Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Při zveřejnění mé závěrečné maturitní práce jsem byl nasměrován, abych výsledek zveřejnil na nějaké veřejné wiki. A tak se nakonec stalo - texty i obrázky jsem převedl do wikiknih a najdete jej na adrese http://cs.wikibooks.org/wiki/Kdenlive
Čas od času nafotím pár fotek, které bych rád vystavil světu. Cest jak to udělat je mnoho, až příliš mnoho. A mě se příliš nelíbilo, že bych své fotky měl dát do nějaké služby jako Google Picassa, Facebook, Rajče apod.
Někteří možná zaregistrovali, že jsem nedávno hledal program na postupné odkrývání obrázku. No nenašel jsem, takže jsem byl rozhodnut, že něco spíchnu. Jenže protože termín byl šibeniční udělal jsem to v Lazarovi vše natrvdo a to mě vedlo k tomu, že si to udělám po matuře pořádně a v Qt.
Po vcelku dlouhé odmlce střídání různých prostředí (Gnome, i3, Xfce) jsem zkusil KDE 4.4 a naznal jsem, že je použitelné. Zmigroval jsem a začal řešit problém integrace některých GTK aplikací do KDE.
Dokončil svoji závěrečnou maturitní práci do informatiky o střihu videa v Kdenlive. Výsledek - kompletní manuál (alespoň den bude platit než vyjde Kdenlive verze 0.7.7).
Když jsem tinyMCE objevil, říkal jsem si, že je to naprosto super. Jenže pak se objevil kód, problémy s entitami a podobně. Tak jsem, stejně rychle jak jsem začal, s tinymce skončil.
Jenže...
Tak jsem tak čistě náhodou potřeboval zkontrolovat na 900 obrázků ohledně šířky a ty co přesahují šířku 600px si otevřít v gimpu. Vytvořil jsem si tedy bash skript, který pomocí prográmku identify z balíku imagemagick zkontroluje a když tak otevře v gimpu přes gimp-remote.
Přeložil jsem Kdenlive verze 0.4. (Upravím verzi na svn a zkontroluji a pošlu, aby to přidali.)
Pokud budete mít nějaké stížnosti, chyby a tak do diskuze nebo na mail repli2dev@gmail.com
V balíčku je skript ./script.sh ten by si měl zjistit cestu KDE pomocí kde-configu a o kapánek hlouběji ji i nainstalovat.
UPDATE: opravil jsem hnusný popis o zahazování snímků.Tak jsem si zase řekl, (jsem nesmírně tvrdohlavý), že mrknu na ati tv-out pro čipset r200. Konstelace planet byla výborná, hned na druhý pokus jsem správně definoval dotaz googlu a byl za to šťědře odměněn.
Vzhledem k tomu, že moje paměť je malá a dokoupit si ji nemůžu přípíšu sem, jak jsem zprovoznil hibernaci pod mou nvidia kartou pod kernelem 2.6.20.
Můj problém se projevoval tak, že hibernace proběhla úspěšně, ale po obnovení Xka zatuhy (dokonce cely pc) a kdyz jsem je shodil monitor neereagoval na nic.
Možná jste zaregistrovali, že jsem vytvořil české lekce do KTOUCH. Poslední dobou jsem měl chvilku a tam jsem postavil novou klávesnici (Z a Y ma správné barvy aj.) atd. Víc na www.repli2dev.ic.cz
Je možné, že ic.cz bude ve večerních hodinách trochu vytuhlé,... :(
Autorům už jsem to poslal, uvidíme jak se to vyvine.
Kdysi (po ukončení podpory pro r200 chipset jsem narazil na fóru jednoduchý skriptík, mírně jsem ho upravil. Jeho činností je spustit Xserver s Totemem uprostřed obrazovky pro přehrávání videa na tvout. Pro Ubuntu.
Moje implemetace relativně složitého wysivyg editoru do redakčního systému United PHP Nuke.
Více na www.repli2dev.ic.cz.
(Tohle je aby o tom někdo věděl...)
Možná jste si všimli mého předchozího blogpostu (spíš nevšimli), kde jsem se trápil s diakritikou. Po dlouhém usilovném (...) boji jsem dosáhl výsledků. Mám čistě unicode systém tak budu rád, vyzkoušíli i někdo jiný. Když budete mít nějaké nápady nebo věci co vylepšit napište do komentů. A teď už link:
http://www.repli2dev.ic.cz/download/czech_ktouch.tar.gz
po rozbalení stačí spustit soubor install.sh jako root.
Komu by to nestačilo, přiložil jsem i konfik, ale věřte tak jednoduché to není. Celé se to musí zpracovat v latin2 až když máte czech.ktouch.xml použít recode l2..utf8. Docela sranda.
Opravená klávesnice (až na barvu Z a Y).