Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Abych se trochu odreagoval od práce, tak jsem si připravil několik tapet z nedávných cest (člověk nevydrží na nahotinky koukat věčně). A protože mě ty fotky už několik dní uklidňují na obrazovce, tak doufám, že by někoho třeba také potěšily. Často si porůznu z webu stahuji pěkné fotky na plochu, a proto si říkám, že bych mohl také něčím přispět.
Prosím profesionální a poloprofesionální fotografy o shovívavost (čtěte: neprudit, vím, že nejsou dokonalé). Všechny ty fotky fotili fotografové amatéři na kompakt vyšší třídy, takže se určitě najde hromada nedostatků, neduhů a neřestí, kterých by se alespoň průměrně zdatný fotograf nedopustil. Vím to, tak mi to neotloukejte o hlavu.
Všechny obrázky jsou v rozlišení 1920x1080, protože takové je rozlišení obou mých monitorů. Kdyby mi někdo opravdu snaživě mazal med kolem huby, tak bych asi vyrobil i jiná rozlišení, ale nemyslím, že k tomu dojde...
Každopádně doufám, že alespoň někomu pomohou tyto obrázky uniknout z každodenní šedi – podobně jako se to daří mně, když koukám na tapety vyrobené z fotek míst, která bych někdy rád viděl. Ostatně, také vám někdy cizí tapety slouží jako inspirace pro budoucí výlety? Třeba http://www.1080pwallpaper.com/giles/?
Tiskni
Sdílej:
Moc hezký.
Ta první fotka (-orig) je ok a vypadá přirozeně na prudké slunce.No právě to přirozené není. Teda pro někoho kdo fotí a ví co má očekávat asi jo, ale rozhodně to není přirozené pro lidské oko. To má totiž mnohem větší rozsah hodnot než běžný digitální foťák. Něco takového jako vypálené nebe nebo naopak úplně černé stíny by nevidělo. Viz. Tone mapping(a pak následující kapitolu HDR, což ale asi představovat nemusím). Samozřejmě s jedním blbým JPEGem asi zázrak udělat nejde, ale někdy i v něm ty data prostě jsou a jen nejsou dostatečně vytažené. Viz. příloha.
Já nevím jak kdo, ale já teda v originálu nevidím na žádném ze svých monitorů žádné nebe, ale jenom vypálenou bílou plochu.
Teda na svém LCD panelu (asi TN) v Lenovo T500 rozhodně nevidím na originálu celistvou bílou plochu, ale pouze flíčky tam, kde jsou i na tom tvém upraveném obrázku (Tullamore). Zbytek oblohy nějakou kresbu obsahuje. Jistě z RAWu / filtrů by se dostalo víc.