Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Tak jsem se ze sdělovacích prostředků dozvěděl, že meteorologové obdrželi silného pomocníka - superpočítač - NEC SX9. Má prý zlepšit předpověď počasí, stál 70 milionů korun a má kapacitu stovky domácích počítačů. Informace je tady.
Dnes jsem obdržel telefonickou nabídku na internetové připojení od 02. Dosud jsem používal (již několik let) wifi od czspeed.net. Je takový přechod dobrá volba? Tuším, že tento "dotaz" nepatří do klasické poradny, dávám jej do fóra.
Dnes jsem četl v Hospodáských novinách zajímavou úvahu o českých podnikatelích. Ti se dosud vyznačovali poměrně velkým megalomanstvím, které ostře kontrastovalo s chováním jejich kolegů v zahraničí, např. v Německu. Před dvěma lety jedna firma obdržela nabídku na projekt, který by měl optimalizovat provozní kapitál a dalšími úsporami mohl ušetřit 30 milionů korun. Firma odpověděla, že mají zisky v řádu stovek milionů korun a takováto suma je nezajímá.
Současná ekonomická krize samozřejmě vyvolává vzpomínky na krizi z 30. let, která měla pro svět
nedozírné následky, včetně 2. světové války a nárůstu komunismu v Evropě. Všeobecně se traduje, že
následky krize odvrátila politika Nového údělu prezidenta Roosevelta. Byla zavedena řada opatření,
která měla rozhýbat ekonomiku. Je tomu ale skutečně tak - nebo naopak agónii hospodářství jen prodloužil?
Určitě napomohl v tom, že opět legalizoval alkohol.
Tento blog není ani tak zápisek, jako spíš odborný dotaz, který nepatří mezi linuxové. Včera se na mne obrátil nějaký člověk, který chtěl, abych se pro něj zaregistroval na stránkách serveru, který umožňuje výdělek na internetu klikáním na stránky. Všiml jsem si, že takových serverů existuje víc. Tak mám dotaz: z čeho pocházejí peníze, kterými je placen "klikač".
Ve své úvaze jsme dospěli do současnosti, je únor 2009 a krize z USA se rozšířila do celého světa. Jaký bude vývoj krize dále? Pokud se chci dopídit reálného výsledku, sleduji pohyby cen ropy a energií vůbec. To jsou totiž ty nejdůležitější hybné faktory společnosti. Ropu a elektřinu potřebuje civilizace ze všeho nejvíc. Sebemenší oživení hospodářství doprovází většinou raketový cen ropy a potažmo benzínu (motorové nafty). Každý podnikatelský subjekt benzín potřebuje, bohatší domácnost také.
Dnes se ze všech sdělovacích prostředků na nás hrnou zprávy typu: Spadli jsme do nečekané recese, je finanční krize, rostou řady nezaměstnaných ... a další. Jak je tomu ve skutečnosti a co nás vlastně čeká? Jedno je jisté: Tato krize (spíše "recese") je nejhlubší od dob 30. let, i když tehdejších hodnot není zdaleka dosaženo. Zamysleme se nad několika otázkami: Byla tato krize nevyhnutelná? Může za ni příliš velká liberalizace, neviditelná ruka trhu nebo naopak byla způsobena neuváženými státními zásahy a regulací? Jsou tam i jiné příčiny? Pojďme se na některé aspekty podívat blíže.
Tak to máme za sebou. Inaugurace nového amerického prezidenta proběhla se vší pompézností, Barack Obama se ujal svého úřadu. Teď nastal čas se ohlédnout za uplynulou érou, za obdobím skvělého prezidentování slavného G. W. Bushe. Jakým způsobem se zhostit hodnocení uplynulého období? Myslím, že nebude třeba žádných odborných výkladů, stačí ocitovat některé jeho výroky bez dalšího komentáře. Tady jsou:
V nedávné době, zejména v souvislosti s krajskými a senátními volbami se tu objevilo hodně blogů s politickou tématikou, diskuze byla rozvášněná a leckdy padaly i osobní invektivy. Mezi jiným se např. občas vyčítalo pravicově orientovaným lidem, že si neváží lidí a označují lidi z nižších příjmových skupin "socky" Koho vlastně představují lidé typu "socka"? Tento pojem vychází ze skutečnosti, že je občan "sociálně slabý", odkázán na podporu apod. Ale lze vycítit, že jde o pejorativní označení, které znamená i něco jiného, než jen finanční problémy.
