Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tenhle blog - to je prostě perfektní práce. Mimochodem kdo to školil ? Petr Staněk ?
No já byl před třemi týdny na jeho týdenní školeni Linux - poštovní server a bylo to opravdu perfektní. Člověk zjistí, že se má pořád co učit a mnoho věcí jde udělat elgantněji, než si myslel A přesně jak říkáš, až na tom školení člověku mnohdy věci zapadnou pěkně do sebe.
Jo, pochopit LDAP jsem mel taky trosku problem, ale pak to prislo a vidim, jak je to easy:)
Jste si jist ze to byl javascript -neni to spis hostscript, csript, vbscript nebo jak se ten M$ bazmeg menuje.
Do nastavení DHCP serveru si nezapomeňte přidat WINS server nebo se začnou rojit kecy o tom jak Windows nenašly doménu. Po přidání nastavení se budou objevovat také, ale v menší míře ... Windows je v tomhle na**** - naběhne a přitom ani neví co se kde v síti nachází (není "rozkoukaný"), no a další problém pak nastává v okamžiku kdy mu přeskočí kolečko (problém mezi nebem a zemí).
Problémy s tím, že Windows nemůžou najít doménu, jsem měl také. Nicméně WINS server se nakonec neukázal jako dobré řešení. Při větším počtu klientů (cca přes 100) v různých subnetech se to začínalo chovat dost divně problémy s přihlašováním byly pořád.
WINS hlavně udržuje tzv. browse-listy. Moc jsem ale nepochopil jejich význam - asi slouží jen k tomu, že lze zobrazit "okolní počítače", a tomu ve větší síti přikládám nulový význam. Pokud mám všechny stroje zanesené v DNS, tak se na ně dostanu naprosto spolehlivě podle názvu...
Problémy s nalezením domény jsou způsobeny tím, že Windows nemůžou najít PDC. Ten hledají broadcastem, z WINS, nebo z lokálního LMHOSTS souboru. Nastavení WINS nám nakonec jen přineslo další problémy. Teď na všech PC, které jsou v doméně, napevno nastavujeme adresu PDC v LMHOSTS. Po více jak roce provozu a > 100 PC mám zkušenost, že to pak funguje na 100%, i když je PC za routerem.
Obsah LMHOSTS na klientech lze generovat třeba takovýmhle skriptem:
REM vytvoreni noveho lmhosts souboru
echo 192.168.1.5 NETBIOS_JMENO_SERVERU #PRE #DOM:DOMENA > %systemroot%\system32\drivers\etc\lmhosts
REM nutno dodrzet delku retezce v uvozovkach
echo 192.168.1.5 "DOMENA \0x1b" #PRE >> %systemroot%\system32\drivers\etc\lmhosts
REM nucene znovunacteni zaznamu z lmhosts
nbtstat -R
Díky moc, zkusím... Počítačů mám v síti asi 150 a funguje si to jak chce ...
Výhody domény se až tak neprojeví, pokud každý uživatel stabilně pracuje na jednom počítači. Pokud je nastavená doména, může se přihlásit každý na libovolném PC se svým jménem a heslem. To je třeba ve škole docela nutnost.
Další výhoda domény může být, když chcete např. nějakou složku z jednoho PC nasdílet, ale jen některým uživatelům. S doménou máte na každém PC k dispozici seznam všech uživatelů a hned jim můžete přidělit ACL. Ověřování jde přes PDC, takže nemusíte mít všude lokální účty, které by ještě k tomu musely mít všeude stejná hesla.
Pokud jsou nastaveny cestovní profily, pak má uživatel kdekoliv svoje stejné prostředí - nastavení programů ap. Samozřejmě jsou s tím ale i problémy - je třeba nastavit kvóty a upozorňovat uživatele, pokud profil moc narostl - jinak přihlášení může trvat opravdu dlouho. Taky se občas stane, že se profil úplně rozsype a je potřeba ho smazat.
Celkově s tím ale mám dobré zkušenosti. Máme Sambu jako PDC s cestovními profily + další 2 Samba servery napojené na LDAP, cca 120 PC s WinXP a asi 600 uživatelů, je to ve škole, takže se k tomu nikdo nechová zrovna dobře - za rok a půl nebyl jedinný problém.
Tiskni
Sdílej: