Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jak už to tak bývá, chci vždycky něco jiného než průměrný uživatel libovolného systému. Jednou z takových věcí je např. instalace libovolného systému stisknutím F8 či F12 při bootu, bez CD, DVD nebo nedejbože disket. U Debianu je to snadné, vezmete balíček, rozbalíte, hotovo. Máte systém instalační i rescue k dispozici. Složitější je to u OpenSUSE. Býval na to návod, který jsem pro 10.3 úspěšně nenašel. Takže aby nezapomněl, jak se to dělá, následuje zpráva z dnešní instalace.
Pro začátek budeme potřebovat DHCP server a TFTP server. Předpokládám, že zdatní instalatéři jej doma mají, ostatní asi ani nepotřebují. Do DHCP si pro náš stroj doplníme:
host x41.int.rudna.net { hardware ethernet 00:0a:e4:xx:xx:xx; fixed-address 10.7.7.33; filename "/tftpboot/suse/pxelinux.0"; }
Postup s uvedením MAC adresy je poněkud nešikovný, ale já jej používám, protože DHCP potřebuji ještě pro další zařízení (IP telefony, Set Top boxy) a jsem strašně líný vymýšlet filtry, které servírují konfiguraci podle vendorů. A on takový Set Top box když dostane pxelinux místo svého image, tak bývá dost rozhořčený a já pak musím žebrat u dodavatelů recovery image.
Konfigurace tftp serveru se většinou nedělá. Prostě servíruje všechno z /tftpboot adresáře.
V /tftpboot adresáři si uděláme adreář suse. Do něj umístíme několik důležitých souborů:
gateji:/tftpboot/suse# ls -lR .: celkem 16356 -r--r--r-- 1 root root 15038626 2007-10-08 13:58 initrd -r--r--r-- 1 nobody root 1593816 2007-10-08 13:55 linux -r--r--r-- 1 nobody root 456 2006-11-05 12:17 message -r--r--r-- 1 nobody root 13148 2006-08-29 10:31 pxelinux.0 dr-xr-xr-x 2 nobody root 20 2007-10-09 00:48 pxelinux.cfg ./pxelinux.cfg: celkem 4 -r--r--r-- 1 nobody users 773 2007-10-08 14:02 default
Základní problém je, kde tyto soubory získáme. V mém případě pochází pxelinux.0 z debianu, linux a initrd z minimálního instalačního CD pro síťovou instalaci (http://mirror.karneval.cz/pub/linux/opensuse/distribution/10.3/iso/cd/openSUSE-10.3-GM-i386-mini.iso) z adresáře boot/i386/loader/ a pxelinux.cfg/default vypadá takto:
default harddisk # hard disk label harddisk localboot 0x80 # install label linux kernel linux append initrd=initrd splash=silent showopts netdevice=eth0 install=http://81.27.192.35/pub/linux/opensuse/distribution/10.3/repo/oss/ # append initrd=initrd splash=silent showopts netdevice=eth0 install=nfs://10.7.7.7/mnt/suse # noacpi label noacpi kernel linux append initrd=initrd splash=silent showopts acpi=off netdevice=eth0 install=http://81.27.192.35/pub/linux/opensuse/distribution/10.3/repo/oss/ # nolapic label nolapic kernel linux append initrd=initrd splash=silent showopts nolapic netdevice=eth0 install=http://81.27.192.35/pub/linux/opensuse/distribution/10.3/repo/oss/ # failsafe label failsafe kernel linux append initrd=initrd splash=silent showopts apm=off acpi=off mce=off barrier=off ide=nodma idewait=50 i8042.nomux psmouse.proto=bare irqpoll pci=nommconf netdevice=eth0 install=http://81.27.192.35/pub/linux/opensuse/distribution/10.3/repo/oss/ # rescue label rescue kernel linux append initrd=initrd splash=silent rescue=1 showopts netdevice=eth0 install=http://81.27.192.35/pub/linux/opensuse/distribution/10.3/repo/oss/ # memory test label memtest kernel memtest implicit 1 #gfxboot bootlogo display message prompt 1 timeout 200
Jak vidíte, v konfiguraci je odkazován instalační sever přes http i přes nfs (zakomentováno). Na NFS server 10.7.7.7:/mnt/suse můžeme umístit obsah instalačního DVD. Já jsem zvolil instalaci přímo z Internetu přes http. Pro instalaci je nejlepší použít nějaký mirror, v ČR mirror.karneval.cz, který má silnou linku do NIXu, takže v pohodě stahujete plnou rychlostí vlastní linky (vyzkoušeno do 20Mbit). Instalátor neumí používat DNS, takže musíte uvést IP adresu, v tomto případě je to 81.27.192.35, ale to se může měnit. Naštěstí tento stroj nemá virtuální hosty, takže funguje i přes IP adresu skvěle (to bohužel není pravidlem u jiných mirrorů). V druhé části se zadává cesta v rámci mirroru, tedy /pub/linux/opensuse/distribution/10.3/repo/oss/. Parametr netdevice potřebujete k rozhodnutí, přes kterou kartu se instalace provede, pokud jich má stroj více. Jeho uvedením si ušetříte zbytečný dotaz instalátoru.
Zbytek instalace proběhne stejně jako jakákoliv jiná instalace, jen s tím rozdílem, že už po instalaci jsou nakonfigurovány síťové instalační zdroje a tak není třeba pátrat po tom, kde je zapomenuté CD.
Pokud jste zvláště líní, tak je možné instalaci obohatit tím, že se na tftp server umístí instalační předpis pro AutoYast a potom jediné co budete potřebovat v průběhu instalace je skutečně jen to kliknutí na klávesu a výběr bootovacího zařízení.
No a jaké jsou první dojmy? Skutečně citelné je zrychlení startu, na extrémně pomalém notebookovém disku je to opravdu znát. Toho, že by fungoval suspend to ram s akcelerovanou grafikou se zřejmě nedožiji, je to velká ostuda Intelu, s jeho gigantickou kapacitou nedokázat ani za 7 let napsat ovladač schopný inicializovat video kartu. Velký úspěch je, že ve výpisu procesů nemám žádný proces s příponou .exe. Compiz si bez akcelerované grafiky neužiju, ale stejně by to jen byl další žrout baterie, která již nyní má odběr jak pro elektrotopení.
Tiskni
Sdílej:
Základní problém je, kde tyto soubory získáme. V mém případě pochází pxelinux.0 z debianu
Proč to? Soubor pxelinux.0
je součástí balíčku syslinux
(který kromě syslinuxu obsahuje i pxelinux a isolinux), stejně tak je tam i návod, jak přes PXE bootovat.
Instalátor neumí používat DNS, takže musíte uvést IP adresu
Instalátor DNS používat umí, jen se mu musí říct, kde má nameserver. A to buď prostřednictvím DHCP serveru nebo parametrem nameserver
.