Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 09:26
Tenhle blog - to je prostě perfektní práce. Mimochodem kdo to školil ? Petr Staněk ?
No já byl před třemi týdny na jeho týdenní školeni Linux - poštovní server a bylo to opravdu perfektní. Člověk zjistí, že se má pořád co učit a mnoho věcí jde udělat elgantněji, než si myslel A přesně jak říkáš, až na tom školení člověku mnohdy věci zapadnou pěkně do sebe.
Jo, pochopit LDAP jsem mel taky trosku problem, ale pak to prislo a vidim, jak je to easy:)
Jste si jist ze to byl javascript -neni to spis hostscript, csript, vbscript nebo jak se ten M$ bazmeg menuje.
Do nastavení DHCP serveru si nezapomeňte přidat WINS server nebo se začnou rojit kecy o tom jak Windows nenašly doménu. Po přidání nastavení se budou objevovat také, ale v menší míře ... Windows je v tomhle na**** - naběhne a přitom ani neví co se kde v síti nachází (není "rozkoukaný"), no a další problém pak nastává v okamžiku kdy mu přeskočí kolečko (problém mezi nebem a zemí).
Problémy s tím, že Windows nemůžou najít doménu, jsem měl také. Nicméně WINS server se nakonec neukázal jako dobré řešení. Při větším počtu klientů (cca přes 100) v různých subnetech se to začínalo chovat dost divně problémy s přihlašováním byly pořád.
WINS hlavně udržuje tzv. browse-listy. Moc jsem ale nepochopil jejich význam - asi slouží jen k tomu, že lze zobrazit "okolní počítače", a tomu ve větší síti přikládám nulový význam. Pokud mám všechny stroje zanesené v DNS, tak se na ně dostanu naprosto spolehlivě podle názvu...
Problémy s nalezením domény jsou způsobeny tím, že Windows nemůžou najít PDC. Ten hledají broadcastem, z WINS, nebo z lokálního LMHOSTS souboru. Nastavení WINS nám nakonec jen přineslo další problémy. Teď na všech PC, které jsou v doméně, napevno nastavujeme adresu PDC v LMHOSTS. Po více jak roce provozu a > 100 PC mám zkušenost, že to pak funguje na 100%, i když je PC za routerem.
Obsah LMHOSTS na klientech lze generovat třeba takovýmhle skriptem:
REM vytvoreni noveho lmhosts souboru
echo 192.168.1.5 NETBIOS_JMENO_SERVERU #PRE #DOM:DOMENA > %systemroot%\system32\drivers\etc\lmhosts
REM nutno dodrzet delku retezce v uvozovkach
echo 192.168.1.5 "DOMENA \0x1b" #PRE >> %systemroot%\system32\drivers\etc\lmhosts
REM nucene znovunacteni zaznamu z lmhosts
nbtstat -R
Díky moc, zkusím... Počítačů mám v síti asi 150 a funguje si to jak chce ...
Výhody domény se až tak neprojeví, pokud každý uživatel stabilně pracuje na jednom počítači. Pokud je nastavená doména, může se přihlásit každý na libovolném PC se svým jménem a heslem. To je třeba ve škole docela nutnost.
Další výhoda domény může být, když chcete např. nějakou složku z jednoho PC nasdílet, ale jen některým uživatelům. S doménou máte na každém PC k dispozici seznam všech uživatelů a hned jim můžete přidělit ACL. Ověřování jde přes PDC, takže nemusíte mít všude lokální účty, které by ještě k tomu musely mít všeude stejná hesla.
Pokud jsou nastaveny cestovní profily, pak má uživatel kdekoliv svoje stejné prostředí - nastavení programů ap. Samozřejmě jsou s tím ale i problémy - je třeba nastavit kvóty a upozorňovat uživatele, pokud profil moc narostl - jinak přihlášení může trvat opravdu dlouho. Taky se občas stane, že se profil úplně rozsype a je potřeba ho smazat.
Celkově s tím ale mám dobré zkušenosti. Máme Sambu jako PDC s cestovními profily + další 2 Samba servery napojené na LDAP, cca 120 PC s WinXP a asi 600 uživatelů, je to ve škole, takže se k tomu nikdo nechová zrovna dobře - za rok a půl nebyl jedinný problém.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.