Po roce jsem se s rodinkou opět vydal k moři, tentokrát na Tureckou riviéru. Přestože byl téměř konec září, počasí bylo nádherné a zážitky nezapomenutelné. Jelikož syn si v daném termínu musel přihlásit předměty do dalšího ročníku, vzali jsme s sebou notebook, i když v prospektu bylo uvedeno, že internet je hostům k dispozici a dokonce zdarma.
Používám již léta Debian testing/unstable, celkem bez velkých připomínek. Jako laik-uživatel, co bych si mohl přát více
Nedávno jsem upgradoval na jádro 2.6.26-1-686 (z balíčku) a vyskytly se různé problémy: na jednom stroji nedokázala mechanika DVD rozpoznat žádný disk - ani originální nahrané DVD, na jiném stroji zamrzávalo KDE při spouštění Thunderbirdu, na dalším stroji, který je zároveň jako tiskový server, nešlo vzdáleně tisknout. Různé závady, ale měly jednoho společného jmenovatele: verze jádra.
Tento týden jsem si pořídil novou sestavu. Ne, že by ta původní šest let stará již nefungovala, ale putovala na chalupu, kde máme nově zřízený internet a ta nová se stěhovala k mému stolu. Jedná se o Intel Pentium Dual Core E2220/2,4 GH, 2X 500 GB HDD WD Caviar SE 16, takže pro moji práci to stačí. Pochopitelně jsem tam instaloval Linux a měl jsem na stole 1. CD Debianu Etch, 1. CD Debianu testing, Kubuntu 7.04 a Dreamlinux 2.2 a dal jsem se do práce.
Jako první jsem zkusil Debian Etch. Instalace naskočila, ale systém nerozpoznal síťovou kartu ani disky. Tak jsem použil testing, jádro 2.6.24-1. Disky konečně byly vidět, ale systém se nainstalovat nedal a vyhazoval chyby při pokusu o formátování disků.
Tak máme tady v Praze slavného Steva Ballmera. Po vajíčkové snídani v Budapešti zavítal k nám, do hlavního města malé země ve středu Evropy. A ihned nám rozprostřil své vize, jak se nám s chytrými počítači povede dobře. "Před deseti lety neměla většina z nás mobil, počítač ani neznala internet," prohlásil. Nevím jak na tohle přišel, třeba já jsem měl před deseti lety všechno z toho.
Tak mi v poslední době přichází celá řada různých reklamních letáčků. Jeden z nich mi nabízí dýchání volně a bez kyslíku. Ať již výhodné internetové připojení nebo levné volání. Nedávno jsem poslouchal reklamu v rádiu, jak se jeden nešťastník topí a ostatní mu radí, aby dýchal bez kyslíku. Stále jsem nad tím nevěřícně kroutil hlavou, pak jsem si konečně přestal sedět na vedení.
Klienti českých bank mají o důvod víc bát se o své úspory. Internetoví podvodníci totiž od středy zkouší svůj nový trik - pharming. Zaznamenali jsme již první neúspěšný případ, říká Klára Gajdušková, tisková mluvčí České spořitelny.
Tak tohle je novinka, na kterou již i člověk znalý finty jako phishing může naletět. Jak jsem porozuměl, podmínkou k úspěšnému vybrání konta nezvaným hostem je stažení trojského koně.
Stále se ve svém okolí potýkám s názory, že zabývat se Linuxem je pro laika, navíc podnikatele, který se živí v jiném oboru, úplný nesmysl a jen techologické nadšení. Slýchávám to při každé příležitosti. Jde o ztrátu času, žádný užitek a je to jen koníček, jako třeba sbírání známek. Prý používání majoritního operačního systému ušetří čas a počítač je třeba aby sloužil a není třeba se mu nějak věnovat, nejsem-li profesionál.
Téměř by člověk těmto argumentům uvěřil, není divu - čas není na rozdávání.
Před více než rokem jsem napsal několik blogů týkajících se poštovního serveru, jehož postavení by měl zvládnout i začínající admin nebo člověk, jehož posláním je úplně něco jiného než studovat dlouhé manuály a přesto by nechtěl tuto záležitost úplně vložit do cizích rukou.
Uplynula poměrně krátká doba a dneska má takový člověk ještě o něco lehčí práci. Stačí si založit účet u Googlu.
V neděli večer po hlavních zprávách kolem 20. hodiny byla jako obvykle upoutávka na program ČT 1. Byl to několikavteřinový záběr na řadu plyšových hraček, vyrovnaných vedle sebe. Uprostřed nich byl zcela nepřehlédnutelný Tux (verze s šošolkou na hlavě - určitě se nejednalo o Krtečka :-)) Jestli si toho někdo viděl také, připište to sem :-)
Nechtěl jsem již více čerpat námět do blogu kopírováním cizích zdrojů a odkazů, odkazů. Ale tady jsem musel udělat výjimku, protože tohle mě dostalo. :-). Tak mě napadlo, zdali se také tučňáci mohou živit bramborami, když se k nim dostanou?
