Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Mám nainstalovaný SLED 10.0 a pod ním jednu kryptovanou partion (překvapivě /home), jenže SLED přibližně po 3. měsících začíná vypovídat službu (ne jenom GNOME a to je vlastě nejdůležitější součást systému) KDE nechci, v binárních distrech je mírně "padavé" a ladit (a kompilovat) Gentoo je nesmysl (boužel).
Logická volba Ubuntu. Jenže jak do něj dostat ten kryptovaný oddíl? Zkoušel jsem něco na googlu ale moc relativních výsledků to nevyhodilo (konkrétně 0). Pokud má někdo nějaký nápad, budu vděčný.
No ještě bude drama jak nenápadně nahradit modrý sled za oranžové ubuntu aby si toho nikdo nevšiml....
Tiskni
Sdílej:
Vlastně jediný důvod proč jsem tam nasadil SLED byl, že už v instalátoru měl kryptované oddíly.
Podpora šifrovaných partition je zcela určitě i v SuSE 10.1, ale jsem nakloněn věřit tomu, že byla už i v 10.0.
dm_crypt
- jako že asi ano, pochybuji, že by SLED používal něco výrazně odlišného, pak by neměl být problém ho přimountovat i v tom Ubuntu. Jen si musíte v jeho dokumentaci zjistit, jak to udělat nejpohodlněji.