Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tu poslední konfigurační direktivu:
dnssec-lookaside . trust-anchor dlv.isc.org.;
prozatím silně nedoporučuji - jinak řečeno, nebude fungovat skoro nic a log se bude plnit hláškama secure failure
. Popravdě nevím, jestli pak DNSSEC funguje stále stejně bezpečně a dobře, ale alespoň kontrola na nic.cz ukazuje, že ano :)
Tento radek s kontroly cz domeny v me konfiguraci vubec netyka, ta se validuje klicem vlozenym do toho souboru trusted.keys.
Pouzije se pro domeny, od kterych nemam jejich klic v konfiguraci, ale ktere DNSSEC pouzivaji a ulozili sve klice u ISC. Je to takove prechodne reseni do doby, nez bude podepsana korenova domena ".". Ten prikaz se muze opakovat nekolikrat a delegovat i jine domeny k validaci nekomu jinemu.
Uvidime za nejaky ten tyden, co vsechno se rozbilo a co ne.
skoda ze vyvojari okolo PowerDNS na implementaci DNSSEC kaslou, ale za bind prechazet nebudu. Zatim verim v lepsi zitrky a v to, ze se umoudri.
Jeste je mozne pouzivat unbound.
Provoz jineho nameserveru nez bindu je chvalihodna cinnost, aby nelehl cely inet, az bude v bindu chybka.
/etc/bind/trusted.keys
ak nie som v .cz, ale napr. .sk alebo .org ?
Mohol by mi, prosím, niekto vysvetliť,
- ako funguje ten test na https://www.nic.cz/dnssec/ ? Čo vlastne kontrolujú?
- aké kľúče potrebujem do
/etc/bind/trusted.keys
ak nie som v .cz, ale napr. .sk alebo .org ?- prečo práve dlv.isc.org ?
Vyborny je dokument od Alana Clegga z ISC - "DNSSEC in 6 minutes", dostupna prezentace na webu.
Zrovna sedim na skoleni od ISC a vyzvidal jsem, jak to delaji s public key v .se. Ihren rikal, ze uzivaji odborne tisky i klasicke noviny a on ho ma i na fakturach, ktere posila Proste na tolika mistech, aby podvrhuti klice bylo snadno odhalitelne pri porovnani s jinymi zdroji distribuce.
Zkoušel jsem to na bindu 9.4.2p2 na Gentoo a chovalo se to divně. Cokoliv v cz. se úspěšně přeložilo (i při chybným podpisu), přestože u všeho nadával, že RRSIG není platný, naopak ostatní domény v nepodepsaných TLD vždy selhaly.
Dnes jsem to zkusil na bindu 9.5.0 v Debianu a tam vše funguje jak má.
9.4.3 na Gentoo ten samý problém. Akorát koukám, že selhávají i domény 3. úrovně pod cz., které nejsou podepsané. Zkusil jsem přihodit dnssec-must-be-secure "." no;
, jestli nejsou jinak nastavené výchozí hodnoty, ale ani to nepomohlo.
Aktualizoval jsem na 9.5.0p2 a problém zůstává.
Ale našel jsem příčinu: Na tomto serveru všechny dotazy přeposílám na další rekurzivní server, který DNSSEC neřeší, takže můj server nedostane údaje potřebné k ověření, a tak si stěžuje.
Tohle je nedostatek bindu nebo vlastnost DNSSEC?
To záleží na tom, co znamená "DNSSEC neřeší", jsou dvě varianty:
A) ignoruje flag +DNSSEC OK a nevrací RRSIGy
B) jen nedělá validaci
Zkuste:
# dig CH TXT version.bind.
A pokud je to bind < 9.4, tak napište adminovi, ať zapne alespoň podporu DNSSECu bez validace.
Vzdálený server (bind 9.3.4-P1.1) nedělá ani jedno.
Mám tomu rozumět tak, že všechny rekurzivní servery po cestě musí podporovat rozšíření DNSSEC a vracet RRSIG automaticky a že koncový validující server nemá povinnost se na tyto záznamy dodatečně doptávat? (Protože když se digem zeptám na RRSIG, NSEC, DNSKEY, DS, tak jej vrátí.)
Rozumíte tomu správně. Už teď je dost komplikovaná výměna klíčů kvůli různým časovým oknům, doptávání by to zkomplikovalo ještě mnohem více. Ale mělo by stačit:
a) přesvědčit admina, že 9.3 už není podporovaná verze bindu (podporují vždy aktuální a jednu verzi zpátky, tedy aktuálně 9.5 a 9.4) a ať upgradne (od 9.4 je dnssec standardně zapnutý)
b) přesvědčit admina, že dnssec-enable je neškodné (a pokud se nezapnou ty trust anchors, tak tomu tak je)
O.
P.S.: Aaaa, dá se někde vypnout ta javascriptová hrůza na editaci příspěvků?
Oficialni konec podpory od ISC je az v pondeli A to neznaci, ze jini jej nepodporuji nadale pro sve zakazniky (ne kazdy si dovoli hodit pres palubu jen par let stary software s sirokym nasazenim).
P.S.: Souhlas, desna vec.
P.S.: Aaaa, dá se někde vypnout ta javascriptová hrůza na editaci příspěvků?V nastavení (profilu) – tam co cookie, CSS, avataři atd. – lze wysiwyg editor vypnout.
Tiskni
Sdílej: