Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Každodenně potřebuju pracovat se vzdálenými spojeními přes FTP, SSHFS a SFTP - a docela mě štve, že pořád dokola musím hledat údaje pro připojení a datlovat spoustu údajů.
Nevíte tedy existuje-li program, který by uměl zvládatl správu těchto spojení s "rychlým připojením" do nějaké předem určené složky?
Nehodil by se i vám takový program?
Začal jsem aktivněji používat RoundCube (ve verzi 0.5) a vcelku si na něj nemůžu stěžovat. Co mi chybí je jedna drobnost, která souvisí s mým způsobem práce...
Potřeboval bych najít nějaký vhodný hosting pro GIT repozitáře (pro množství větší než 6 repozitářů ~ 1 GB).
Rovnou k věci, hledám program, kterému mohu předhodit směs obrázků, které mi odpromítá (v prezentačním režimu) akorát budou vždy naúvodu zakryté a půjde je odkrývat a to buďto souřadnicově (odkrýt pole F2) nebo náhodně. Znáte takový program? Pak piště do komentářů. Dík
Tak už jsem si naprogramoval vlastní...
Účelem tohodle blogu je si vám postěžovat, popřípadě najít lidi, kteří se ke stejnému bugu vytváří v buzille.
Tak jsem odjel na jarní prázdniny pryč k tetě na Slovensko a před odjezdem jsem si updatoval počítač včetně jádra... pro zábavu uděláno
Udělal jsem si jednoduchou utilitku pro nastavení monitoru (především nastavení ohledně externího výstupu). Hodí se především majitelům notebooků.
Jednoho krásného dne o prázdninách jsem zrevidoval překlad z verze 0.4 na 0.5 poslal vývojářům a doufal, že se dostane do verze 0.5 jaké bylo mé překvapení když nedostal...
Pro všechny co používáte kdenlive alespoň odkaz na mé stránky, kde si můžete stáhnout archiv: http://repli2dev.ic.cz/
A pro ty ostatní co se nechtějí ani podívat na moje nové stránky přímý odkaz: kdenlive-cs-0.5.tar.gz
Jistě jste si všimli, že od vydání verze 0.5 uplynul už nějaký pátek... za to zpoždění se omlouvám, leč jsem měl spoustu práce.
jEdit je fajn, jen už půl odpoledne hledám jak zařídit aby při uložení souboru se server z mého počítače odeslal na nastavený server (nejlépe speciální nastavení pro každý projekt) přes FTP.
Všude jen nacházím odkazy na FTP plugin, ten umí pracovat jen se soubory na serveru přímo. To je jako si hrát s revolverem.
Sehnat jiný plugin? nějaké makro?
Nebo co jinak? Quanta to má dost vymakaný, ale zrovna od ní jsem utekl, otevírání 20 souboru trvá asi přes minutu. A sem tam najednou zatuhne :(
Jednou jsem doma prohlásil, že je přesvědčím na linux, jenže postupem času jsem zjistil, že ATI kartu (a tv out nerozjedu), ve videu z netu nejde pořádné seekovat. Gnome je nepoužitelný ačkoliv má hezčí totem a lepší implementaci v sobě a FF. V kde je zase kaffeine který pořádně nefunguje (seekování) ale v konqueroru je víc stránek rozsypanech. Časem jsem od názoru že je přesvědčím ustoupil. Říkám si tak aspoň OOo.
Mám na serveru Apache 2.0 mám nahraný modul mod_rewrite. V httpd.conf mám povolený .htaccess ale při pokusu o:
RewriteEngine On
RewriteRule caj\.html index.php
Sice otázka, ale do blogu, nepotřebuji ji nutně vyřešit. Jen by mě zajímalo proč?
Rád bych do programu ktouch (program na psaní všemi deseti) vytvořil lekce pro češtinu. Dokonce k tomu pogramu dodávají jednoduchý skript.
Vyřešeno, viz můj další blogpost.
Stepping u procesoru, zkoušel jsem to prohnat googlem a dostávám příliš irelevantvní výsledky. Díky
Nechce se mi to dávat zatím do diskuze. Páč by jste mi stejnejne řekli že to už se tu rešilo, nevím o tom. Problém: Mám Nviidiu FX 5200 nejnovější ovladače (8xxx nefakaly vůbec) GLX v xorg serveru je zaplý a zkouším Přehrávat HD video (konkrétně ukázku na spidermana 3 (1080p), když video pustím zatížení procesoru se vyšplhá na 100 % (u normálního videa na 50%), což není normální (dle mě) když mám HW akceleraci). Dǐky
Jaké jsou požadavky pro střih HD videa ( ve vysokém rozlišení) Nekompresovaného?
Teď mám Cel 1,7
256 MB ram 266 mhz
ATA disk SEAGATE
AGP GF FX 5200 (ultra?)
Zkoušel jsem přehrávat komprimované HD video (to fungovalo) a nekomprimované (to se nehorázně sekalo, asi větší datový tok)
Mám nainstalovaný SLED 10.0 a pod ním jednu kryptovanou partion (překvapivě /home), jenže SLED přibližně po 3. měsících začíná vypovídat službu (ne jenom GNOME a to je vlastě nejdůležitější součást systému) KDE nechci, v binárních distrech je mírně "padavé" a ladit (a kompilovat) Gentoo je nesmysl (boužel).
Tak rok zpátky jsem objevil zajímavý příkaz plnil dost užitečnou fukci. Vypsal u zadaného programu, které všechny knihovny potřebuje... boužel s odstupem si na něj nemůžu vůbec vzpomenout. Pokud si někdo vzpomene, Díky!