Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Jo, něco na tom bude. Bez pořádného HW člověk stále řeší nějaké problémy. Otázkou zůstává, co se rozumí pořádným HW.
Doma i na notebooku používá suspend-to-disk. Funguje dobře, ale co by člověk nechtěl ... Ano, možná tušíte správně, chtěl bych suspend-to-ram. Spotřeba prý není tak strašná a start je mnohem rychlejší.
Nejprve jsem to zkusil na svém (vlastně pracovním, přesněji řečeno školním) notebooku. Vyzkoušel jsem všechny možné i nemožné rady a bez úspěchu. Ano, je to Acer. Ano, co tam není od Aceru, to je od ATI. Co je od Aceru nebo od ATI, to je na ****.
Ale to nevadí, příště budeme chytřejší. Tak přišel na řadu můj počítač. Stavěl jsem si ho sám a ve své době do něj pořídil procesor AMD, desku od firmy Gigabyte a grafiku, jak jinak, Nvidia. Čipová sada na desce je také nvidia. Hibernace na počítači proběhla korektně, ale síťovka byla po naběhnutí systému mrtvá.
Jako správný "Linuxák" a začínající alkoholik jsem se obrátil na bugs.debian.org a nahlásil chybu. Odpověď mi přišla prakticky ihned s tím, že by bylo lépe chybu přesměrovat na chybu jádra, protože za ní chudák suspend (hibernate, nebo kam jsem to vlastně poslal) nemůže.
Také se ve zprávě objevila zmínka o tom, že by bylo zcela nejlepší kdybych si koupil pořádnou síťovou kartu, protože ta moje má sice čip nvidia, ale ovladače jsou vytvářeny zpětně a bez potřebné znalosti použitého HW. (Prostě NVidia tají co může.) Doporučeny mi mimo jiné byly síťové karty s čipem realtek, které nejsou třeba nejlepší, ale mají v Linuxu jedny z nejlépe napsaných ovladačů (protože jsou nejrozšířenější, jak jinak).
Vyrazil jsem do obchodu a za 120,-, nebo tak nějak, zakoupil zcela novou síťovou kartu s tímto čipem. Vypnul síťovku nvidia na desce a sledoval co se bude dít. V dmesg se objevila síť s označením eth0, bohužel ifconfig mi zarputile tvrdil, že tam nic není a na dotaz co mám vlastně k dispozici mi napsal, že to bude nýčko síť s označením eth8.
Síť jsem nastavil, restartoval rozhraní a zkusil pingnout bránu. Bohužel bez odezvy. Protože jsem však poslední týden nebyl doma, tak jsem svižným krokem zamířil ke krabičce, kterou mám od poskytovatele připojení a jal se jí restartovat, restaurovat, nebo chcete-li, vypnout, počkat a zapnout. Mezi tím jsem si vyslechl nářek mamky, že jí od včerejška nejde net. No co se dá dělat, poskytovatel i krabička budou asi ze stejného těsta.
Po restartu už síť bez problémů fungovala a já šel testovat hibernaci do paměti počítače. Nevím proč, ale po instalaci nové karty se hibernace začala chovat dosti zarputile, ale přesto jsem během chvilky (něco málo přes 2 hodiny) nakonec počítač hibernoval. Největší problémy mi při tom činilo tlačítko power, které po hibernaci odmítalo cokoliv spustit, takže jsem musel vypnout/zapnout zdroj a pro další test nechat systém normálně naběhnout.
Zato síťovka a to musím uznat, funguje bez problému i po hibernaci. Bohužel hibernace do paměti už pro mě tak spolehlivá není. Povede se vždycky, ale ne vždy tlačítko power provede kýžené spuštění počítače. (Pokud se ptáte, co tedy dělá, pak se musím přiznat, že by mě to také zajímalo, protože dle mého skromného názoru nedělá jednoduše nic.) To mi příliš nevyhovuje.
Co mi tedy zbývá je, zamyslet se nad tím, zda používat zcela spolehlivou hibernaci na disk, nebo vysoce nespolehlivou hibernaci do paměti (s dalším rizikem - že mi vypnou proud). Také bych se měl zamyslet na výběrem HW, ale to opravdu není sranda, natož prdel, nebo to třetí (teď si nevzpomenu). Nakonec bych se mohl zamyslet také nad sebou, proč to sem píšu, ale to bude tím horkem...
Tiskni
Sdílej:
ale pravda, na notasu (Toshiba) me docela nebavi cekat na power_on, takze jakmile bude trocha casu, zkusim neco vymyslet s mou nainstalovanou Mandrivou. Suspend2RAM zni celkem pohodlne...