Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
S časem je v jednotkových testech maličko problém. (Co když chci otestovat například funkci, která parsuje data s ohledem na aktuální datum?) V dynamičtějších jazycích se to naštěstí dá vyřešit snadno:
use Test::More 'no_plan'; use Test::MockTime 'set_absolute_time'; set_absolute_time('27/08/2009', '%d/%m/%Y'); # A jedeme.Základ Test::MockTime je přitom jednoduchý:
BEGIN { *CORE::GLOBAL::time = \&Test::MockTime::time; *CORE::GLOBAL::localtime = \&Test::MockTime::localtime; *CORE::GLOBAL::gmtime = \&Test::MockTime::gmtime; }
use Modern::Perl; use Perl6::Junction qw/any all/; my @numbers = 1..5; say "Yes" if any(@numbers) == 3; say "Nope" if not all(@numbers) == 5;Není to hezké? Viz Perl6::Junction a Exegesis 6.
Při mergování běžně narážím na problém s projektovými soubory Xcode, které jsou sice textové, ale automaticky se příliš mergovat nedají a ručně je to nereálné, protože jde o stovky řádek XML. Naštěstí se většinou dá jednoduše použít verze z novější větve. Chvilku jsem musel hledat, než jsem zjistil, jak při merge konfliktu přijmout celý soubor z mergované větve:
$ git merge spawner-rewrite … Auto-merging Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.mode1v3 CONFLICT (content): Merge conflict in Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.mode1v3 Auto-merging Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.pbxuser CONFLICT (content): Merge conflict in Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.pbxuser Automatic merge failed; fix conflicts and then commit the result. $ git checkout --theirs Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.{mode1v3,pbxuser} $ git add Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.{mode1v3,pbxuser} $ git commit -m "A je to."
Stejně by ale bylo pěkné, kdyby byl k dispozici nějaký specializovaný merge skript pro soubory Xcode.
Potřeboval jsem nějakou dobu pracovat offline, a když jsem hledal nástroje pro offline práci se Subversion, nakonec jsem skončil u gitu (konkrétně u git-svn
). Jsem nadšený, jen mi trochu chyběla tolerance Subversion při zadávání příkazů. Zatímco Subversion stačí říct svn co
a ono už si samo doplní co → checkout, git mě vždycky nechá vydusit. Nakonec jsem ale zjistil, že krátké varianty jdou nastavit pomocí aliasů:
$ git config --global alias.co checkout $ git config --global alias.st statusA jsem spokojený pantáta!
Psal jsem dneska jednoduchou třídu pro animované sprajty v OpenGL. Abych nemusel texturovací souřadnice počítat při každé změně snímku, předpočítal jsem si je všechny předem do bufferu. Když pak dojde na kreslení snímku, texturovací souřadnice zadám jednoduše jako offset do tohohle bufferu. V principu velmi jednoduchý kód, ale stejně se mi v něm podařilo vyrobit chybu, kterou jsem pak dlouho a nespokojeně hledal. Je to klasický přehmat v ukazatelové aritmetice – býval bych řekl, že takovou chybu bych neudělal, no ale zjevně ano:
A ještě jednou Perl, tentokrát REPL. REPL je praktická věc, zvlášť při ladění. Zvykl jsem si do některých svých modulů v průběhu vývoje a testování strčit malou funkci, díky které se dá modul v případě potřeby spustit jako běžný perlový skript a zobrazí REPL, ve kterém si s ním můžu hrát:
Včera vydal chromatic moc pěkný blogpost, ve kterém shrnuje některé moderní způsoby psaní v Perlu – Moose, výjimky a podobně. Příjemná drobnost je například psaní CLASS
místo ošklivého __PACKAGE__
nebo Modern::Perl, díky kterému by se podobné moduly časem mohly dát zapnout jedním řádkem kódu.
In fact, it’s far more common to go backwards: to see just the surface gloss of something and try to mimic that, with no understanding at all of the decisions that inform the rest of the work, and how they depend on each other. (…) Our equivalent is the UI “skin”, like the hackery that can make a Windows or Linux desktop look like Mac OS X, but can’t change the fact that everything below the surface is built up with the respective ideas of those operating systems.