Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
...přichází na scénu. Já jsem se rozhodl s touto prací skončit. Po bezmála osmi letech přišla chvíle, kdy považuji za vhodné předat štafetu. Došlo k několika zásadním změnám, které mi rozhodování ulehčily.
Zdravím potenciální účastníky srazů AbcLinuxu.cz v Praze a Plzni. Odhlasovali jste restaurace, kde se v srpnu sejdeme. Přijďte pokecat, těšíme se na setkání.
NextGEN Gallery je velmi šikovný plugin pro jednoduché přidávání obrázků do blogpostů v systému WordPress. Používám ho už dlouho, ale teprve dnes jsem pocítil potřebu nasadit lokalizovanou verzi. Překlad jsem poslal autorovi pluginu (Alex Rabe) i původnímu překladateli a vám ho nabízím k otestování.
Hlasujte pro podnik, ve kterém byste chtěli srazy v Praze a Plzni. Pro každé město máme tři kandidáty.
Už je to pár měsíců od posledního srazu uživatelů a čtenářů portálu AbcLinuxu.cz – a je tedy na čase to napravit. Pomozte nám vybrat nejlepší lokál. Zatím jsou stanovena data pro jeden sraz v Praze a druhý v Plzni. Na podzim se však určitě vydáme do dalších měst – navrhujte vhodné termíny i místa setkání.
Rád bych Jaderné noviny oživil a zpřístupnil širšímu okruhu čtenářů. Teď je čtou jen skalní fandové, kteří vědí, co je čeká. Představuji si to asi takhle...
Prázdniny jsou tu a AbcLinuxu.cz – jako už odjakživa – shání autory článků a zpráviček. Pokud máte chuť objevovat Linux, unix nebo open source obecně, můžete si udělat zajímavě placenou brigádu z psaní pro náš portál.
Asi jste zaregistrovali, že zemřel Ladislav Smoljak. Chci přispět jen krátkou vzpomínkou na jeho počest.
Dnes se na AbcLinuxu.cz uchytil nějaký spammerský bot, který vkládá hnůj do diskusí. Mnoho uživatelů sice tento spam nahlásilo, ale protože je zrovna v systému Abíčka bug, ukládají se u těchto reportů adresy úplně jiných komentářů, než které lidi nahlásili.
V posledních dvou týdnech vyšel na AbcLinuxu.cz každý den jeden rozhovor s politickou stranou o Linuxu, open source a copyrightu. Byl to nápor politicky kluzkých řečí, ale přesto doufám, že to čtenářům pomohlo udělat představu o tom, jak se které strany v problematice orientují.
Jako výhru v soutěži o nejlepší limerik jsem slíbil originální tričko XKCD. Autorovi relace s pořadovým číslem 300 000 jsem slíbil e-mailovou adresu @abclinuxu.cz a konečně klukům, kteří vám každý týden dvakrát přinášejí komiks XKCD, jsem neslíbil vůbec nic. A proto jsem jim jako poděkování koupil knihu XKCD: Volume 0.
Polovina ze všech lidí v historii lidského pokolení, kteří se kdy dožili 65 let, je v tuto chvíli naživu. – Aneb jsme starý a bude hůř.
Nepředpokládám, že by si této maličkosti všímal někdo jiný než já... takže možná právě proto vám přináším úžasnou novinu: Počet relací na webu AbcLinuxu.cz co nevidět překročí číslo 300 000. Neznamená to vůbec nic.
Naše pravidelné ankety na vršku levého sloupce jsou ve stejné podobě už několik let a nedávno jsme uvažovali o tom, jak je pozměnit, aby byly zajímavější, ale zároveň nezabíraly tolik místa.
Trvalo to, za což se omlouvám. Ale konečně jsem vybral několik prezentovatelných fotek z každého srazu a nabízím je k prohlédnutí všem, kteří se zúčastnili, i těm, kdo o tyto povedené akce přišli.
Nejvyšší správní soud rozpustil Dělnickou stranu s tím, že je xenofobní, rasistická a šovinistická. Hurá. A taky tfujtajbl. Je správné chránit si demokracii tím, že budeme lidem zavírat pusu? Chráníme tím ještě demokracii, nebo už jen status quo?
Velmi mě rozesmála zpráva na Slashdotu o tom, že Jižní Karolína schválila zákon (Subversive Activities Registration Act), který vyžaduje, aby se všichni členové diverzních, podvratných, teroristických a dalších skupin a organizací, jež mají za cíl násilné svržení vlády Spojených států, registrovali na tamním ministerstvu vnitra.
