Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Příklad nastavení OpenLDAP serveru a NFS serveru pro podporu přihlášení vzdálených uživatelů na desktopech.
V minulosti se zde, i na jinych forech resilo zadavani ceskych znaku pri pripojeni na Vzdalenou plochu Windows. Byly s tim velke problemy, mnoho znaku nefungovalo, tak jak melo, resilo se to zmenou klavesovych map, ale nikdy to nebylo 100%.
Pro poslech MP3, potrebuji prehravac, bez pro mne nepotrebnych blbosti, jako jsou playlisty, vizualizace atd. Dlouho jsem hledal, dalo by se rici, ze muj jediny pozadavek je, aby prehravac byl schopen prehrat adresar/slozku bez jednotliveho vyberu souboru. Proste vyber slozku a prehrej vsechny MP3 soubory, ktere v ni najdes.
Nastavi sdileni volne dostupneho adresare bez autentizace. Adresar ma prava 777.
V dnesnich novinach DNES v clanku nazvanem "Kolik slevi Microsoft statu?" se pise kolik licenci stat vyuzije pri zapocitani slevy dohodnute SB pri jeho navsteve CR. Odhaduje se cca o 250 000 PC. Vedle clanku jsou sloupecky, ktere informuji o pribliznych poctech a verzich pouzivanych licenci MS v jednotlivych resortech. Zaujala mne vsak informace - Cituji presne.
Policie Ceske republiky. Jako standardni kancelarsky balik pouziva na vice nez 25 tisicich pocitacu Open Office ktery je na rozdil od Microsoft office zdarma.
Jednou z "nevyhod" OpenSource Edice Zimbry je nepritomnost rozhrani pro zalohovani. Zalohovat Zimbru jde ruznymi zpusoby napr. pomoci rsync scriptem v cronu. Je to opravdu jednoduche.
V minulem zapisku jsem resil vyber e-mail serveru po nasi firmu. Jeden z moznych produktu byla Zimbra. Tento produkt jsme nasadili cca pred 2 mesici. Pokusim se shrnout zkusenosti s timto produktem.
Dlouho jsem se nasazeni e-mail serveru v nasi firme branil. Razim heslo v jednoduchosti je sila, a kdyz za tebe neco muze udelat druhy (a to lepe, protoze se tim zivi), neres to. Tzn. pro postu jsme vyuzivali servery naseho providera. Pozadavky se vsak meni a uvazujeme o vlastim serveru, ktery by resil i groupware.
Po hledani a analyze prichazeji v uvahu dva produkty. Komercni Kerio MailServer a OS verze Zimbra
Byl jsem uzivatelem Suse mnoho let (od verze 6.3) ale postupem casu jsem presel na jine distribuce. Mam rad "cistou" distribuci, bez zbytecnych veci, ktere clovek nikdy nevyuzije a pokud je potrebuji, tak si ja radeji doinstaluji rucne. Proto mne zaujalo prohlaseni vyvojaru, ze verze 10.3 bude vycistena od zbytecnosti a zmesi se zavislosti balicku.
Do práce jsem potřeboval najít NC editor pro editaci programů na NC stroje. Problém je v tom, ze programy editované ve Windows mají konec řádku CR LF, kdežto Linux jen LF. Nenašel jsem však žádnou možnost, jak běžné editory (Gedit, Scribes) donutit, aby poznaly Windosowský konec řádku a používaly jej. Jasně, jde to konvertovat, ale tento program budou používat lidé, kteří mají problém používat schránku, natož něco dělat na příkazovém řádku.
Pro připojení z domova na PC s Windows XP v práci v současné době používám „Připojení ke vzdálené ploše“ pomocí protokolu RDP. Protože, ale chystám změnu Windows XP, na Linux pro PC v práci, řeším způsob připojení ke vzdálenému PC s Linuxem. Protokol VNC považuji jako nepoužitelný pro běžnou práci z důvodu jeho pomalosti (jediné rychlé VNC je UltraVNC – ale bohužel jen pro Windows). Jako alternativu jsem zvolil NX protokol od firmy NoMachine NX.