RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Každodenně potřebuju pracovat se vzdálenými spojeními přes FTP, SSHFS a SFTP - a docela mě štve, že pořád dokola musím hledat údaje pro připojení a datlovat spoustu údajů.
Nevíte tedy existuje-li program, který by uměl zvládatl správu těchto spojení s "rychlým připojením" do nějaké předem určené složky?
Nehodil by se i vám takový program?
Začal jsem aktivněji používat RoundCube (ve verzi 0.5) a vcelku si na něj nemůžu stěžovat. Co mi chybí je jedna drobnost, která souvisí s mým způsobem práce...
Včera mě opustila baterka, což byl, spolu s už třikrát "opravovaným" ložiskem větráčku, další důvod pořídit si něco nového.
Nicméně zbytek notebooku mně přijde docela pohodě, takže zde zkusím zde nabídnout.
Jde přesně o tento typ notebooku: Lenovo Thinkpad R61i 7650-8BG (7PETB0WW) se stáří: 3 roky 3 měsíců.
K předání v Brně nebo na balíkem české pošty. Cena dohodou.
EDIT: Prodáno
Při zveřejnění mé závěrečné maturitní práce jsem byl nasměrován, abych výsledek zveřejnil na nějaké veřejné wiki. A tak se nakonec stalo - texty i obrázky jsem převedl do wikiknih a najdete jej na adrese http://cs.wikibooks.org/wiki/Kdenlive
Čas od času nafotím pár fotek, které bych rád vystavil světu. Cest jak to udělat je mnoho, až příliš mnoho. A mě se příliš nelíbilo, že bych své fotky měl dát do nějaké služby jako Google Picassa, Facebook, Rajče apod.
Někteří možná zaregistrovali, že jsem nedávno hledal program na postupné odkrývání obrázku. No nenašel jsem, takže jsem byl rozhodnut, že něco spíchnu. Jenže protože termín byl šibeniční udělal jsem to v Lazarovi vše natrvdo a to mě vedlo k tomu, že si to udělám po matuře pořádně a v Qt.
Po vcelku dlouhé odmlce střídání různých prostředí (Gnome, i3, Xfce) jsem zkusil KDE 4.4 a naznal jsem, že je použitelné. Zmigroval jsem a začal řešit problém integrace některých GTK aplikací do KDE.
Jednoho krásného dne (dneska), jsem si řekl, že si zapnu notebook.
A jediné co vidím než se vypne je hláška "Fan error".
Dokončil svoji závěrečnou maturitní práci do informatiky o střihu videa v Kdenlive. Výsledek - kompletní manuál (alespoň den bude platit než vyjde Kdenlive verze 0.7.7).
Potřeboval bych najít nějaký vhodný hosting pro GIT repozitáře (pro množství větší než 6 repozitářů ~ 1 GB).
Nechte toho, tyhle generalizace nemají smysl, s argumentací mnohých bychom za chvíli mohli obhajovat myšlenku, že co Čech to idiot.
Rovnou k věci, hledám program, kterému mohu předhodit směs obrázků, které mi odpromítá (v prezentačním režimu) akorát budou vždy naúvodu zakryté a půjde je odkrývat a to buďto souřadnicově (odkrýt pole F2) nebo náhodně. Znáte takový program? Pak piště do komentářů. Dík
Tak už jsem si naprogramoval vlastní...
Účelem tohodle blogu je si vám postěžovat, popřípadě najít lidi, kteří se ke stejnému bugu vytváří v buzille.
Když jsem tinyMCE objevil, říkal jsem si, že je to naprosto super. Jenže pak se objevil kód, problémy s entitami a podobně. Tak jsem, stejně rychle jak jsem začal, s tinymce skončil.
Jenže...
Tak jsem odjel na jarní prázdniny pryč k tetě na Slovensko a před odjezdem jsem si updatoval počítač včetně jádra... pro zábavu uděláno
Jednoho dne už se zdál starý domácí (rodinný) počítač příliš pomalý na nějakou slušnější práci (převod videí na dvd) a tak se rozhodlo, že se počítač trochu upgraduje...
Tak po více jak týdnu vyplnilo anketu přesně 200 lidí. Tady jsou výsledky.
Včera jsem objevil google formuláře a tak jsem udělal anketu, jejíž podobu nosím v hlavě už nějaký ten pátek.
Následujte prosím následující link http://spreadsheets.google.com/viewform?key=pY1NfO_bNSZxm-iTfUAS-dQ
Výsledky samozřejmě zveřejním, opět zde.
Tak mě napadla anketa, nevím jestli po přečtení článku tady na serveru nebo jen tak spontálně.
Tak jsem otevřel Kmail (verze 1.10.1 za použití offline IMAP) a koukám a nestačím se divit. Něco není v pořádku. Proč vidím maily z dneška a za nimi maily roky staré? Filtry žádné, posuvník krátký, číslo vedle složky říká 200 položek (včera jich tam bylo 2200).
