Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
S časem je v jednotkových testech maličko problém. (Co když chci otestovat například funkci, která parsuje data s ohledem na aktuální datum?) V dynamičtějších jazycích se to naštěstí dá vyřešit snadno:
use Test::More 'no_plan'; use Test::MockTime 'set_absolute_time'; set_absolute_time('27/08/2009', '%d/%m/%Y'); # A jedeme.Základ Test::MockTime je přitom jednoduchý:
BEGIN { *CORE::GLOBAL::time = \&Test::MockTime::time; *CORE::GLOBAL::localtime = \&Test::MockTime::localtime; *CORE::GLOBAL::gmtime = \&Test::MockTime::gmtime; }
use Modern::Perl; use Perl6::Junction qw/any all/; my @numbers = 1..5; say "Yes" if any(@numbers) == 3; say "Nope" if not all(@numbers) == 5;Není to hezké? Viz Perl6::Junction a Exegesis 6.
Při mergování běžně narážím na problém s projektovými soubory Xcode, které jsou sice textové, ale automaticky se příliš mergovat nedají a ručně je to nereálné, protože jde o stovky řádek XML. Naštěstí se většinou dá jednoduše použít verze z novější větve. Chvilku jsem musel hledat, než jsem zjistil, jak při merge konfliktu přijmout celý soubor z mergované větve:
$ git merge spawner-rewrite … Auto-merging Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.mode1v3 CONFLICT (content): Merge conflict in Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.mode1v3 Auto-merging Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.pbxuser CONFLICT (content): Merge conflict in Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.pbxuser Automatic merge failed; fix conflicts and then commit the result. $ git checkout --theirs Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.{mode1v3,pbxuser} $ git add Source/Paperworks.xcodeproj/zoul.{mode1v3,pbxuser} $ git commit -m "A je to."
Stejně by ale bylo pěkné, kdyby byl k dispozici nějaký specializovaný merge skript pro soubory Xcode.
Potřeboval jsem nějakou dobu pracovat offline, a když jsem hledal nástroje pro offline práci se Subversion, nakonec jsem skončil u gitu (konkrétně u git-svn
). Jsem nadšený, jen mi trochu chyběla tolerance Subversion při zadávání příkazů. Zatímco Subversion stačí říct svn co
a ono už si samo doplní co → checkout, git mě vždycky nechá vydusit. Nakonec jsem ale zjistil, že krátké varianty jdou nastavit pomocí aliasů:
$ git config --global alias.co checkout $ git config --global alias.st statusA jsem spokojený pantáta!
Psal jsem dneska jednoduchou třídu pro animované sprajty v OpenGL. Abych nemusel texturovací souřadnice počítat při každé změně snímku, předpočítal jsem si je všechny předem do bufferu. Když pak dojde na kreslení snímku, texturovací souřadnice zadám jednoduše jako offset do tohohle bufferu. V principu velmi jednoduchý kód, ale stejně se mi v něm podařilo vyrobit chybu, kterou jsem pak dlouho a nespokojeně hledal. Je to klasický přehmat v ukazatelové aritmetice – býval bych řekl, že takovou chybu bych neudělal, no ale zjevně ano:
A ještě jednou Perl, tentokrát REPL. REPL je praktická věc, zvlášť při ladění. Zvykl jsem si do některých svých modulů v průběhu vývoje a testování strčit malou funkci, díky které se dá modul v případě potřeby spustit jako běžný perlový skript a zobrazí REPL, ve kterém si s ním můžu hrát:
Včera vydal chromatic moc pěkný blogpost, ve kterém shrnuje některé moderní způsoby psaní v Perlu – Moose, výjimky a podobně. Příjemná drobnost je například psaní CLASS
místo ošklivého __PACKAGE__
nebo Modern::Perl, díky kterému by se podobné moduly časem mohly dát zapnout jedním řádkem kódu.
In fact, it’s far more common to go backwards: to see just the surface gloss of something and try to mimic that, with no understanding at all of the decisions that inform the rest of the work, and how they depend on each other. (…) Our equivalent is the UI “skin”, like the hackery that can make a Windows or Linux desktop look like Mac OS X, but can’t change the fact that everything below the surface is built up with the respective ideas of those operating systems.