Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
... a je otázka, jak jsme se od roku 1997 poučili. Dalo by se to poměrně jednoduše měřit, podle toho:
Ten seznam je úmyslně řazen od minimalistických opatření na malých tocích. Ty jsou totiž, vzhledem k fraktální struktuře říční sítě, nejúčinnější a mají příjemný vedlejší efekt - vytvářejí zásoby podzemní vody pro suchá období. K tomu mají podporu státu i ekologických organizací.
Další opatření je bolestivější - totiž zmenšení ochrany polí. Nicméně, jak se při všech velkých povodních za poslední dobu ukázalo, stejně zaplaveny budou. Výmluvný je tento obrázek Bečvy nad Troubkami - Troubky jsou od řeky nalevo, napravo jsou jen pole. Kdyby byla pravá hráz významně nižší, než levá, nemusela by voda ke koruně levé, troubecké, hráze vůbec dosáhnout a Troubky by mohly zůstat suché. I bez teplického megapoldru, který je vzhledem k obsazení 40 domů a pozemků 650 vlastníků neprůchodný.
K poldru se váže ještě jedna pikantnost: i přes svou velikost a cenu je vlastně jen doplňkovou stavbou, která má větší význam až při opravdu velkých, málo pravděpodobných vodách. Podle vyjádření PMO by sám o sobě letošnímu zaplavení Troubek a dalších obcí nezabránil - je tedy zajímavé, proč se na něj čeká jako na Godota, zatímco menší opatření stojí.
Tiskni
Sdílej:
pojistovna to jednoduse nepojistiCož je právě věc té regulace. Mimochodem ti nevyplavení budou vyplavené dotovat vždy, a je celkem jedno, jestli přes stát, pojišťovny, neziskovky, nebo přímo. Zainteresování pojišťoven by právě mělo přinést tlak na minimalizaci celkových nákladů, z čehož bys profitoval i ty.
proc budovat megapoldr za stovky milionu, ... za cenu poldru by bylo pet novejch vesnic na kopci.Toho náznaku v blogu, že poldr vlastně k ničemu, sis nevšiml? Pár km hrází na vesnici (hrubý odhad: do 7,5 km u Troubek, to je nějakých 3,5 m' na obyvatele) a dvě čerpadla na průsaky jsou rozhodně levnější, než stěhování celé vesnice nebo velké poldry.
sam nejsem idiot abych si postavil barak pod vodou, proc bych tedy mel platit na tyto idioty?Tady je někdo idiot, nebo si opravdu věří, že není nijak zbytkem společnosti dotován.
Mimochodem ti nevyplavení budou vyplavené dotovat vždyTo je otazka... Shodou okolnosti jsme v roce 2002 koudovali barak po prestavbe, pojistovacka mela prijit zrovna ten den, co reka kulminovala. Tri dny predtim zavolala, ze neprijde a ze se ozve. Prisla za mesic a prvni otazka byla, jestli jsme tam meli vodu. Dovedu si predstavit, co by nasledovalo.
za cenu poldru by bylo pet novejch vesnic na kopciNavrhni, ze to za ty prachy postavis a jses za vodou.
pojistovna to jednoduse nepojisti a tim to pro ni hasne. proc budovat megapoldr za stovky milionu, kdyz si par idiotu postavi barak tam kde je to kazdych pet let vyplachne? proc kazdejch pet let znovu brecej v televizi? za cenu poldru by bylo pet novejch vesnic na kopci. a i proti tomu bych byl, sam nejsem idiot abych si postavil barak pod vodou, proc bych tedy mel platit na tyto idioty?
kdo ZCELA UMYSLNE stavi a po kazdej povodni opravuje barak v zatopovej oblasti nemela dat ani korunu. ale treba to nechapu, proto mi vysvetli, jak budu profitovat na tom, ze budu pres stat/pojistovny/neziskovky povinne platit blbeckum, co jsou vlastne strasny chudacci, protoze si postavili v zatopovej oblasti kde je to vyplachne kazdejch pet let. JAK???
