Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
V minulem zapisku jsem resil vyber e-mail serveru po nasi firmu. Jeden z moznych produktu byla Zimbra. Tento produkt jsme nasadili cca pred 2 mesici. Pokusim se shrnout zkusenosti s timto produktem.
Co je Zimbra? - odpoved najdete na zimbra.com, demo prostredi na Demo serveru
Jednim z pozadavku, byla jednoduchost instalace a administrace. Nechtel jsem se zabyvat technickymi detaily nastaveni jednotlivych programu obsazenych v distribucich, ale s co nejmensi namahou instalovat a pouzivat tento produkt.Podle navodu na http://www.howtoforge.com napr. navody pro Ubuntu a Debian (existuji navody i pro jine distribuce) muzu potvrdit, ze instalace byla bezproblemova a jednoducha. V prubehu provozu byl server i upgradovan na novou verzi bez problemu.
Jeden z hlavnich pozadavku byla funkcnost weboveho rozhrani serveru - muzu rict ze Zimbra je jeden z mala produktu, ktere toto splnuji, vetsinou jsou to jen "nahrazky" s omezenou funkcnosti, nebo dalsimi nedostatky. Zimbru pouzivam po tuto dobu 100% ve web rozhrani, po 3 dnech "otukavani" je prace plne srovnatelna s klasickou aplikaci typu Thunderbird, nebo mnou nahrazeny Evolution. Ajax prostredi Zimbry ma pekne vychytavky - pekna presentace. Existuje i desktop klient, Java client, mini-klient pro mobilni telefony. Pracuji ve firemnim prostredi e-mailu mam za den docela dost.
V soucasne dobe je na serveru 40 uzivatelu, vetsina se pripojuje pomoci POP3, pro plny prechod na web rozhrani se ceka na cesky preklad.Jako server je pouzito Ubuntu 6.06 LTS, server je virtualizovan na VMware ESX serveru
Nevyhody - MAPI konektor pro MS Outlook existuje jen v placene verzi, Ajax rozhrani je narocnejsi na vykon (existuje i html verze, dokonce i pro mobilni telefony)
Ted to hlavni, protoze nase firma pouziva OpenSource produkty a nechceme jen "brat" rozhodli jme se sponzorovat preklad Zimbry a poskytnout ji komunite. Timto dekuji uzivateli Helix84 (spravce slovenskeho prekladu) za preklad do naseho jazyka.
Preklad je dostupny na SVN serveru, informace k instalaci zde
Timto bych vas chtel pozadat, kdo Zimbru pouziva, jestli najde jakekoliv nedostatky v prekladu, at se ozve - chyba bude opravena.
Tiskni
Sdílej:
Ted to hlavni, protoze nase firma pouziva OpenSource produkty a nechceme jen "brat" rozhodli jme se sponzorovat preklad Zimbry a poskytnout ji komunite.To je super, díky moc
Ajax rozhrani je narocnejsi na vykonNedělal jsi nějaké měření? Že je náročnější vím taky, ale zatím jsem neměl možnost ho nějak moc otestovat. Taky zatím nikdo neodpověděl na tuto otázku: Zimbra performance, tak kdyby někdo věděl...