Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Pro připojení z domova na PC s Windows XP v práci v současné době používám „Připojení ke vzdálené ploše“ pomocí protokolu RDP. Protože, ale chystám změnu Windows XP, na Linux pro PC v práci, řeším způsob připojení ke vzdálenému PC s Linuxem. Protokol VNC považuji jako nepoužitelný pro běžnou práci z důvodu jeho pomalosti (jediné rychlé VNC je UltraVNC – ale bohužel jen pro Windows). Jako alternativu jsem zvolil NX protokol od firmy NoMachine NX.
Firma NoMachine dodává komerční verze svého produktu ve více verzích – viz http://www.nomachine.com/features.php a verzi zdarma nazvanou NX Free Edition, která je omezena 2 uživateli a max. 2 připojení, což pro tento účel stačí.
Postup instalace:
server – instalace balíčků v uvedeném pořadí, nxclient, nxnode, nxserver
(pro Ubuntu je nutné mít povoleny rozřířené zdroje balíčků – instaluje se navíc jedna knihovna). Ale pozor – je nutné mít nainstalovaný balik openssh-server
– balík nxserver
nemá požadované závislosti na tento balíček, který ve standardně nainstalovaném Ubuntu není nainstalován.
klient – stačí nainstalovat jen nxclient
– existuje i pro Windows
Poznámka: NX jsem zkoušel ve VMware – server i klient – nefungovalo to – dost jsem se s tím natrápil. Na běžném PC bylo vše v pořádku. Pro pripojeni pres router je nutne mit zapnutou volbu SSL
Výsledek:
Rychlost je opravdu velmi slušná, kromě přehrávání videa nepoznáte, že ovládáte vzdálený desktop.
.
Ubuntu v Ubuntu
http://sweb.cz/samba/nx/NXd.png.
Poznámka:
Existuje i GPL verze NX serveru - FreeNX - http://freenx.berlios.de/
.
NX Connection Wizard
.
.
.
.
NX Client
.
.
.
.
nastaveni forwardu na routru IPCop
http://sweb.cz/samba/nx/NXforward.png.
NX Session Administrator
.
Tiskni
Sdílej:
aktualni Ubuntu Feisty 7.04 (beta) - standardni baliky - default
xorg.conf
zadavam velikost monitoru tak aby xdpyinfo | grep resolution
bylo 96dpi:
# DisplaySize 270 203 # 1024x768 96dpi
# DisplaySize 338 254 # 1280x960 96dpi
# DisplaySize 338 270 # 1280x1024 96dpi
# DisplaySize 370 277 # 1400x1050 96dpi
# DisplaySize 423 370 # 1600x1400 96dpi