Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Příklad nastavení OpenLDAP serveru a NFS serveru pro podporu přihlášení vzdálených uživatelů na desktopech.
V minulosti se zde, i na jinych forech resilo zadavani ceskych znaku pri pripojeni na Vzdalenou plochu Windows. Byly s tim velke problemy, mnoho znaku nefungovalo, tak jak melo, resilo se to zmenou klavesovych map, ale nikdy to nebylo 100%.
Pro poslech MP3, potrebuji prehravac, bez pro mne nepotrebnych blbosti, jako jsou playlisty, vizualizace atd. Dlouho jsem hledal, dalo by se rici, ze muj jediny pozadavek je, aby prehravac byl schopen prehrat adresar/slozku bez jednotliveho vyberu souboru. Proste vyber slozku a prehrej vsechny MP3 soubory, ktere v ni najdes.
Nastavi sdileni volne dostupneho adresare bez autentizace. Adresar ma prava 777.
V dnesnich novinach DNES v clanku nazvanem "Kolik slevi Microsoft statu?" se pise kolik licenci stat vyuzije pri zapocitani slevy dohodnute SB pri jeho navsteve CR. Odhaduje se cca o 250 000 PC. Vedle clanku jsou sloupecky, ktere informuji o pribliznych poctech a verzich pouzivanych licenci MS v jednotlivych resortech. Zaujala mne vsak informace - Cituji presne.
Policie Ceske republiky. Jako standardni kancelarsky balik pouziva na vice nez 25 tisicich pocitacu Open Office ktery je na rozdil od Microsoft office zdarma.
Jednou z "nevyhod" OpenSource Edice Zimbry je nepritomnost rozhrani pro zalohovani. Zalohovat Zimbru jde ruznymi zpusoby napr. pomoci rsync scriptem v cronu. Je to opravdu jednoduche.
V minulem zapisku jsem resil vyber e-mail serveru po nasi firmu. Jeden z moznych produktu byla Zimbra. Tento produkt jsme nasadili cca pred 2 mesici. Pokusim se shrnout zkusenosti s timto produktem.
Dlouho jsem se nasazeni e-mail serveru v nasi firme branil. Razim heslo v jednoduchosti je sila, a kdyz za tebe neco muze udelat druhy (a to lepe, protoze se tim zivi), neres to. Tzn. pro postu jsme vyuzivali servery naseho providera. Pozadavky se vsak meni a uvazujeme o vlastim serveru, ktery by resil i groupware.
Po hledani a analyze prichazeji v uvahu dva produkty. Komercni Kerio MailServer a OS verze Zimbra
Byl jsem uzivatelem Suse mnoho let (od verze 6.3) ale postupem casu jsem presel na jine distribuce. Mam rad "cistou" distribuci, bez zbytecnych veci, ktere clovek nikdy nevyuzije a pokud je potrebuji, tak si ja radeji doinstaluji rucne. Proto mne zaujalo prohlaseni vyvojaru, ze verze 10.3 bude vycistena od zbytecnosti a zmesi se zavislosti balicku.
Do práce jsem potřeboval najít NC editor pro editaci programů na NC stroje. Problém je v tom, ze programy editované ve Windows mají konec řádku CR LF, kdežto Linux jen LF. Nenašel jsem však žádnou možnost, jak běžné editory (Gedit, Scribes) donutit, aby poznaly Windosowský konec řádku a používaly jej. Jasně, jde to konvertovat, ale tento program budou používat lidé, kteří mají problém používat schránku, natož něco dělat na příkazovém řádku.
Pro připojení z domova na PC s Windows XP v práci v současné době používám „Připojení ke vzdálené ploše“ pomocí protokolu RDP. Protože, ale chystám změnu Windows XP, na Linux pro PC v práci, řeším způsob připojení ke vzdálenému PC s Linuxem. Protokol VNC považuji jako nepoužitelný pro běžnou práci z důvodu jeho pomalosti (jediné rychlé VNC je UltraVNC – ale bohužel jen pro Windows). Jako alternativu jsem zvolil NX protokol od firmy NoMachine NX.