Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Při zveřejnění mé závěrečné maturitní práce jsem byl nasměrován, abych výsledek zveřejnil na nějaké veřejné wiki. A tak se nakonec stalo - texty i obrázky jsem převedl do wikiknih a najdete jej na adrese http://cs.wikibooks.org/wiki/Kdenlive
Čas od času nafotím pár fotek, které bych rád vystavil světu. Cest jak to udělat je mnoho, až příliš mnoho. A mě se příliš nelíbilo, že bych své fotky měl dát do nějaké služby jako Google Picassa, Facebook, Rajče apod.
Někteří možná zaregistrovali, že jsem nedávno hledal program na postupné odkrývání obrázku. No nenašel jsem, takže jsem byl rozhodnut, že něco spíchnu. Jenže protože termín byl šibeniční udělal jsem to v Lazarovi vše natrvdo a to mě vedlo k tomu, že si to udělám po matuře pořádně a v Qt.
Po vcelku dlouhé odmlce střídání různých prostředí (Gnome, i3, Xfce) jsem zkusil KDE 4.4 a naznal jsem, že je použitelné. Zmigroval jsem a začal řešit problém integrace některých GTK aplikací do KDE.
Dokončil svoji závěrečnou maturitní práci do informatiky o střihu videa v Kdenlive. Výsledek - kompletní manuál (alespoň den bude platit než vyjde Kdenlive verze 0.7.7).
Když jsem tinyMCE objevil, říkal jsem si, že je to naprosto super. Jenže pak se objevil kód, problémy s entitami a podobně. Tak jsem, stejně rychle jak jsem začal, s tinymce skončil.
Jenže...
Tak jsem tak čistě náhodou potřeboval zkontrolovat na 900 obrázků ohledně šířky a ty co přesahují šířku 600px si otevřít v gimpu. Vytvořil jsem si tedy bash skript, který pomocí prográmku identify z balíku imagemagick zkontroluje a když tak otevře v gimpu přes gimp-remote.
Přeložil jsem Kdenlive verze 0.4. (Upravím verzi na svn a zkontroluji a pošlu, aby to přidali.)
Pokud budete mít nějaké stížnosti, chyby a tak do diskuze nebo na mail repli2dev@gmail.com
V balíčku je skript ./script.sh ten by si měl zjistit cestu KDE pomocí kde-configu a o kapánek hlouběji ji i nainstalovat.
UPDATE: opravil jsem hnusný popis o zahazování snímků.Tak jsem si zase řekl, (jsem nesmírně tvrdohlavý), že mrknu na ati tv-out pro čipset r200. Konstelace planet byla výborná, hned na druhý pokus jsem správně definoval dotaz googlu a byl za to šťědře odměněn.
Vzhledem k tomu, že moje paměť je malá a dokoupit si ji nemůžu přípíšu sem, jak jsem zprovoznil hibernaci pod mou nvidia kartou pod kernelem 2.6.20.
Můj problém se projevoval tak, že hibernace proběhla úspěšně, ale po obnovení Xka zatuhy (dokonce cely pc) a kdyz jsem je shodil monitor neereagoval na nic.
Možná jste zaregistrovali, že jsem vytvořil české lekce do KTOUCH. Poslední dobou jsem měl chvilku a tam jsem postavil novou klávesnici (Z a Y ma správné barvy aj.) atd. Víc na www.repli2dev.ic.cz
Je možné, že ic.cz bude ve večerních hodinách trochu vytuhlé,... :(
Autorům už jsem to poslal, uvidíme jak se to vyvine.
Kdysi (po ukončení podpory pro r200 chipset jsem narazil na fóru jednoduchý skriptík, mírně jsem ho upravil. Jeho činností je spustit Xserver s Totemem uprostřed obrazovky pro přehrávání videa na tvout. Pro Ubuntu.
Moje implemetace relativně složitého wysivyg editoru do redakčního systému United PHP Nuke.
Více na www.repli2dev.ic.cz.
(Tohle je aby o tom někdo věděl...)
Možná jste si všimli mého předchozího blogpostu (spíš nevšimli), kde jsem se trápil s diakritikou. Po dlouhém usilovném (...) boji jsem dosáhl výsledků. Mám čistě unicode systém tak budu rád, vyzkoušíli i někdo jiný. Když budete mít nějaké nápady nebo věci co vylepšit napište do komentů. A teď už link:
http://www.repli2dev.ic.cz/download/czech_ktouch.tar.gz
po rozbalení stačí spustit soubor install.sh jako root.
Komu by to nestačilo, přiložil jsem i konfik, ale věřte tak jednoduché to není. Celé se to musí zpracovat v latin2 až když máte czech.ktouch.xml použít recode l2..utf8. Docela sranda.
Opravená klávesnice (až na barvu Z a Y).