Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Kromě "funkcí" učitel, správce sítě a holka pro všechno jsem zdědil také funkci starání se o počítačové učebny a tedy i nástěnky v nich se nacházející. Proto hledám materiál, který bych na ně umístil.
Nedávno jsem zaznamenal, že se v blízkostí internetového bankovnictví, které používám, objevil odkaz s textem: Máte problémy s aplikací? Odkaz mě potěšil, protože jsem rád, když se někdo stará o to, aby mi vše fungovalo tak jak má a dál jsem si ho nevšímal.
Patřím mezi ty lidi, které je těžké naštvat a jsem na to pyšný. Jednou z metod jak tohoto stavu docílit je být naštvaný pořád, to pak můžete hrdě prohlásit: "Mě nenaštveš, já už naštvaný jsem."
Jj, moje šokující odhalení je, že mám problém s lupy. Kromě toho mám také problém s vadnými sektory (vlastně je jen jeden) na disku "mého" notebooku. Protože jsem se neodvážil dát dotaz do poradny, tak ho sepíšu raději do blogu.
Pokoušel jsem se zprovoznit telefonování přes Internet prostřednictvím jednoho z mnoha dostupných klientů. Dále nečekejte ani obrázky, ani seznam vyzkoušených klientů natož pak chvalozpěv.
Jo, něco na tom bude. Bez pořádného HW člověk stále řeší nějaké problémy. Otázkou zůstává, co se rozumí pořádným HW.
Zhruba před týdnem jsem si stáhnul distribuci Edubuntu. Dnes jsem jí instaloval...
Tak tu máme zase nový server - www.ubuntu.cz. Rozhodně nemám nic proti, naopak jsem jenom rád, ale zdá se mi, že na českém netu přece jen něco chybí...
Tak jsem si koupil DVD vypalovačku a založil blog. Nejdřív jsem zkoušel simulace vypalování. Celkem to jelo, ale pěkně pomalu... Přečet jsem si super dotaz na abclinuxu, že je nutno odstranit scsi emulaci, jinak to rychleji nepojede. Po jejím odstranění to celkem fungovalo. Pak se mi podařilo úspěšně smazat DVDRW, se zapsáním to bylo horší - tak na 10-tý pokus a po restartu jsem konečně a úspěšně zapsal - mechanika se tvářila, že zapisuje, k3b taky, ale kde nic tu nic (simulaci jsem zaplou neměl). V čem byla chyba netuším. Pak to začalo vypalovat zase pomalu, tak jsem místo cdrtools nainstaloval dvdrtools a výsledkem bylo, že k3b začal řvát, že je verze cdrecord zastaralá a mám povolit scsi emulaci ...
Dvdrtools jsem zas odinstaloval a nainstaloval znovu cdrtools - posledních pár dvd to vypálilo rychle, tak jak má.