Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinMobilní operátoři začínají používat zajímavou taktiku. Místo toho aby nabízely prémiové služby za vysoké ceny, nenabízí tyto služby vůbec.
Končí mi smlouva s operátorem a tak jako vždy řeším co dál. Mobilní internet se u mně za poslední dva roky přesunul z příjemné hračky na úroveň nutnosti, což sebou nese problémy s FUP. Bohužel po prostudování ceníků trochu nechápu proč je sakra O2 jediným operátorem, který poskytuje "neomezený" mobilní internet (neomezený je v závorkách záměrně, protože O2 stále aplikuje L7 trafic shaping).
Vodafone se rozhodl misto zpomalovani pripojeni pri prekroceni limitu rovnou pripojeni useknout. Proto jsem jim jako firemni zakaznik napsal svuj nazor na emailovou podporu a doporucuji vsem udelat to same.
Máte připojení od UPC a služba nedosahuje slibovalných rychlostí? Zkontrolujte si jaký máte modem.
Už pěkně dlouho mám u abchostu dedikovaný server. Bohužel za tu dobu se poměr cena/poskytované služby přesunul mimo oblast která mi přijde výhodná a nabídka HW se za tu dobu v podstatě nezměnila.
Delší dobu jsem se trápil s hledáním vhodného řešení pro práci s Youtube v Linuxu. Chtěl jsem přehrávat videa v něčem spolehlivějším (a méně žravém na zdroje) než je flash a taky mít možnost si některá videa stáhnout. Všemu na co jsem narazil buďto chyběla stabilita, nebo integrace s Firefoxem. Hurá k řešení...
Zase jsem spadl do problémů s výběrem HW. A jako vždy z toho mám jenom bolehlav. Tentokrát jsem se zamotal v podpoře virtualizace.
V poslední době mám nějaké křivé pracky a tak jsem se rozhodl zatočit s neustálým několika-násobným zadáváním mých super-bezpečných hesel k privátním klíčům.
Tento zápisek je takový menší průzkum. Při svém hledání práce jsem narazil na poměrně zvláštní přístup k Céčku a C++. V ČR (přinejmenším v Brně) se v podstatě nedá narazit na místo pro C++ programátora. V podstatě ze všeho se vyklubala práce v čistém Céčku (ideálně ještě v Céčku alá Microsoft). Pokud se vám chce budu rád když trochu rozvedete svoje odpovědi v diskuzi.
Rozhodl jsem se sepsat pár zkušeností, které snad pomohou ostatním vyhnout se patové situaci ve které jsem teď já.
Unixoví C/C++ programátoři jsou teď bohužel přebytkovým zbožím a tak využívám volné chvíle k pročištění různých utilit které jsem pro sebe sepsal. Tento wrapper slouží k jednoduchému spouštění sub-procesů s možností napojení souborů na vstup a výstup daného sub-procesu. Není to moc testované takže rozhodně uvítám připomínky a bug reporty. Původně měla tato verze mít i možnost komunikovat s potomkem přes fstreamy ale ukázalo se to být větším problémem než jsem původně myslel, takže až příště. Tady jsou zdrojáky: SystemExec.zip (Licencováno pod MIT).
Update 1.6. Nová verze která umožňuje přímou komunikaci s potomkem.
Po shlédnutí prezentace na youtube http://www.youtube.com/watch?v=v_UyVmITiYQ musím rozhodně říct, že mám o čem na nějakou dobu přemýšlet.
Tento zápisek je volným pokračováním předchozího. Kauza Blizzard vs. Addony do WoW se mezi tím posunula a mně z toho běhá mráz po zádech. Americké copyrightové právo je naprosto šílené.
Konečně jsem si našel čas okomentovat některé ze (skoro) aktuálních událostí.
Rozjeli se tady docela pěkné flamy o C++ (1, 2), čehož využívám a oznamuji zpřístupnění mojí online C++ učebnice. Ty, kteří čekali nějakou charitu rovnou zklamu, jde o placený přístup.
