Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Google spouští nový projekt, ale zdá se, že poměrně stranou zájmu českých médií. Přesto si myslím, že by neměl zapadnout, protože ukazuje, že Google projde ledacos. Projekt je ostatně zajímavý už tím, že není na pozvánky a nemá nápis Beta. Asi není zacílen na geeky.
Projekt se jmenuje Google Health, a mluví se o něm na oficiálním blogu, i na méně oficiálních místech. Ta méně oficiální místa jsou zvláště zajímavá, protože ukazují screen shot přihlašovací obrazovky a vidíme, že je zcela stejná jako do jakékoliv jiné Google aplikace. I oficiální vyjádření uvádí, že pacienti dali souhlas, aby "have their electronic medical records safely and securely imported into a Google account".
O američanech se často říká, že nejsou svéprávní (viz. tradiční sušení kočky v mikrovlnce), ale tohle vypadá, že špína je opravdu žažraná. Tady opravdu 1500 pacientů renomované kliniky dalo dobrovolně data o svém zdravotním stavu do své emailové schránky?. Jak chtějí ochránit heslo, které někdo zadává desetkrát denně do nespočetného počtu počítačů. Chci si přečíst email přihlásím se k google account. Chci si editovat svůj blog -- google account, správa reklamních kampaní -- google account, zaplatit kartou -- google account.
Ono je samozřejmě dobře, když jsou data dostupná. Ale jedno ze základních pravidel ochrany soukromí říká, že databáze se nesmí propojovat. Pokud se jedná o různá data, tak ať jsou oddělená. Ideální jsou systémy, které ukládají informace zcela anonymně. Provozně ale naráží na to, že vlastník dat snadno ztratí přístupový klíč a to je u zdravotní dokumentace dost nešťastná situace. Pokud si uložíte své soubory na mozzy.com a ztatíte klíč, tak jste prostě hloupí a můžete si je pořídít znovu nebo zkrachujete. Zdravotnickou dokumentaci znovu pořídit téměř nelze. Také v situacích, kdy pacient není při vědomí jsou údaje z dokumentace dost důležité, ale pacient těžko poskytne přístupový klíč. Google má v USA lepší telefonní seznam než sami operátoři, protože milióny lidí si zadávají mobilní číslo jako notifikační kontakt - vždyť je SMS o příchozím emailu zadarmo. Nehledě na další davy, které získaly účet na gmailu za SMS (zdravíme Seznam).
Všechny stávající evropské projekty tohoto typu naráží na potřebu bezpečné autentizační metody. Naráží na to, že všechny stávající bezpečné metody jsou nákladné a pro běžného uživatele nepochopitelné, takže aplikace, které takové metody používají jsou nepopulární a získávají své uživatele pomalu. Samozřejmě USA jsou pro takový projekt ideální, protože tam si lidé skutečně cení svého zdraví a vědí, co stojí ho nemít, zvlášť když musí podepsat každý účet a platí si sami pojištění, takže ví na cent přesně co stojí lékařská péče. Potom jsou lační po všem co jim pomůže zdraví utužit a nebo získat slevu na pojistce. Na druhou stranu právě američané by si měli uvědomovat, jak snadné je pojistku nezískat, protože se pojišťova dozví, že žadatel o pojistku je nemocný.
Nedávno tu proběhla diskuze kolem OpenID, Verisign jako OpenID provider zavádí krásné kartičky pro jednorázová hesla, možná to je cesta, jak zajistit bezpečný přístup i do takovýchto aplikací. Cena je $48 + poštovné, takže pro američana max. denní mzda. Bohužel ČR je pro Verisign banánová republika a tak mi vysvětlili, že jsem sice jejich strašně oblíbený zákazník, ale počítač jim nedovolí kartičku poslat. A s počítačem se diskutovat nedá. To že jejich počítač ČR znal, když posílali novoroční přání je možné, ale to je přece úplně jiná situace . Ještě levněji to umí PayPal, tam je token pro jednorázové heslo za $5, ale opět ČR je destinace do které není možné token poslat. A u paypalu se ani nečeká, že by se s vámi někdo bavil. Samozřejmě takovou kartičku můžete pořídit i bez Verisignu, ale ty co znám jsou jednak dražší a také se těžko kupují po jednotlivých kusech, nehledě na nutnost budovat kolem toho vlastní infrastrukturu. Stejně jsem si ji pořídil, jen mě přijde transport trochu dráže než by stálo poslání od nich přímo do ČR.
Tiskni
Sdílej: