Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zajímavá by byla sada návodů, které by nabídly v první fázi nejzákladnější funkce příslušného programu - krok za krokem od začátku nastavení do konce,
zde by nestačil jen poslat kvalitní konfigurák, ale kompletní základní nastavení se vším, co je k fungování služby potřeba.
Z počátku by se neřešilo vnitřní zabezpečení, ochrana dat před kolegou apod - to až po té, co by základní služba běžela a admin získal určité zkušenosti.
Až by byl postup hotov, samozřejmě by se později přidaly další vychytávky, například: Samba - sdílení SHARE versus USER, atd.
Co taková malá firma (ordinace, advokátní kancelář, apod.) potřebuje?
Chtěl bych zopakovat, že by se neměly dublovat existující návody na webu, kterých je dost (díky za návody od
Zdeňka Burdy), spíš by šlo o základní kuchařku pro člověka, který se v celkové problematice příslušné služby neumí orientovat (složité návody, vhodné pro velkou organizaci jej zastraší), ale má zájem (něco jako vezmete deset deka mouky a čtvrt kila másla ). Nejdříve základní nastavení, aby to fungovalo, pak eventuálně odkaz na net pro sofistikovanější nastavení, jakmile ten "admin amatér" pochopí principy.
Pokud tento nápad připadá někomu zbytečný, omlouvám se za zdržení. Ale ve své praxi se s těmito případy setkávám, moji známí se bojí do Linuxu jít, i když jsou ve Windows relativně uživatelsky zběhlí, když si uvědomím, kolik platí za licence, je to škoda. Pokud budou vědět, že mají srozumitelný návod na zprovoznění svých (základních a v podstatě málo náročných) služeb, snáž se do toho pustí.
Tiskni
Sdílej:
Vyjadřuji pro tuto myšlenku plnou podporu.
Může to být, ač se na to někdo dívá jinak, velmi přínosné. Jsou dvě skupiny začátečníků:
Uvedu jednoduchý příklad. Před X lety jsem byl na školení, které pořádal můj zaměstnavatel, které se týkalo Windowsích domén. Ty informace, jak stvořit PDC na WinNT, mi sice byly k ničemu, ale zjistil jsem, k čemu je to dobré, jak to funguje v praxi, co to umí, co mám od toho očekávat, měl jsem možnost si to ošahat. Potom už nebyl problém najít pro to využití a zprovoznit to pod Sambou.
Návod Step-by-step umožní člověku, který má zájem, vyzkoušet a osahat si problematiku, která ho zajímá. Potom, když už chápe základ, si může prostudovat odbornější články a informace a realizovat to v praxi