Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Již nějakou dobu se podílím na překladech popisů balíčků v Debianu. Dál bych řekl pár slov o aktuálním stavu.
Tento zápis se týká pouze toho, že se konečně Beryl objevil i v Debianu. Ne oficiálně, ne neoficiálně, ale prostě už si ho můžu nainstalovat i já.
Bylo volno, já měl špatnou náladu, jako vždy a tak jsem také překládal. Krom jiného XChat a DeVeDe
Nic zajímavého zde nehledejte, jen jsem si nainstaloval openSUSE 10.1. Tak jak to vlastně dopadlo...
Na notebooku značky Acer 2700 jsem už vyzkoušel kde co, Windowsy, Debian, Mandrake, Ubuntu, Gentoo, pár systémů na který si nevzpomenu a teď i openSUSE. Instaloval jsem z netu a zhruba za 3h tu byl nový systém.
Nedávno (zrovna běžela kompilace Nvu) si říkám: mám pár minutek, co kdybych si stáhnul několik vtipů. Kompilace se trochu protáhla a vlastně se mi tak podařilo stáhnout jednu celou nejmenovanou databázi.
Potřeboval jsem nainstalovat grub na disk. Tady je můj nešikovný postup.
Nemám rád proxyny a jim podobná zařízení. Jeden ale nemůže nikdy vědět, kdy se mu to může hodit.