Dnes jsem si na poště vyzvedl dopis adresován mojí firmě od milého pana Kalcsa. Tento podvodník očividně na základě mně neznámého klíče rozeslal firmám v ČR požadavek na zaplacení dluhu 135KČ (televizní poplatek) + 10 000KČ (pokuta). Srandovní na tom celém je fakt, že tento exot má plnou moc od ČT a požaduje zaplacení do 15.8. (dopis má razítko doručení 11.8.). Pokud prý nezaplatím, zvýší se mi dluh o dalších 600KČ (soudní poplatek) + min. 11 451,5KČ (odměna advokáta).
Nehodí se to jako zprávička tak alespoň takhle. Originál zde: www.neovin.net.
Tento týden budou na konferenci Black Hat Security Conference dva výzkumníci prezentovat svůj objev, který kompletně položí Windows Vista na kolena.
Mark Down (IBM Internet Security Systems) a Alexander Sotirov (VMware Inc.) objevili techniku, která umožňuje obejít všechny ochranné mechaniky, které Vista používa k ochraně paměti (ASLR, DEP,...). Povedlo se jim nahrát libovolný obsah do libovolného místa v paměti přes internetový prohlížeč (Java, ActiveX, .NET objects).
I když se to může jevit jako standardní bezpečnostní chyba, jde o útok přímo na architekturu Windows Vista (a Server 2008). Microsoft proto v podstatě nemá možnost těmto útokům zabránit.
Detailní popis celkem očekávaně není k dispozici, proto není ani známo, zda je potřeba nějaká asistence ze strany uživatele (nicméně i lokální útok tohoto typu může být docela fatální).
Možná mám příliš vysoké požadavky, ale v poslední opravdu začínám ztrácet iluze. Začínám stále více a více narážet na neexistenci SW, který by splňoval moje požadavky. Nejvtipnější na tom je fakt, že neexistuje ani žádný komerční SW a opensource varianty jsou obvykle funkčně nejblíže tomu co hledám.
Pokud chcete do konzole vypisovat barevný text máte v podstatě dvě možnosti. Můžete na to jít od lesa a použít nějakou knihovnu (například ncurses nebo slang). Nebo použít ANSI Escape sekvence, které jsou s námi již více než 30 let.
Po předchozím zápisku jsem začal přemýšlet nad distribucemi s komerční podporou.
Od doby kde jsem hledal náhradu za Gentoo už uběhla nějaká doba a já mezi tím otestoval mnoho distribucí. Ubuntu, Kubuntu, OpenSuSe, Mandrivu, Debian. Bohužel opravdu nechápu co v binárních distribucích dělají s balíčky, ale nedokážu pochopit, jak to, že mi sakra v Gentoo (kde je všechno zkompilováno s agresivními flagy) nic nepadá a v binární distribuci (kde jsou balíčky kompilovány na i686 s decentními optimalizacemi) mi co 5 minut něco sletí.
Bohužel Gentoo musím už opravdu opustit (dnes jsem dostal ban na fóru a mám toho už opravdu plné zuby) ale vážně nevím kam jít. Prostě neexistuje distribuce, která by byla normálně použitelná. Buďto stojí technologicky za prd, nebo má komunitu, která by si zasloužila postřílet. Asi si koupím Apple.
Btw. pokud se chcete pobavit, tady je odkaz na úžasný bug v Kubuntu (aneb budeme do toho rýpat, dokud to neposereme).
Omlouvám se všem, kteří nemají rádi podobné zápisky, ale už opravdu nevím kde hledat. Sháním CMS systém pro e-Learningový web. Problém je v tom, že mám docela specifické požadavky.
Ano je to tak, po dlouhém a krvavém boji konečně titul Mgr. podlehl. Protože je to konečně za mnou a protože jsem po cestě udělal spoustu chyb, které mi studium velice zesložitili, rozhodl jsem se sepsat par rad do studia na Fakultě Informatiky (MU).
Omlouvám se za offtopic, ale tohle mně opravdu dostalo.
