V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tiskni
Sdílej:
Asi nám chtěl udělat i čtení těžší ;)
Ne, to se jen nekdo snazi machrovat, ze umi anglicky. Chlubit, se tim, co dokaze ~400 mln. rodilych mluvcich a vice nez milarda dalsich je hlouposti. Jdi si honit triko nejak jinak.
Nebo to psal rovnou v eng a předpokládá, že do cz to není ekonomické překládat
taky jsem si nejprve rekl WTF uz u minuleho postu, ale pak me napadlo, co kdyz autor chce svuj clanek udelat snaze prenositelny stejne jako kdyz piseme program, pokud to ma byt poradny program, a ma z nej mit uzitek co nejvic lidi, chci aby minimalne kod byl zkompilovatelny na co nejvetsim poctu compileru/OS
doslo mi, ze se chce autor bud pocvicit, nebo zalinkovat clanek kdesy mimo cesky internet, aby si jej mohl precist vetsi pocet pripadnych ctenaru. Kdyby mel privatni blog, nikomu by to divne nepripadlo, priznavam pusobi to tady na abicku trochu zvlastne, ale v tom je prece ta vyhoda osobniho blogu, kazdy si do nej muze psat co chce a jak chce...autor nevyrvava nekde po tramvaji fraze kostrbatou anglictinou a nedela machra, jen si pise svoje postrehy a dal tomu jednotnou formu, coz se mi libi
zoule nenech se vykolejit kritikou a pis dal
Drahoušku, pokud jsi to nepochopil, tak ti naznačil, že máš jít někam jinam pokud nezměníš formu blogpostů
divím se že nepíšeš do diskuze pod článkem anglicky když jsi takový machr že na cz/sk webu píšeš anglicky
asi v tom, že se tu objevuje víc slováků než angličanů
Urcite tu ale vic lidi rozumi slovensky nez anglicky ... bez toho, aby ji meli ve skole ;)
This might be obvious, but
tady by se asi spis hodilo
This might NOT be obvious, but
2.
The art seems to be to come with
tahle konstrukce se mi zda divna, osobne bych pouzil:
The art seems to be comming with
ale treba me najaky anglictinar opravi.
3.
Because getting things exactly right without lying from the very beginning does not seem possible, is it?
tady bych dal bud
...begining does not seem possible, does it?
nebo
...begining is not possible, is it?
predpokladam ze hlavni cil tohohle blogu je naucit se psat en.Uf, je to pro mě rána
Říkal jsem si, že v angličtině si je potenciálně přečte víc lidOno je potreba i zmenit server, protoze na abclinuxu (se ani pres google) prakticky nikdo hledajici v anglictine nedostane (viz diskuse k mymu blogpostu v anglictine
For me staring at a white sheet and thinking about sentences, their order etc. is better than continually writing and deleting sentences and their parts on pc, because that's the way how I lose my thoughts and straight way.
...writing a good comment is much more challenging...
Bez much.
X = "posmolená chemie" a nabývá hodnot X € {LSD, THC, psylocibin, mezkalin,...}
se vůbec nedivim.Spousta textu, ale kdyby se člověk pokusil vytáhnout pár hlavních myšlenek, tak zjistí, že by něco takového nebylo dost dobře možné, protože v něm skoro žádné konkrétní myšlenky nebyly.Vysvětlím.
Ale abych si jenom nedělal srandu: moc se mi nezdá to „vysvětlování věcí počítači“. Já počítači při programování nic nevysvětluji, *přikazuju* mu, co má dělat pomocí nějaké přesně dané posloupnosti kroků.„The art seems to be to come with definitions that constrain things enough to be usable, but do not limit us too much.“ Když řeknu, že programování je vysvětlování věcí počítači, definice je moc obecná na to, abychom se někam dostali („does this definition get us somewhere?“) Když řeknu, že programování je přikazování pomocí přesně dané posloupnosti kroků, už je to omezující. Co funkcionální nebo logické programování? Kde je tam posloupnost kroků? A já přitom neříkám, že by taková definice byla špatná. Možná člověk musí ze začátku trochu lhát, protože kdyby hledal naprosto pravdivou definici hned ze začátku, nikam by se nedostal. Nebo ne? Viz následující úvodní odstavce SICP:
We are about to study the idea of a computational process. Computational processes are abstract beings that inhabit computers. As they evolve, processes manipulate other abstract things called data. The evolution of a process is directed by a pattern of rules called a program. People create programs to direct processes. In effect, we conjure the spirits of the computer with our spells. A computational process is indeed much like a sorcerer’s idea of a spirit. It cannot be seen or touched. It is not composed of matter at all. However, it is very real. It can perform intellectual work. It can answer questions. It can affect the world by disbursing money at a bank or by controlling a robot arm in a factory. The programs we use to conjure processes are like a sorcerer’s spells. They are carefully composed from symbolic expressions in arcane and esoteric programming languages that prescribe the tasks we want our processes to perform.To je hezká definice, ne? O tom mluvím. Když píšete pro začátečníky, podsunujete jim určité základní představy nebo axiomy, které do velké míry formují a omezují jejich chápání oboru. Zbavit se některých zbytečně těsných definic trvá dlouho – viz problémy, které má spousta lidí s rekurzí a funkcionálním nebo logickým programováním. To mi připadne jako velmi konkrétní a zajímavý problém.
viz problémy, které má spousta lidí s rekurzí!!! Úplně přesně. Nedávno jsem tady zahlédl rozvášněnou diskusi, jestli má smysl učit programování v Karlovi. Podle mého stoprocentně ano – dá se v něm dost dobře naučit rekurze
Když píšete pro začátečníky, podsunujete jim určité základní představy nebo axiomy, které do velké míry formují a omezují jejich chápání oboru. Zbavit se některých zbytečně těsných definic trvá dlouho – viz problémy, které má spousta lidí s rekurzí a funkcionálním nebo logickým programováním. To mi připadne jako velmi konkrétní a zajímavý problém.To bezespory je. Jenže ten problém bohužel nemá řešení. Jedinou možností, jak v jedné jediné definici vystihnout podstatu imperativního, funkcionálního a logického programování (a to jsem vypsal jen tři možné přístupy), by bylo ji napsat tak obecně a abstraktně, že bychom opět použili spoustu slov aniž bychom řekli něco konkrétního.