Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Instalace Ubuntu 7.04 Feisty Alpha 4 na notebook DELL
Úvodem: (je to můj první blogový zápisek)
Linuxem se zabývám od roku 2000. Za tu dobu jsem vystřídal mnoho distribucí, ale jen některé mne zaujaly a používal jsem je delší dobu. Začínal jsem na Corel Linuxu, byla to distribuce založená na Debianu, a líbil se mi na ní její pěkný vzhled a bezproblémová funkčnost. Poté jsem dlouhou dobu používal SuSE Linux, pak přišlo „hardcore“ období, kdy jsem trávil volný čas kompilováním balíků na Slackware. Mezi tím se objevila distribuce Mandrake a opět jsem se vrátil k SuSE 9.3. Postupem času jsem zjistil, že už mne nebaví se v systému „vrtat“, ale potřebuji distribuci, kde vše jednoduše nastavím a budu ji používat. Proto cca před rokem jsem začal používat distribuci Ubuntu (zároveň jsem přešel z KDE na Gnome). Je to distribuce, která mi „sedla“ svojí filozofií, zpracováním, čistotou, a vzhledem. Ve firmě používám Linux již dlouho jako souborový server (dnes 2x Debian). Navíc i jako terminály do výroby pro zápis dat (Slackvare + Ubuntu). V poslední době zjišťuji, že docela dost kolegů, má o Linux zájem a protože znají můj kladný vztah k Linuxu řeší problémy, které mají se mnou. Já Linux nastavit umím tak aby odpovídal mým představám, ale jejich nadšení opadává problémy, které při práci s Linuxem mají. Většinou je to podpora hardware (TV karty, širokoúhlé monitory, nestandardní hardware, atd.), a podpora multimedií (přehrávání MP3, videa, DVD). Jsou to běžní uživatelé, kteří nechtějí Linux studovat, ale „lamy“ kteří počítač používají pro svou práci a zábavu. Někdy mě požádají abych jim Linux nainstaloval, ale většinou chtějí aby sami instalaci Linuxu zvládli. A to je – přiznejme si to – pro tyto uživatele a tyto požadavky problém.
… teda byl
Popíši vám včerejší instalaci distribuce Ubuntu 7.04 Feisty Alpha 4 na notebook DELL Latitude D600.
Na uvedeném notebooku Ubuntu používám – viz mé zkušenosti z instalací. Největší problém bylo zprovoznění WiFi karty Broadcom BCM4309. Proto byla v notebooku vyměněna za WiFi Intel s chipsetem ipw2200. Nedávno i tady byla zveřejněna zkušenost uživatele s instalací Linuxu na tento notebook.
Postup instalace:
Systém je plně funkční, všechen hardware rozpoznán a správně nastaven. WiFi – OK, řízení energie – OK, nastavení Xorg – OK, touchpad – OK. Při spuštění multimédií systém oznámí, že mu chybí kodeky (vysvětlí proč tomu tak je) a po potvrzení uživatele je doinstaluje. Systém je příjemně rychlý, vzhled je velmi vyvážený (např. všechny ikony mají opravdu stejný styl). Prostě vše funguje podle mých představ. Čas od startu instalace + 1 hodina (notebook má pomalou CD-ROM).
Takhle si představuji instalaci operačního systému. Žádné shánění a přidávaní cizích repositářů balíčků. Řešení problému v konferencích. Problémy s podporou hardware. Prostě vložíte CD a za hodinu je systém plně funkční (když napíši plně, myslím tím plnně). A to jsem instaloval „Alfa“ verzi !!! Je jasné, že byl zvolený vhodný hardware, ale i tak je to podle mého názoru velký úspěch. Jde vidět, že Linux „dozrává“.
Ano, já vím, kecám tady o nějakém „blbém“ Ubuntu, když vaše distribuce (doplňte prosím tu svou) je určitě lepší. Ale musíte uznat, že kdyby byl Linux takhle uživatelsky přívětivý, používalo by ho mnohem více uživatelů.
PS: Že se tyto problémy řeší jde vidět i u „konkurence“ – viz Fedora 7 Features – jestli slibované vlastnosti Fedora 7 bude mít, tak „klobouk dolů“ – bude to bomba.
PS2: kecám - ješte jsem nastavil spořič obrazovky, ikony na ploše a v panelech, doinstaloval „mc“, nastavil ať se notebook po zavření víka uspí.
ondra@pc46:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82855PM Processor to I/O Controller (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82855PM Processor to AGP Controller (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #1 (rev 01)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #2 (rev 01)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #3 (rev 01)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBM (ICH4/ICH4-M) USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 81)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801DBM (ICH4-M) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801DBM (ICH4-M) IDE Controller (rev 01)
00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) AC'97 Audio Controller (rev 01)
00:1f.6 Modem: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) AC'97 Modem Controller (rev 01)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon R250 [Mobility FireGL 9000] (rev 01)
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5702X Gigabit Ethernet (rev 02)
02:01.0 CardBus bridge: O2 Micro, Inc. OZ711EC1 SmartCardBus Controller (rev 20)
02:01.1 CardBus bridge: O2 Micro, Inc. OZ711EC1 SmartCardBus Controller (rev 20)
02:03.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG Network Connection (rev 05)
Pár screenshootů:
http://sweb.cz/samba/blog/desktop.png
Tiskni
Sdílej:
Hm, a proč je důležité mít obývákovou stěnu? Nestačil by kovový regál a pár skříněk?
Třeba proto, že člověk má rád pěkné věci, a také je fajn, když na první pohled najde program, který hledá.