Asi takovou změnu jsem provedl před měsícem a půl. Změnil jsem distribuci, ze svého oblíbeného Gentoo na OpenSuSE. Vyzkoušel jsem v průběhu času (cca 4 roky) většinu distribucí a jen tyto dvě mě oslovily.
Vydání Kdenlive verze 0.6 pro KDE 3.5 už se nedočkáme, za to verze 0.7 pro KDE4 by měla vyjít okolo 25. října (beta1 je plánovaná na 6. října) a já se konečně dostal k tomu, aby si to zkompiloval a zkusil jak to vypadá.
Vlastním TP R61i s integrovanou kartou X3100, jenže drivery jsou naprosto o ničem...
Po malém sporu s kamarádem ohledně rychlosti našich koní (počítačů samozřejmě) jsme se rozhodli přikročit k testu...
Tak jsem tak čistě náhodou potřeboval zkontrolovat na 900 obrázků ohledně šířky a ty co přesahují šířku 600px si otevřít v gimpu. Vytvořil jsem si tedy bash skript, který pomocí prográmku identify z balíku imagemagick zkontroluje a když tak otevře v gimpu přes gimp-remote.
V pátek jsme měřili sigma max, s nití. Údaje jsou přiloženy v obrázku, dle profesora by to mělo vyjít kolem 30 kPa, jenže ono 0,32 MPa je trochu rozdíl - jenže ať to kontroluju sebevíc nemůžu najít chybu...
Průměr nitě jsme měřili pomocí makroměřidla s jednotkami "setiny milimetrů" - profesor naměřil 0,11 mm a na tabuli se dobral k výsledku 30kPa, já to teď s jeho veličinami taky zkusil, jenže potom by síla musela být 0,001 N - což je blbost... Sílu přetržení jsme měřili pomocí siloměru který držel spolužák a já tahal za nit (nepřetrhla se u uvázání ale vprostřed).
UPDATE: Znovu jsem to pozměřoval a výsledek vypadá tak jak vypadá... Vše vypadá OK, tak to v úterý odevzdám. Díky všem za pomoc (výsledek je přiložen v druhém obrázku).
Upravil jsem styl z http://postavsipc.wz.cz/abcl_styl/abcl.css (červený text v citacích => světlejší (u mě nebyl naprosto vidět), nastavena barva pozadí u té cesty (AbcLinuxu:/Blogy/Tartar)...
Vzhled najdete na http://www.repli2dev.ic.cz/abcl/abcl.css
Screenshot přiložen
Udělal jsem si jednoduchou utilitku pro nastavení monitoru (především nastavení ohledně externího výstupu). Hodí se především majitelům notebooků.
Zdravím, udělal jsem si jednoduchý program, konkrétně nastavení rozlišení LVDS a VGA (až vyřeším problémy, postnu ho), rád bych ho spouštěl přes FN+F7 (Thinkpadí tlačítko), což bych rád zařídil přes acpid.
Máte zkušnosti s monitorem SyncMaster 2232BW?
Odkaz
Pokud máte lepší tip, tak sem s ním (značky LG a Acer po zkušnostech s LCD monitory ne).
Tak se mi dostal do rukou počítač s laickou diagnózou "Prostě nejde zapnout"...
Jako první jsem ověřil spojení tlačítka na bedně s základovkou... dost nešikovně se mi ho podařilo vytrhnout. Otevřel jsem tedy manuál, popsáno hezky, jen chybí popis co je + a - (tak jsem intuitivně označil šipečku za + a zapojil)
...že kapka nemá takový tvar jak nám ukazovali ve večerníčcích, ale že je to velmi mírně zploštělá kulička?
Jednoho krásného dne o prázdninách jsem zrevidoval překlad z verze 0.4 na 0.5 poslal vývojářům a doufal, že se dostane do verze 0.5 jaké bylo mé překvapení když nedostal...
Pro všechny co používáte kdenlive alespoň odkaz na mé stránky, kde si můžete stáhnout archiv: http://repli2dev.ic.cz/
A pro ty ostatní co se nechtějí ani podívat na moje nové stránky přímý odkaz: kdenlive-cs-0.5.tar.gz
Jistě jste si všimli, že od vydání verze 0.5 uplynul už nějaký pátek... za to zpoždění se omlouvám, leč jsem měl spoustu práce.
Tak jsem nastoupil do šaliny, sedl si na volné místo, nade mě si stoupne člověk, někde jsem ho viděl, po chvilce mi to hned dochází, včera při kontrole jízdenek.
Jako poslední předními dveřmi nastupuje mladá paní, vytahuje lístek, řidič zavírá dveře. Paní strká lístek do označovače, v tu samou chvíli se revizoroz přiloží ruku ke cvikači (vypne jej) a ukazuje paní odznak...
