Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Co bych uvítal já, je takový pěkný český server, na kterém bych nalezl pravidla, postupy, návody a vysvětlení týkající se linuxu. Pár příkladů - zajímá mě příkaz ls, zajímá mě jak nastavit síť, netuším jak počeštit distribuci, jak se pracuje ve vimu, jak poslat zprávu o chybě, nebo jak postavit server snadno a rychle ;)No, shodou okolností se na takovém serveru nacházíš
Bohužel když daný člověk vůbec neví, která bije, tak je pomoc složitější a trvá to strašně dlouho zjistit, kde je problém, nebo co ten člověk chce.Proto by to mělo být někde vysvětleno tak, aby to pochopil. Všichni jsme nějak začínali.
lspci
, ale klidně se pustí do kompilace vlastního jádra.
Přitom v Gentoo handbooku (který je až nechutně podrobný a ukecaný) tohle všechno je napsané a je dokonce i česky - než začnete konfigurovat jádro, musíte znát svůj systém a dále jsou vysvětleny příkazy lspci
a lsmod
. Proto se nezlob, že jsem tolik skeptický.
align: justify;
by IMO do line-height
kecat neměl...
vetsi mezery mezi slovy zvetsi opticky i mezery mezi radky. align justify je ostatne pekna pitomost v textu, ktery se kazdemu zobrazuje s jinou sirkou podle osobniho nastaveni. tenhle typograficky prvek ma opodstatneni v knihach, na netu podle me nema co delat (leda kdyz je neco peclive zalomeno, a natvrdo).align: justify;
by IMO doline-height
kecat neměl...
Takze jestli spis neni lepsi investovat energii do slovniku a uvodu do computerove anglictiny nez do marne snahy vsechno pocestovat (tyka se samozrejme lidi, co chtej administrovat, ne tech, co pouze pouzivat).To si myslím, že je chyba. Tak třeba já, pokud jsem chtěl Linux začít používat, tak jsem se ho právě kvůli tomu musel naučit administrovat. Samozřejmě, v případě sekretářky bude stačit, že umí ťukat do klávesnice, ale v případě člověka, který chce v Linuxu pracovat a nemá ve svém okolí nikoho kdo by mu to "nainstaloval a nastavil", nic jiného prostě nezbyde. Tohle si myslím, že by sneslo ještě dost vylepšení a počeštění si určitě zasloužilo.
To si myslím, že je chyba. Tak třeba já, pokud jsem chtěl Linux začít používat, tak jsem se ho právě kvůli tomu musel naučit administrovat. Samozřejmě, v případě sekretářky bude stačit, že umí ťukat do klávesnice, ale v případě člověka, který chce v Linuxu pracovat a nemá ve svém okolí nikoho kdo by mu to "nainstaloval a nastavil", nic jiného prostě nezbyde.Jenze je tu "maly" problem. Navody a dokumentace k administraci se neustale aktualizuji a meni a pocet lidi, kteri jsou ochotni a schopni zabyvat se preklady a zpracovanim ceske dokumentace je dost omezeny. Nezvladaji to podle me zkusenosti ani Nemci (zdaleka ne vsechna dokumentace k Linuxu je dostupna v nemcine), ackoliv maji pred nami obrovsky naskok. Takze to dopada tak, ze lidi, co pracujou na dokumentaci k administraci, nemuzou pracovat na dokumentaci pro proste uzivatele. Tim padem je pulka (nebo vic) KDE neprelozena, jelikoz neni prelozenej jeste ani komplet Gentoo Handbook (dosad si co chces...). Je to stejne jako s jakoukoliv odbornou literaturou. Doufat, ze se nemusis ucit jazyk, kdyz chces byt v necem odbornikem, protoze jednou bude vsechno prelozeny (a ze se preklada jako o zavod), je opravdu naivita k pohledani. Moje prognoza: vetsina projektu pocestovani skonci bez nejake financni cilene podpory neaktualnimi fragmenty. Pro zajimavost, ktera distribuce Linuxu ma kompletni a stale aktualni ceskou dokumentaci? A to vubec nemluvim dokumentaci jednotlivych aplikaci.
Tiskni
Sdílej: