a vyvstal problém: Predesktop Area se neukázala a BIOS se se mnou vůbec nechtěl bavit
Už nějakou dobu mi vrtá hlavou jedna věc: pokud provozovatel nějaké hospůdky a kavárny nabízí svým hostům přístup na internet, měl by se chovat jako skutečný ISP včetně i zde často diskutovaného tříměsíčního logování provozu? Pokud ano, co by vlastně logoval - MAC adresy na jedné straně a IP na druhé? Pokud ne, jak si zařídí, aby případný "závadný provoz" nebyl na něj?
Předpokládám, že většina z nich tyto otázky neřeší. Nicméně zajímalo by mě, jaký je "správný" přístup k věci...
Midori má podle Kotyza problém s testem acid2. To mě nesedělo, takže podávám důkaz, že naopak kotyz má problém se svým počítačem: ;-)
Každý větší projekt má své kostlivce. Nedávno mě naštvala jedna stránka, která si dovolila mi zmenšit okno prohlížeče včetně všech tabů. Podíval jsem se tedy do bugzilly, jestli tam už něco podobného není nahlášeno a vida -- pěknou řádku let tam už hnijou bugy 55696 a 144069. Další podobný kostlivec smrděl dlouhou dobu v Gnome, a i v mé oblíbené distibuci se najde pár bugů podobného střihu.
Které dlouho neřešené nebo dokonce nepřiznané bugy štvou nejvíc vás?
Chodíte na jídlo na VUT a také vám připadá, že vaše oblíbená menza v poslední době nějak moc zdražila? Nejste sami. Některé to nakrklo takovým způsobem, že se rozhodli dát vedení KaM najevo, že současný vývoj opravdu nejde správným směrem. Proto vznikla stránka Den bez menz, kde je k dispozici petice a informace o plánované "stávce" strávníků, kdy by měly menzy na apríla zet prázdnotou.
Před nedávnem mi přišla nová baterie k T40. Je to má třetí notebooková baterie, ke které jsem se začal chovat důsledně podle zkušeností s předchozími bateriemi.
Jeden z důvodů, proč brněnská ODS de facto prohrála volby, bylo znechucení s jejími neprůhlednými praktikami ze strany ostatních politických stran. Jak vidno, tak ty ostatní strany mají také máslo na hlavě...
Taky vás povaví, když se ke konci hry min dostanete do situace, kdy si můžete pozici miny akorát tak tipnout?
Možná to napadlo i někoho dalšího z vás. Vidíte vedle sebe "hifi" věž, DVD přehrávač/nahrávadlo a televizi. Pak vyvstávají otázky typu:
Sháním rss čtečku a nějak stále nemohu najít tu pravou. Co bych od ní chtěl, aby se mi dobře používala:
Tento zápisek je "externí paměť". Windows samy o sobě přehrají úplný prd, to ví každý. Prostě jim chybí kodeky a ne zrovna málo. Býval to průšvih, protože bylo potřeba nainstalovat několik různých proprietárních kodeků tak, aby se mezi sebou nepomlátily. Už dlouho se to snaží řešit různé codec-packy, ale to prostě není ono. Chce to prostě libavcodec, na kterém jsou postaveny mplayer, xine a vlc, a který přehraje takřka vše. Ten do windows přinesl projekt ffdshow (sf.net/projects/ffdshow), který umožňuje "normálním" windowsím přehrávačům používat právě libavcodec. Ten ale usnul už před lety a proto se ve vývoji pokračuje v jeho forku, který se jmenuje taktéž ffdshow, ale roste na adrese ffdshow-tryout.sourceforge.net a nedá se narychlo vygooglovat. :-)
Pokud budete chtít odkázat nějakého windowsáka na zdroje, existuje celkem pěkný článek na emagu. Chybí mu jen drobnost: odkaz na domovskou stránku projektu...
Narazil jsem na dva příklady přístupnosti podle úředníků Jihomoravského kraje. Obě jsou to mapové aplikace, obě se tváří "otevřeně" a "přístupně", ale něco jim k tomu chybí...
Inspirován flamebaitem jsem si zkusil sestavit ve stejném obchodě nový počítač tak, aby další 3 - 4 roky bez velkých zásahů do HW zvládal všechny požadavky "běžného domácího" uživatele:
Alan Cox napsal patche, které přidávají do libata podporu PATA zařízení. Takto se zjednoduší kód jádra a sjednotí přístup k diskům a dalším úložným zařízením. Vývojáři Ubuntu se rozhodli Alanovi pomoct a proto jeho patch začlenili do jádra ve vývojové větvi distribuce - v Edgym.
Čerstvě mi jede k plné spokojenosti swsusp v Ubuntu 6.06. Jak na to:
Měl jsem na disku v neotagovaných mp3 (pojmenovaných pouze jménem stopy) několik alb, která jsem chtěl dát do pořádku. Bohužel jsem nenarazil na tagger, který by to zvládl celé sám, a tak jsem tomu musel trochu pomoci
Toto je velmi přitažené za vlasy. Podle toho s textem zacházejte
Jak by mohla vypadat frančíza společnosti, jejíž jméno v tomto blogu nebude napsáno. Objekty jsou lehce přejmenovány tak, aby „veškerá podobnost se skutečností byla pouze neúmyslná a náhodná“.