Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Kromě "funkcí" učitel, správce sítě a holka pro všechno jsem zdědil také funkci starání se o počítačové učebny a tedy i nástěnky v nich se nacházející. Proto hledám materiál, který bych na ně umístil.
Nedávno jsem zaznamenal, že se v blízkostí internetového bankovnictví, které používám, objevil odkaz s textem: Máte problémy s aplikací? Odkaz mě potěšil, protože jsem rád, když se někdo stará o to, aby mi vše fungovalo tak jak má a dál jsem si ho nevšímal.
Patřím mezi ty lidi, které je těžké naštvat a jsem na to pyšný. Jednou z metod jak tohoto stavu docílit je být naštvaný pořád, to pak můžete hrdě prohlásit: "Mě nenaštveš, já už naštvaný jsem."
Jj, moje šokující odhalení je, že mám problém s lupy. Kromě toho mám také problém s vadnými sektory (vlastně je jen jeden) na disku "mého" notebooku. Protože jsem se neodvážil dát dotaz do poradny, tak ho sepíšu raději do blogu.
Pokoušel jsem se zprovoznit telefonování přes Internet prostřednictvím jednoho z mnoha dostupných klientů. Dále nečekejte ani obrázky, ani seznam vyzkoušených klientů natož pak chvalozpěv.
Již nějakou dobu se podílím na překladech popisů balíčků v Debianu. Dál bych řekl pár slov o aktuálním stavu.
Jo, něco na tom bude. Bez pořádného HW člověk stále řeší nějaké problémy. Otázkou zůstává, co se rozumí pořádným HW.
Tento zápis se týká pouze toho, že se konečně Beryl objevil i v Debianu. Ne oficiálně, ne neoficiálně, ale prostě už si ho můžu nainstalovat i já.
Bylo volno, já měl špatnou náladu, jako vždy a tak jsem také překládal. Krom jiného XChat a DeVeDe
Nic zajímavého zde nehledejte, jen jsem si nainstaloval openSUSE 10.1. Tak jak to vlastně dopadlo...
Na notebooku značky Acer 2700 jsem už vyzkoušel kde co, Windowsy, Debian, Mandrake, Ubuntu, Gentoo, pár systémů na který si nevzpomenu a teď i openSUSE. Instaloval jsem z netu a zhruba za 3h tu byl nový systém.
Nedávno (zrovna běžela kompilace Nvu) si říkám: mám pár minutek, co kdybych si stáhnul několik vtipů. Kompilace se trochu protáhla a vlastně se mi tak podařilo stáhnout jednu celou nejmenovanou databázi.
Zhruba před týdnem jsem si stáhnul distribuci Edubuntu. Dnes jsem jí instaloval...
Potřeboval jsem nainstalovat grub na disk. Tady je můj nešikovný postup.
Nemám rád proxyny a jim podobná zařízení. Jeden ale nemůže nikdy vědět, kdy se mu to může hodit.
Tak tu máme zase nový server - www.ubuntu.cz. Rozhodně nemám nic proti, naopak jsem jenom rád, ale zdá se mi, že na českém netu přece jen něco chybí...
Tak jsem si jsem si koupil knihu Latex pro začátečníky (Autor: Jiří Rybička). Dodání trvalo asi týden, až jsem se začínal obávat, zda kniha skutečně přijde.
Tak jsem si koupil DVD vypalovačku a založil blog. Nejdřív jsem zkoušel simulace vypalování. Celkem to jelo, ale pěkně pomalu... Přečet jsem si super dotaz na abclinuxu, že je nutno odstranit scsi emulaci, jinak to rychleji nepojede. Po jejím odstranění to celkem fungovalo. Pak se mi podařilo úspěšně smazat DVDRW, se zapsáním to bylo horší - tak na 10-tý pokus a po restartu jsem konečně a úspěšně zapsal - mechanika se tvářila, že zapisuje, k3b taky, ale kde nic tu nic (simulaci jsem zaplou neměl). V čem byla chyba netuším. Pak to začalo vypalovat zase pomalu, tak jsem místo cdrtools nainstaloval dvdrtools a výsledkem bylo, že k3b začal řvát, že je verze cdrecord zastaralá a mám povolit scsi emulaci ...
Dvdrtools jsem zas odinstaloval a nainstaloval znovu cdrtools - posledních pár dvd to vypálilo rychle, tak jak má.