Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Dovolím si jen telegrafický příspěvek, protože mám být už dávno jinde než u počítače.
Méně zdatní čtenáři si stěžovali, že příběh ajťáků v Číně byl příliš dlouhý. Dnešní proto bude naopak krátký.
Zavítal jsem dneska na stránky Policie ČR a koukám, že komunističtí manipulátoři našli nový domov. Posuďte sami tuto anketu:
Po neúspěšném lovu v Bratislavě se ajťáci vydali na lov do vzdálenějších vod a to do ráje dlouhonohých blondýnek – Švédska.
Včera jsem navštívil skvělé školení Ondřeje Surého na CZ.NIC pojednávající o technologii DNSSEC. Nebudu vás, potažmo sebe, trápit postupem podpisu zóny, protože je to celkem pakárna a hodí se to spíše na Lupu. Takže jen super krátký copy+paste postup na aktivaci DNSSEC na vašem nameserveru.
I nastal den třetí a poslední. Opět se nekonalo nic zaznamenání hodného, ale dostali jsme závěrečnou večeři. Ta byla celkem fajn, byť její průběh mě dost překvapil. Přijdete do luxusního hotelu, posadíte se ke stolu, přijde Číňanka a položí vám na klín látkový ubrousek. Takže sedíte a čekáte, co vám přinesou. A náhle co se nestane, přijedou vozíčky s jídlem a všichni evidentně čekají, že vstanete a obsloužíte se sami. Tak jsme se po sobě u stolu koukali, čekali kdo první vyměkne a vyrazí, ale začala se tvořit fronta, takže jsme přestali čekat co ostatní a vyrazili jsme pro jídlo.
Přerušujeme seriál o ajťácích aktuální zprávou. Ale ona je nakonec taky ajťácká. YouTube se rozhodlo k experimentu a uspořádalo v San Francisku koncert, živě přenášený do celého světa.
Ještě mám jednu veselou historku. Dělali jsme v Rudné úpravy na síti a chtěli jsme, aby nám šel někdo pomoct. Ale nikdo neměl čas, všichni měli vážné rodinné důvody; rodiče je nutili do učení. Museli jsme tedy jít montovat sami. Teď děsná zima, tma, nic nefunguje, světýlko co má svítit nesvítí, to co nemá svítit bliká, závit na kabelu je nějaký divný, nikdo nevzal velké kladivo. Prostě horror.
V pátek 3. října 2008 se v Plzni konala tuze zajímavá akce, souboj operačních systémů. Akci pořádala skupina pilsen.linux.cz ve spolupráci s katedrou informatiky a výpočetní techniky ZČU. Celou akci moderoval Luboš Matějka.
Již pod minulým zápiskem jsem plánoval další říční akci. Zkusmo jsem i navrhl, že by se mohli přidat další. Nakonec se přidal slovy jeden. A když dorazil na místo, tak se dost divil, že je samojediný, při počtu čtenářů abíčka čekal davy lidí.
Léto zdárně pokračuje a tak jsem zjistil, že se od kolegů čím dál více odlišuji, neboť mám zdravou popelavě bílou barvu, kterou lidé pohybující se v nepřátelském venkovním prostředí již dávno vyměnili za různé odstíny bronzové.
Dnešní příhoda bude krátká a pojednává o zásadním objevu, který jsem učinil, jak už to bývá, zcela mimochodem.
Herci mohou vyprávět veselé historky z natáčení. Ale ani IT činnost není prosta neskutečných/neuvěřitelných příhod.
Od začátku jsem plánoval napsat článek o Linuxovém víkendu. Ale protože jsem jej prožil současně horečnatě i v horečkách, tak si až tak přesně nepamatuji, co se dělo. Raději se tedy místo seriózního článku omezím na zápisek v blogu.
Občas si říkám, že některé věci není možné vysvětlit žádným přirozeným způsobem. V seznamu nevysvětlitelných věcí je na prvním místě kumulace katastrof. Jistě to znáte, záložní systém selže současně s primárním, potřebujete něco spravit a zrovna vám doma nejde internet. Na to že nezálohujete důležitý soubor nepřijdete jinak, než že ho ze zálohy potřebujete vytáhnout. Variant je neomezeně.
... a Češi tyč. Beautiful!
Věrné čtenáře těšící se na epickou story o výpravě na hrad Valdek, slibovanou v minulém zápisku, zklamu. Téměř všichni potenciální účastníci výpravy trpěli téměř úplným vyčerpáním a tak byla výprava odložena.
Dnes se konalo odvetné paintballové utkání za zmrzlinový match, který byl popsán ve včerejším příspěvku.
Na základě dnešní porady Rudná.net přináším první service pack na expediční story.
Krátká verze:
Bylo nás šest, byli jsme se podívat na Stonehenge a vrátili jsme se ve zdraví domů.
Jak vidím, tak již vyšel článek s oznámením Linuxového víkendu. Nastává tedy vhodná chvíle pro krátký zápisek v blogu.
Napsal jsem dlouhý příspěvek do diskuze a říkám si, že je tak dlouhý, že se hodí spíše do blogu, jenže proč jej opakovat, lepší je jej rozvést. A protože mám dneska zodpovědný úkol sledovat jak běží odbavovací servery pro streamy z GoOOoCon 2008 což je vesměs nenáročná práce, mám po delší době čas na psaní.
Nedávno jsem psal o tom, že mám objednané tokeny na jednorázová hesla. Dneska přisly, takže se podělím o první dojmy.
Google spouští nový projekt, ale zdá se, že poměrně stranou zájmu českých médií. Přesto si myslím, že by neměl zapadnout, protože ukazuje, že Google projde ledacos. Projekt je ostatně zajímavý už tím, že není na pozvánky a nemá nápis Beta. Asi není zacílen na geeky.
Pod mým minulým zápiskem se objevil komentář, který stojí za to vypíchnout do popředí:
To je titulek co? Tomu nelze odolat a je nutné na něj kliknout. Nicméně tento návod na staní se milionářem asi už nebude fungovat, protože popisovaná akce povede k různým změnám pravidel, aby se tak snadno neopakovala.
Stěžoval jsem si tuhle, že je těžké nahrávat fotky do fotolabu z Linuxu. Výsledkem bylo, že jeden človíček, raději ho nebudu jmenovat dokud to nebude hotové, podporu do Digikamu dopisuje. Což je skvělé.
Není tomu tak dávno, co jsem začal připravovat automatizaci kotle a pomocí blogu jsem sbíral názory a nápady. Nakonec padla volba na zařízení firmy Maxim/Dallas Semiconductors, z řady 1 wire. A protože jsem včera oživil prvních pár součástek, musím se podělit o zážitek.
Včera se v Plzni konalo již druhé Odpoledne s Linuxem, pořádané skupinkou lidí ze ZČU. Byl jsem se na akci podívat a bylo to skvělé.
Jak už to tak bývá, chci vždycky něco jiného než průměrný uživatel libovolného systému. Jednou z takových věcí je např. instalace libovolného systému stisknutím F8 či F12 při bootu, bez CD, DVD nebo nedejbože disket. U Debianu je to snadné, vezmete balíček, rozbalíte, hotovo. Máte systém instalační i rescue k dispozici. Složitější je to u OpenSUSE. Býval na to návod, který jsem pro 10.3 úspěšně nenašel. Takže aby nezapomněl, jak se to dělá, následuje zpráva z dnešní instalace.
Stojím, no sedím, před problémem, no problémem, prostě se mi chce nějak automatizovat elektrokotel a neuspokojuje mne nabídka věcí, které dokáže najít Google. Otázka je, co je špatně, buď je rozbitý Google a nebo mám nereálné představy.
Tento text není o Linuxu. Napsal jsem jej v momentálním hnutí mysli, když mne dodavatel dodal místo reklamované paměti "novou" repasovanou vadnou paměť. A když jsem se ohradil, že paměť nechodí, tak situaci vyřešil tím, že mne obvinil, že neumím paměť vyměnit. Kolega mi ale nedovolil tento email poslat dodavateli, takže jej alespoň použiji na blogu, když jsem do něj už investoval čas.
Jistě budu za odporného rejpala, ale tak si říkám, jestlipak mají na Aktuálně ošetřená autorská práva pro distribuci hitovky "Dobrý den, prapore hvězd a pruhů".
Konec minulého týdne byl nabitý akcemi. Kromě pátečního jednání na ČNI se konal v sobotu a v neděli Linuxový víkend.
V pátek 18. 5. se v Praze na Českém normalizačním institutu konala akce, jakou ještě nezažili.
Tento zápis nemá s Linuxem vlastně nic společného, ale snad vás pobaví.
Tak pánové z týmu sixense už mi privátně vysvětlili, že problémy řeší balistickou metodou, buď se do řešení trefí a nebo netrefí, což poznají podle toho, že zpráva je čitelná v Outlooku a na seznam.cz. Že by se snad obtěžovali naučit jak se email posílá je ani nenapadlo. Bohužel se tento přístup šíří jako mor a zasáhl už i dodavatele z nejrenomovanějších.
Tam mi takle večer přijde SPAM, tentokrát český a opět od někoho, kdo si zákon č. 480 vykládá velmi pružně. A považte podle fotky na webu sídlí přímo v USA v Bílém domě.
Pokud neznáte Neffův román Tma alespoň ve verzi 1.0, nemusíte číst dál, nebudete asi rozumět ani stati ani pointě.
Tento příběh je spíše takovým otvírákem pro diskuzi, zda je popisované chování normální a nebo má smysl začít lobovat za jeho změnu.
Musím se s vámi podělit o zajímavou příhodu, která se stala minulý čtvrtek v pozdním večeru. A překvapivě bude i o Linuxu, ba co více o Debianu.
Možná nosím sovy do Athén, ale dneska jsem zjistil náhodou a poprvé, že online sběrna Globusu má klientskou aplikaci dostupnou i pro Linux.