Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Pro připojení z domova na PC s Windows XP v práci v současné době používám „Připojení ke vzdálené ploše“ pomocí protokolu RDP. Protože, ale chystám změnu Windows XP, na Linux pro PC v práci, řeším způsob připojení ke vzdálenému PC s Linuxem. Protokol VNC považuji jako nepoužitelný pro běžnou práci z důvodu jeho pomalosti (jediné rychlé VNC je UltraVNC – ale bohužel jen pro Windows). Jako alternativu jsem zvolil NX protokol od firmy NoMachine NX.
Firma NoMachine dodává komerční verze svého produktu ve více verzích – viz http://www.nomachine.com/features.php a verzi zdarma nazvanou NX Free Edition, která je omezena 2 uživateli a max. 2 připojení, což pro tento účel stačí.
Postup instalace:
server – instalace balíčků v uvedeném pořadí, nxclient, nxnode, nxserver
(pro Ubuntu je nutné mít povoleny rozřířené zdroje balíčků – instaluje se navíc jedna knihovna). Ale pozor – je nutné mít nainstalovaný balik openssh-server
– balík nxserver
nemá požadované závislosti na tento balíček, který ve standardně nainstalovaném Ubuntu není nainstalován.
klient – stačí nainstalovat jen nxclient
– existuje i pro Windows
Poznámka: NX jsem zkoušel ve VMware – server i klient – nefungovalo to – dost jsem se s tím natrápil. Na běžném PC bylo vše v pořádku. Pro pripojeni pres router je nutne mit zapnutou volbu SSL
Výsledek:
Rychlost je opravdu velmi slušná, kromě přehrávání videa nepoznáte, že ovládáte vzdálený desktop.
.
Ubuntu v Ubuntu
http://sweb.cz/samba/nx/NXd.png.
Poznámka:
Existuje i GPL verze NX serveru - FreeNX - http://freenx.berlios.de/
.
NX Connection Wizard
.
.
.
.
NX Client
.
.
.
.
nastaveni forwardu na routru IPCop
http://sweb.cz/samba/nx/NXforward.png.
NX Session Administrator
.
Tiskni
Sdílej:
aktualni Ubuntu Feisty 7.04 (beta) - standardni baliky - default
xorg.conf
zadavam velikost monitoru tak aby xdpyinfo | grep resolution
bylo 96dpi:
# DisplaySize 270 203 # 1024x768 96dpi
# DisplaySize 338 254 # 1280x960 96dpi
# DisplaySize 338 270 # 1280x1024 96dpi
# DisplaySize 370 277 # 1400x1050 96dpi
# DisplaySize 423 370 # 1600x1400 96dpi