Tak jsem se opět vypravil do světa. Nikoliv sám, ale opět jako loni jsem doprovázel dětský pěvecký soubor na jejich vystoupení, tentokrát v Portugalsku na mezinárodním festivalu pěveckých sborů. Nutno dodat, že jsem tuto zemi dosud nenavštívil a portugalsky neumím, což se ukázalo jako dost značný handicap a to již na letišti. Ale nepředbíhejme událostem
Dnes v Televizních novinách byla zpráva, že řada klientů Seznamu přišla o své e-maily i kontakty z důvodu výpadku jednoho ze serverů na Seznamu. Uvedla rozhovor s několika šéfy různých firem, z nichž některé evidentně pracovaly v IT. Zarazilo mě, kolik takových subjektů je závislé na archivaci těchto zpráv mimo svou firmu nebo domácnost.
Pokud se někdo díváte ráno do 8. hodiny na ČT 1, nemůžete si nevšimnout zajímavé reklamy, která se tam teď pravidelně opakuje. Z obrazovky vyskočí malý, zlý a ošklivý zelený mužíček, zachechtá se, vytáhne kladívko a rozbije vám obrazovku. Vesele pak prohlásí: "Tak - a máte to rozbitý!"
Zdalipak víte, že dnešní den má svátek svatý Linus? Nevěříte? Důkaz je
tady.
Proto večer pozvedněme číše něčeho dobrého (od šálku čaje až po slivovici, dle chuti) a
se slovy "Linus budiž pochválen" slavnostně restartujme svoje stroje.
P.S. Kdo to dnes nestihne, má šanci ještě 5. listopadu.
:-)
Tak jsem po čase vycestoval na dovolenou k teplému moři na ostrov Kréta. Na tom není dnes nic divného - ani se nechci rozepisovat o krásách tohoto ostrova a o průzračném moři. To by bylo nošení dříví do lesa. Pro ilustraci stačí pár fotografií. Čeho jsem si ale všiml a stojí za poznámku, je chování českých lidí ve srovnání s jejich protějšky ze západní Evropy. A nechci jen kritizovat - ne všechno vyznívá v neprospěch našich lidí. Ale i tak si některých jevů nelze nevšimnout.
Tak nám do Prahy přijela ta vymoženost techniky. Výstava preparovaných mrtvých Číňanů. Odborníci i laici jásají nad originalitou jejích tvůrců, do Prahy se sjíždějí i školy. Tváří tvář se můžeme setkat s něčím, co byl kdysi člověk, který dýchal, chodil, smál se nebo brečel.Teď tu stojí obnažený do morkuk ostí v omšelém prostředí pražského paláce Lucerna. Jak se vám líbí tento originální nápad?
Po prožitých vánočních svátcích, posilněn českým pivem, moravskou slivovicí a slovenskou borovičkou mi zbyl čas na trochu filozofické úvahy. Jako ekonom jsem se učil, že veškerá lidská aktivita (až na oblast charity, pomoci atd.) se podřizuje přísným ekonomickým zákonům - poptávka a nabídka, konkurenční boj, výnosy-náklady=zisk atp. Jako ve všech oborech, platily obecně známé poučky i v oblasti IT. Vznikly různé firmy na prodej sw, firmy vznikaly a zanikaly až zůstaly ty nejsilnější, jako je např. Microsoft. Souběžně s nimi však začal vznikat nový fenomén - open source, který jako by se vymykal obecně známým pravidlům.
Stále se mluví a píše o tom, jak prosadit open source ve veřejné správě,
ve školství a různých institucích. A přes veškerou snahu se to nedaří tak,
jak by příznivci OSS chtěli. Naráží se na různé administrativní překážky,
neochotu úředníků a podobně. Řada lidí se tomu snaží přijít na kloub, proč to u nás nejde a v jiných zemích je to snažší.
Až najednou dnes ráno vidím v televizi zajímavou
zprávu.
Tak tu máme spoustu různých linuxových distribucí. Každá se hodí pro něco jiného: některá je vhodná pro servery, jiná se hodí spíše na desktop. Také počítačů mám více: v obýváku, v pracovně a dokonce i v ložnici (i když tam nemá co dělat). Ale dosud jsem neměl počítač v koupelně. I tam se hodí pokud možno specializovaná distribuce, vhodná právě pro koupelny. Pokud má někdo zájem je možné si takový Linux pořídit.