Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Zhruba před týdnem jsem si stáhnul distribuci Edubuntu. Dnes jsem jí instaloval...
Instalace probíhala dobře, po základním nastavení a instalaci nezbytných součástí systému se spořádaně vysunulo CDčko a pak došlo k restartu systému. Edubuntu naběhlo pěkně rychle a spustila se instalace zbývajících balíčků.
Teda vlastně nespustila, instalátor psal, že probíhá inicializace a to samé mě čekalo i za půl hodiny, kdy jsem se k počítači opět vrátil. Top mi ukázal, že apt-get si bere 100% systému a tak jsem se ho (po zkušenostech s Ubuntu) rozhodl zabít. Pomocí kill jsem zabil asi čtyři apt-get a poté, k mému překvapení, došlo ke kýženému stahování balíčků.
Protože instalátor ukazoval asi 900 balíčků, tak jsem se opět na chvili vytratil a vrátil se akorát včas na nastavování (instalaci) stažených balíčků. Nastavil rozlišení obrazovky a už plnánoval, co vše s tímto systémem zvládnu.
Zhruba na 70ti procentech se však inicializace (nastavení) zastavila a na obrazovce začala vyskakovat následující chyba (přesné znění si už nepamatuju): (hdd) request ... error. Mechanika (hdd) se vysunout nedala a ani v ní nic umístěného nebylo.
Po asi 10ti chybách tohoto druhu, jsem vypnul počítač a utekl pryč. Nejhorší na tom však je, že se s instalací Edubuntu budu zas někdy trápit znova (prostě mě láká). Jinak se musím přiznat, že není nic horšího než distribuce, která nejde nainstalovat a takovéto distribuce se u mě okamžitě ocitají na černé listině.
A co děláte vy s distribucí, která je "špatná" už při instalaci?
Tiskni
Sdílej:
Po asi 10ti chybách tohoto druhu, jsem vypnul počítač a utekl pryč.LOL