Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jo, něco na tom bude. Bez pořádného HW člověk stále řeší nějaké problémy. Otázkou zůstává, co se rozumí pořádným HW.
Doma i na notebooku používá suspend-to-disk. Funguje dobře, ale co by člověk nechtěl ... Ano, možná tušíte správně, chtěl bych suspend-to-ram. Spotřeba prý není tak strašná a start je mnohem rychlejší.
Nejprve jsem to zkusil na svém (vlastně pracovním, přesněji řečeno školním) notebooku. Vyzkoušel jsem všechny možné i nemožné rady a bez úspěchu. Ano, je to Acer. Ano, co tam není od Aceru, to je od ATI. Co je od Aceru nebo od ATI, to je na ****.
Ale to nevadí, příště budeme chytřejší. Tak přišel na řadu můj počítač. Stavěl jsem si ho sám a ve své době do něj pořídil procesor AMD, desku od firmy Gigabyte a grafiku, jak jinak, Nvidia. Čipová sada na desce je také nvidia. Hibernace na počítači proběhla korektně, ale síťovka byla po naběhnutí systému mrtvá.
Jako správný "Linuxák" a začínající alkoholik jsem se obrátil na bugs.debian.org a nahlásil chybu. Odpověď mi přišla prakticky ihned s tím, že by bylo lépe chybu přesměrovat na chybu jádra, protože za ní chudák suspend (hibernate, nebo kam jsem to vlastně poslal) nemůže.
Také se ve zprávě objevila zmínka o tom, že by bylo zcela nejlepší kdybych si koupil pořádnou síťovou kartu, protože ta moje má sice čip nvidia, ale ovladače jsou vytvářeny zpětně a bez potřebné znalosti použitého HW. (Prostě NVidia tají co může.) Doporučeny mi mimo jiné byly síťové karty s čipem realtek, které nejsou třeba nejlepší, ale mají v Linuxu jedny z nejlépe napsaných ovladačů (protože jsou nejrozšířenější, jak jinak).
Vyrazil jsem do obchodu a za 120,-, nebo tak nějak, zakoupil zcela novou síťovou kartu s tímto čipem. Vypnul síťovku nvidia na desce a sledoval co se bude dít. V dmesg se objevila síť s označením eth0, bohužel ifconfig mi zarputile tvrdil, že tam nic není a na dotaz co mám vlastně k dispozici mi napsal, že to bude nýčko síť s označením eth8.
Síť jsem nastavil, restartoval rozhraní a zkusil pingnout bránu. Bohužel bez odezvy. Protože jsem však poslední týden nebyl doma, tak jsem svižným krokem zamířil ke krabičce, kterou mám od poskytovatele připojení a jal se jí restartovat, restaurovat, nebo chcete-li, vypnout, počkat a zapnout. Mezi tím jsem si vyslechl nářek mamky, že jí od včerejška nejde net. No co se dá dělat, poskytovatel i krabička budou asi ze stejného těsta.
Po restartu už síť bez problémů fungovala a já šel testovat hibernaci do paměti počítače. Nevím proč, ale po instalaci nové karty se hibernace začala chovat dosti zarputile, ale přesto jsem během chvilky (něco málo přes 2 hodiny) nakonec počítač hibernoval. Největší problémy mi při tom činilo tlačítko power, které po hibernaci odmítalo cokoliv spustit, takže jsem musel vypnout/zapnout zdroj a pro další test nechat systém normálně naběhnout.
Zato síťovka a to musím uznat, funguje bez problému i po hibernaci. Bohužel hibernace do paměti už pro mě tak spolehlivá není. Povede se vždycky, ale ne vždy tlačítko power provede kýžené spuštění počítače. (Pokud se ptáte, co tedy dělá, pak se musím přiznat, že by mě to také zajímalo, protože dle mého skromného názoru nedělá jednoduše nic.) To mi příliš nevyhovuje.
Co mi tedy zbývá je, zamyslet se nad tím, zda používat zcela spolehlivou hibernaci na disk, nebo vysoce nespolehlivou hibernaci do paměti (s dalším rizikem - že mi vypnou proud). Také bych se měl zamyslet na výběrem HW, ale to opravdu není sranda, natož prdel, nebo to třetí (teď si nevzpomenu). Nakonec bych se mohl zamyslet také nad sebou, proč to sem píšu, ale to bude tím horkem...
Tiskni
Sdílej:
ale pravda, na notasu (Toshiba) me docela nebavi cekat na power_on, takze jakmile bude trocha casu, zkusim neco vymyslet s mou nainstalovanou Mandrivou. Suspend2RAM zni celkem pohodlne...