Paní se snažila si cviknout hned po nástupu do šaliny, ale i přes to pokutě neunikla!
Jaksi mi příjde, že takovéto zhovadilé chování revizora není v pořádu, využívat svého postavení k tupé buzeraci normálních lidí.
Seděl jsem metr od nich, chtělo se mi křičet, tohle PROSTĚ NENÍ NORMÁlNÍ.
jEdit je fajn, jen už půl odpoledne hledám jak zařídit aby při uložení souboru se server z mého počítače odeslal na nastavený server (nejlépe speciální nastavení pro každý projekt) přes FTP.
Všude jen nacházím odkazy na FTP plugin, ten umí pracovat jen se soubory na serveru přímo. To je jako si hrát s revolverem.
Sehnat jiný plugin? nějaké makro?
Nebo co jinak? Quanta to má dost vymakaný, ale zrovna od ní jsem utekl, otevírání 20 souboru trvá asi přes minutu. A sem tam najednou zatuhne :(
Přeložil jsem Kdenlive verze 0.4. (Upravím verzi na svn a zkontroluji a pošlu, aby to přidali.)
Pokud budete mít nějaké stížnosti, chyby a tak do diskuze nebo na mail repli2dev@gmail.com
V balíčku je skript ./script.sh ten by si měl zjistit cestu KDE pomocí kde-configu a o kapánek hlouběji ji i nainstalovat.
UPDATE: opravil jsem hnusný popis o zahazování snímků.Pravděpodobnost vyřešení je značné záporno... Nainstaloval jsem compiz 0.5.0, fajn hračička, rychlé, "použitelné" . Jenže mám problém...
Nastartování proběhne vpořádku, běh taky. Přepnuli však do konzole ALT+F1 a zpět tak vidím černou obrazovku s čtverčkem původního obrazu pro prvním místem kurzoru. Kurzorem můžu hýbat a taky se mění podle například textových políček za ním. Jenže obrazovka je černá... klávesnice nefunguje CTRL+ALT+BACKSPACE nefuguje...
Problém jsem pozoroval i u Berylu verze 0.1.4 0.2.0 a compizu 0.3.6
Jediné co mám je hláška v konzoli nahozeného compiz-start:
compiz: pixmap 0x10002f2 can't be bound to texture
compiz: Couldn't bind redirected window 0x1400029 to texture
Nenapadá vás něco
UPDATE: Stačí vypnout Sync to blank (nebo jak se to jmenuje) ;)
No krátce jsem se pozastavil nad článkem o CFS scheduleru na rootovi. No a tak si říkám, mám dvacet minut... proč ho nevyzkoušet.
Sosnu kernel 2.6.20 patch na 2.6.21-rc7 a samotný CFS patch verze 5. Samotný scheduler je Completely Fair Scheduler – naprosto spravedlivý plánovač.
No patchování, kompilace a instalace jádra se obešla bez větších incidentů až na zjiśtění, že nvidia driver prostě musíte pokaždé reinstalovat pro každé jádro po každém startu. Nic praktického...
Já jsem pružnost systému testoval tak: pustit normální systém s X. Pustit hudbu (MP3) a konzoli s 16 tabama. V prvním jsem spustil top a na dalších 15 program sh super_pi 20 (1 Milion desetiných míst).
Tak jsem "neměl" co dělat ;)... (ono ty vypadá, že nemám(e) co dělat pořád). Tak jsem napsal BASH script (to je účel). Sice musíte nejdříve vygenerovat seznam všech písniček a pak vám je vesele a náhodně přehrává v mpg321. Přeskakování CTRL+C, ukončení zběsilé CTRL+C. Doufám že vám vůbec nepomohl a že mě hned usadíte, že ten patřičný přehrávač co používáte to zajisté umí. :DDD
Rok stará LG GSA-4163B. Originální (nikoliv bulk). Zřejmě odchází do věčných lovišt. Na podzim jsem vypalovat 10 médií, různými rychlostmi na různá média... Teď se ovšem začíná objevovat problém. Na některých mechanikách to prostě nefunguje, přibližné 50% mechanik prostě zahlásí CRC error. Linux vypíš v dmesg zmatená hlášení.
Tehnle víkend zkazila 3 média (výjmečně TDK, zase různé rychlosti), ale další 1 se podařilo, zcela bezproblémů...
Tak jsem si zase řekl, (jsem nesmírně tvrdohlavý), že mrknu na ati tv-out pro čipset r200. Konstelace planet byla výborná, hned na druhý pokus jsem správně definoval dotaz googlu a byl za to šťědře odměněn.
Další apokalyptický scénář. Jak je obecně známo, Windows Vista potřebují aktivaci, resp. ověření, každých 180 dní!