to je manipulativni zvast, kde jsem napsal ze verim, ze nejsem zbytkem spolecnosti nijak dotovan??? KDE??? princip je jednoduchej: nebydlim u vody, nekourim, nejsem tlustej, v aute se poutam a delam mnoho ostatnich NORMALNICH veci. pokud se nekdo zcela svobodne rozhodne delat BLBOSTI za ktere nese odpovednost, pak fajn, ja mu v tom branit nebudu, ale zaroven se budu branit jakemukoliv jejich sponzoringu.
oni si vybrali moznost dobrovolne bydlet v zatopove oblasti PETILETE povodne, to je evidentne ta BLBOST a tudiz ji nehodlam nijak platit. a babky co v televizi brecej ze s tim nikdo nic za deset let neudelal?? a co jako?? at se postaraj sami, je to jejich vec, me taky nikdo nevodi za rucicku!Pro někoho to bude nejspíš šok, ale valná většina měst(ale týká se to i menších vísek a dokonce i některých samot) se staví kolem vodních toků a tak se něco podobného může stát KOMUKOLIV, ať už žije v záplavové oblasti či ne. Ti movitější si mohou dovolit stavět přehrady, popř. kaskády, ale jak se ukázalo nedávno, ani tyto obří buffery nejsou 100% ochrana. Pokud se dobře pamatuju, tak v roce 2003 nebo 2004 nebo kdy to bylo se záplavy nevyhnuly dokonce ani kolébce civilizace – Praze. U ní je jen ten rozdíl, že s protipovodňovými vraty není nejmenší problém. Takže jaképak stěhování, když jistý si člověk nemůže být nikde, ba ani v této tzv.
civilzaci? Na kopeček? Ano, na ten se voda těžko vyšplhá. Jenomže pokud si dobře pamatuju, dnes bylo řečeno že kvůli podmáčené půdě bylo na Moravě napočítáno přes 100 sesuvů. No jo, co za dementa by si postavilo barák na kopečku s tvrdým podložím a nestabilní půdou? aSASDF určitě ne. Rád bych ještě jednou zopakoval, že v min. posledních 100 letech nebyly v Troubkách pamětníci, kteří by zažili něco takového. Až do roku 1997. A pokud se dobře pamatuju, tak v té době se víc než Troubky skloňovalo nedaleké město duchů – Přerov. Tak jsem teda debil já nebo kdo teda?
kdyz muzes srovnavat tragedii, kdy tisíce tun bahna behem par sekund způsobí smrt celej rodiny s blbeckama, co tejden koukaj na stoupajici vodu a pak v televizi blbe cumej a delaj strasny chudackyVidím, že mi se prostě neshodneme ať se budeme snažit sebevíce.
a tak se něco podobného může stát KOMUKOLIV, ať už žije v záplavové oblasti či nePokud by hladina Vltavy stoupla o 120 metrů tak ano, naštvalo by mě to
Na tohle je jedina mozna odpoved, "oko neni pica, oko vidi". V roce 1997 bych jeste pochopil, ze nekdo mel zaplaveny barak postaveny v suchem dvacatem stoleti, pokud ovsem nekdo od te doby postavil na takovem uzemi dum a nepripravil ho na to, pak nevim, na co si stezuje.Chomoutov u Olomouce. Na jeho jižním konci je pozemek na kterém v '97 nestálo nic, a voda ho tehdy uklidila opravdu dokonale (ona teda téměř uklidila celý Chomoutov, ale to je věc druhá). Dnes to tam vypadá takhle. Pozemky byly laciné, je tam klid, do města blízko... Obzvláště doporučuji ctěnému publiku, aby si povšimlo romantické zátočiny řeky Moravy za nedalekým hájkem. Fakt jsem zvědav jaké srdceryvné scénky si tamější obyvatelé připraví, až tam jednoho deštivého dne znovu dorazí přílivová vlna.
Proč si první patro trošičku nevyvýšítebyla obdržena odpověď ve smyslu
Šlo o stoletou vodu, takže už své na dalších sto let máme vybráno. Je to sice smutné, jenže…