Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Vadí mi spousta věcí, vše by se sem nevešlo, takže jen pár detailů...
Koupil jsem si tv kartu, tj. vcelku fajn, je to taková sranda od Gigabytu s čipy od Philipse a tunerem jak jsem zjistil, který není v linuxu podporovánTuner Philips TDA8275A Decoder chip Philips SAA7131E, Philips TDA10046ANo, to by mi ani tak nevadilo, je to má chyba (pravda, kontroloval jsem čipy a na tuner jsem nekoukal - jak to má člověk vědět, že?), na druhou stranu je o něm na netu zmínka již nějakou dobu, dokonce se na to i někdo vrhl, ale výsledek stále nikde.
Tiskni
Sdílej:
Jo, a když jsme u toho, by mě docela zajímalo proč programátoři šílí po "supergrafických" prostředích, které jsou funkčně zcela nahovno, jenom zbytečně zatěžují počítač.afaik po tom spise sili manazeri a ne programatori
ve Windows pracovat nemůžu, protože se tam nudím.Tak toto je asi najlepší argument pre linux, aký som zatiaľ videl
Tak berte počítač jako prostředek a ne cíl. Udělam, co chci a tradá na další činnost.
Co máte na mysli těma grafickejma udělátkama? Jako nepraktické znám jen Power cinema a spol. od Cyberlinku. K tv kartě Asus s čipsetem Philips SAA7133 (nebo 7134?) jsem to měl taky. Dávné ovládání k Atině AIW mi přišlo o dost schopnější, vyspělejší. Třeba už jen pro to, že je u PC pouze automatická detekce signálu..
Ad net: jakou máš vzdálenost k wifi hotspotu a podmínky?
Co že je s tou otočenou anténou? To by nešlo ji přikrejt tak, aby byla v závětří? Držim palce ... od vás neni do tý druhý vesnice vidět? Že by ses tam připojil sám? Máme 17dB yaginu, na wifině nastavenej sw útlum, čili máme čistější signál = lze s regulací pracovat.