Pod vlivem několika nedávných zápisků od různých lidí jsem sebekriticky změřil své hromádky „přečíst“ a „přečteno“ z poslední doby. Zase nějak nemám čas na čtení, ale cítím, že se blíží další vlna čtenářského záchvatu, při kterém polykám několik knih týdně. Co se vrší na těchto hromádkách vám?
Chceme obsah AbcLinuxu.cz přiblížit i nováčkům, kteří s Linuxem teprve začínají. Z toho důvodu bychom rádi pravidelně vydávali články zaměřené na úplné začátečníky. První takový byl Jak udělat snímek obrazovky. Hledáme autory, kteří by se těchto krátkých, jednoduchých, ale přesto důležitých článků ujali. Kromě toho hledáme další náměty. Prohlédněte si témata, která jsme prozatím navrhli.
Jen v rychlosti. Jerome D. Salinger zemřel. Bylo mu 91, zemřel kvůli vysokému věku, žádné drama. Snad každý četl „Kdo chytá v žitě“, ale mě zrovna tato nejslavnější kniha moc neoslovila. Zato ty další, to byla díla.
Abych se trochu odreagoval od práce, tak jsem si připravil několik tapet z nedávných cest (člověk nevydrží na nahotinky koukat věčně). A protože mě ty fotky už několik dní uklidňují na obrazovce, tak doufám, že by někoho třeba také potěšily. Často si porůznu z webu stahuji pěkné fotky na plochu, a proto si říkám, že bych mohl také něčím přispět.
Je to již několik let od posledního srazu čtenářů AbcLinuxu.cz. Pamětníci si možná vzpomenou na žižkovskou hospodu, kde jsme se sešli. Od té doby proběhlo několik srazů adminů a autorů a právě při nich jsme se rozhodli opět pozvat každého, kdo občas zabloudí na Abíčko. Během konce zimy a začátku jara tedy plánujeme hned několik srazů v různých koutech republiky.
Rádi bychom vylepšili, oživili, zpřehlednili tzv. „Týdenní souhrn“ - e-mail s výpisem všech zpráviček a článků za poslední týden, který si mohou uživatelé AbcLinuxu.cz nechat zasílat. Pomozte nám zvolit vhodnou formu pro tuto službu.
Již velmi brzy vám začneme přinášet články o nové a netrpělivě očekávané Nokii N900. Je to linuxový (platforma Maemo) mobil, PDA, komunikátor, počítač atd. Co si kdo vybere. Kromě článků, které vám tento zajímavý přístroj představí, vám také nabídneme něco méně obvyklého: Dvěma zájemcům* novou N900 půjčíme „na hraní“.
Když jsem na jaře psal o tom, že abíčko začalo „tweetovat“, pořádně jsem ještě nevěděl, jak se tato aktivita vyvine. Podobné to bylo se skupinou na Facebooku. Jak to tedy po několika měsících vypadá? Co na to říkáte vy?
Rádi bychom českým čtenářům, především těm, kteří nevládnou angličtinou, ale samozřejmě i všem ostatním, zpřístupnili výtečný humor v podání xkcd. Vše je dohodnuto a zařízeno, chybí nám jen schopný grafik, který by dokázal vepisovat české texty do „bublin“ komiksu.
Chceme posilnit redakční tým o autora zpráviček. Přestože zprávičky může na AbcLinuxu.cz zadávat každý přihlášený uživatel, většinu dní tvoří „jádro“ zpráviček novinky, která vkládají administrátoři a redaktoři specializovaní právě na zprávičky. Taková pozice je placená od počtu zadaných zpráviček. Pokud máte o tuto práci zájem, ozvěte se na redakce@abclinuxu.cz.
S příchodem KDE 4.3 se vyřešilo několik drobností, které mě od přechodu na KDE4 rozčilovaly. Žádné velké průšvihy, pády aplikací nebo nedostatky jsem nezaznamenal. Jenže ty maličkosti jsou často ještě otravnější. Tohle jsou drobnosti, které (pro mě) KDE 4.3 vyřešilo, následované drobnostmi, které mi stále pijí krev:
Jen v rychlosti: WikiNews informuje o uniklém prezentačním videu projektu INDECT (EU: INDECT, projekt pro sledování chování občanů). Jedná se o ne příliš profesionálně natočený (všimněte si nejprve dramatické a pak otřesné vítězné hudby) videoklip, který má pravděpodobně myšlenku projektu INDECT "prodat" vládám nebo policiím.
Inteligentní informační systém s podporou sledování, vyhledávání a rozpoznávání pro bezpečnost občanů v městském prostředí. --- Přečtěte si popis cílů projektu a údaje o české (moravské) účasti.
Čas od času pořádáme neformální srazy autorů, kteří píší články pro AbcLinuxu.cz. Tentokrát jsme se rozhodli pozvat i všechny, kdo by se autory teprve chtěli stát. Pojďte s námi posedět i pivka či vína, seznámit se s těmi, kdo už články píší a s těmi, kdo se o redakci starají.
V podstatě nevěřícně jsem si dnes přečetl několik blogů na téma "Sexistická věta, kterou pronesl Mark Shuttleworth při své přednášce na LinuxConu". Co prosím? Poslouchal jsem to od začátku do konce a ničeho ani vzdáleně kontroverzního jsem si nevšiml. O čem to mluví? Aha, tak takhle to vzniklo... Jedna slyšela, že prý řekl něco jako tohle a hned napsala otevřený dopis Markovi. Druhá si přečetla otevřený dopis a už horlí pro bojkot Ubuntu.
Také vám v KDE4 chybí rychlý, jednoúčelový prohlížeč obrázků? Také jste skřípali zuby, když někteří navrhovali používat místo starého dobrého Kuickshow z KDE 3,x třeba mamutí Gwenview nebo nevhodný Okular? Mám dobrou zprávu: Kuickshow pro KDE4 funguje a je stejně rychlý a šikovný jako dřív. Jen je nutné trochu hledat a kompilovat...
Když jsem poprvé spustil Eee PC, byl jsem nadšený z toho, že startovalo rychleji než můj mobil. Mému modelu 900 to do plné použitelnosti trvá 9 sekund. Kupodivu se vypíná většinou o dvě sekundy pomaleji, ale to je mi fuk. Ale s desktopem/notebookem to vždy byla bída. Teď se však věci radikálně zlepšily.
O letošní aKademy jsem četl v podstatě jen tady na AbcLinuxu.cz (díky zápiskům od Jaroslava Řezníka (Rezza), díky). Zmínil sice, že na konferenci vystoupil i Richard Stallman a že jeho vtípky nebyly – jako obvykle – extra vtipné, ale o nařčení ze sexismu jsem se dozvěděl náhodou až později. To bylo tak...
AbcLinuxu.cz je asi poslední web, který konečně zavedl vizuální odlišení odkazů, které vedou pryč z portálu. Plánoval jsem to už dlouho, ale nakonec jsem stejně musel sklonit hlavu před realitou a nasadit ošklivé řešení...
Možná jste si všimli, že poslední dobou začínají vycházet články s českými uvozovkami, správnými pomlčkami a minimem sirotků. Snažím se, ale určitě je ještě co zlepšovat.
Počínaje číslem 4/2009 se AbcLinuxu.cz začalo podílet na obsahu PDF časopisu openMagazin. Zaměřením má tento počin blíže k PDF Abíčku blahé paměti než k regulérnímu časopisu (jako byl například LinuxEXPRES). Jeho cíle jsou však vyšší a ušlechtilejší
Stále ještě na hlasování zbývá týden, ale ten uteče rychle. Jak se to letos vyvíjí?
Portál AbcLinuxu.cz by rád zveřejnil zkušenosti správců IT, adminů a dalších, kteří mají co do činění s nasazením open source řešení na úřadech a jiných institucích v ČR. Může se jednat o státní správu, školství, firmy, neziskové organizace a vůbec všechna místa, kde je v provozu open source.
Studujete střední školu technického typu, která vyžaduje odkroucení praxe? Baví vás programovat a umíte Javu? Pokud ano, tak si pojďte praxi vyzkoušet do firmy Stickfish, kde můžete pomoci s vylepšováním portálu AbcLinuxu.cz.
Rozčiluje vás spam? Já v poslední době zjišťuji, že číst spam může být velká legrace i poučná zkušenost. Nové spammerské taktiky mě nepřestávají udivovat, takže vždy, když něco proklouzne sítem SpamAssassinu, si s chutí přečtu, co mi chtějí říct. Je libo poezii, krásnou literaturu, HTML kouzla nebo ASCII art? Vše je k mání, dokonce i příběhy ze života.
Víte někdo o použitelné burze open source programátorů? Já ne. A proto to vkládám sem. Když se nikdo nechytne, budu hledat dál. Chci nabídnout finanční nebo ekvivalentní odměnu za portování (relativně) jednoduchého programu z KDE3 na KDE4.
Chystáme se na AbcLinuxu.cz zavést nový formát/druh článků – kratších textů, které budou rychleji reagovat na aktuální dění ve světě Linuxu a open source.
Jdeme s dobou! Už i Abíčko „tweetuje“ (zbývá 98 znaků). Před třemi lety se mě kamarádi ptali, jestli „jsem na Facebooku“. Odolával jsem asi rok. Před rokem se mě začali ptát, jestli jsem na Twitteru. Tentokrát budu odpovídat, že ne já, ale AbcLinuxu.cz.