Milé děti, dnes si povíme něco o daňových úlevách.
Nebojte se toho názvu, vysvětlíme si to tak, že tomu bude každý rozumět.
Pokud používáte IMAP, můžete mít problém se zálohováním. Nastavit klienta tak, aby stahoval vždy všechny emaily, stejně jako POP je často nemožné a v podstatě to odporuje tomu, k čemu má IMAP sloužit. Aby to nebylo málo, IMAP klient funguje obvykle zcela synchronně se serverem a tak pokud dostane místo schránky s tisíci emaily prázdnou složku, smaže bez otázek všechny emaily i z lokální cache.
V tomto zápisku si probereme možnosti debugování pomocí nástroje GDB. Jde o výcuc z podrobnějšího tutoriálu, který je publikován na mém webu.
GDB je velice známý nástroj s dlouhou historií, přesto pouze málo programátorů dokáže využít všechny nabízené možnosti. Programátoři se dokonce často raději spoléhají na vlastní ladící prostředky (debugovací výpisy). Častým důvodem je původní CLI rozhraní GDB, nicméně to není v současné době jediná možnost. GDB má v standardu i TUI a není problém použít některý z propracovaných front-endů.
Dnes jsem narazil na tento velice zajímavý rozhovor (paludis, portage, EAPI,...). Jelikož je mírně staršího data, rozhodl jsem se jej vložit raději do blogu. Tady je: http://lab.obsethryl.eu/content/paludis-gentoo-and-ciaran-mccreesh-uncensored.
Docela by mně zajímala platnost Creative Commons v ČR. Pokud jde o hudbu, tak tu nemůže autor (ani nikdo jiný) volně šířit (resp. může, ale musí platit) pokud se nevyváže ze vztahu s OSA (který je implicitní). Osobní zkušenosti jsou velice vítané.
Boj se spamem je nekonečná činnost. Spameři vymýšlejí pořád nové a nové možnosti jak se dostat přes spamfiltr. Kromě klasických valentýnských blbostí mi začali v poslední době přes spam filtr procházet tyto docela chytře vymyšlené spamy.
Protože můj minulý blogpost byl kompletně zaspamován dvěma vývojáři, kteří mají pocit že Gentoo je dokonalé a všichni, kteří tvrdí že ne jsou nebezpeční šílenci, je tady druhý pokus. Jakožto naprostý šílenec nejsem spokojen s kvalitou Gentoo a hledám alterinativu, která ale bude mít podobné rysy. Prosím omezte se na rady kolem toho jakou distribuci vybrat. (Omlouvám se všem kteří už radili minule.)
Gentoo používám docela dlouho. Je to v podstatě jediná distribuce, kterou jsem kdy regulérně používal (kromě SuSe u kterého jsem začínal). To že Gentoo Foundation přestala na krátkou dobu existovat je dle mého názoru jenom špička ledovce. Nicméně Gentoo budu v tomto blogpostu rozebírat pouze okrajově. Hlavním cílem je najít alternativu. Existuje vůbec nějaká?
KDE 4, revoluce se koná, reakce na KDE 4, revoluce se nekoná
Toto pondeli probehla na FI prednaska o pokrocilem pouziti sablon v C++. Je to moje teprve druha velka prednaska (a podle toho to taky vypada), ale snad se to bude nekomu hodit. http://www.fi.muni.cz/~xtoth1/prednaska/
Blíží se nám nový standard C++, který by měl přinést spoustu novinek a také odstranit některé otravné nepříjemnosti. Jednou z novinek je zavedení jednotné syntaxe pro inicializátory. Tohle mně inspirovalo k zamyšlení zda by nešlo v současném C++ udělat docela často potřebovanou věc, incializace dynamických polí hodnotou.
Vedle nové chystané verze GPLv3 se nenápadně plíží její sestřička Affero GPLv3. Osobně považuji tuto licenci za velice podivnou a značně nevhodnou pro většinu aplikací na které je tato licence mířena.