Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Méně zdatní čtenáři si stěžovali, že příběh ajťáků v Číně byl příliš dlouhý. Dnešní proto bude naopak krátký.
Ozval se mi soused z Rudné, že mu po odvirování počítače přestaly fungovat Windows a že má na disku spousty nezálohovaných fotek a tak by potřeboval počítač nějak spravit tak, aby o fotografie nepřišel. Protože o Linux zájem neměl, slíbil jsem jeho případ předat kolegovi, který se o takové beznadějné případy stará. Vzal jsem si na souseda telefon a předal jej dál.
Večer se mi kolega ozval a ptal se, proč jsem mu neřekl, že počítač je v Praze. To jsem se podivil, ale říkal jsem mu, že soused nic takového neuváděl, protože jsme se v diskuzi tak daleko nedostali. Potom ale kolega řekl, že s pánem byla těžká domluva, protože téměř nemluví česky. To už mi přišlo divné úplně, protože soused s češtinou nemá absolutně problém. Ale jinak že oprava proběhla v pohodě.
Akce mi začala být hodně divná. Takže jsem se pídil co a jak a ukázalo se, že jsem při předání čísla zaměnil hned v prvním trojčíslí 773 za 775.
Nevím jaká je šance, že dva lidé s telefonním číslem lišícím se v jedné číslici budou mít zavirovaný počítač, asi nijak velká. Pravděpodobnost, že ten druhý člověk uvítá, že jej kontaktuje někdo ze servisu, když si vůbec žádný servis neobjednal, musí být tuze nízká. A přesto se to stalo. Možná si lidé myslí, že jejich počítač nějak sám zavolá o pomoc, když se rozbije.
Večer jsem tomu pánovi zavolal a zjišťoval jsem co a jak. A ukázalo se, že je strašně spokojený a prostě očekával, že někdo ze známých mu poslal opraváře, a protože ten mu řekl, že slyšel, že má rozbitý počítač, takže to nemohl než potvrdit. A vlastně ani nevěděl co má s rozbitým počítačem dělat.
Takže další den kolega spravil počítač sousedovi a příběh končí Happy endem.
Tiskni
Sdílej:
Tak to teda ROBL (B jako Bed. Protože je noc).
Hezké
Nevím jaká je šance, že dva lidé s telefonním číslem lišícím se v jedné číslici budou mít zavirovaný počítač, asi nijak velká.No, zase nějak extra mizivá zřejmě také nebude
Protože o Linux zájem neměl, slíbil jsem jeho případ předat kolegovi, který se o takové beznadějné případy stará.Správný přístup.
No, zase nějak extra mizivá zřejmě také nebudeNo aby nebyla nekonečně nepravděpodobná