Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinNehodí se to jako zprávička tak alespoň takhle. Originál zde: www.neovin.net.
Tento týden budou na konferenci Black Hat Security Conference dva výzkumníci prezentovat svůj objev, který kompletně položí Windows Vista na kolena.
Mark Down (IBM Internet Security Systems) a Alexander Sotirov (VMware Inc.) objevili techniku, která umožňuje obejít všechny ochranné mechaniky, které Vista používa k ochraně paměti (ASLR, DEP,...). Povedlo se jim nahrát libovolný obsah do libovolného místa v paměti přes internetový prohlížeč (Java, ActiveX, .NET objects).
I když se to může jevit jako standardní bezpečnostní chyba, jde o útok přímo na architekturu Windows Vista (a Server 2008). Microsoft proto v podstatě nemá možnost těmto útokům zabránit.
Detailní popis celkem očekávaně není k dispozici, proto není ani známo, zda je potřeba nějaká asistence ze strany uživatele (nicméně i lokální útok tohoto typu může být docela fatální).
Tiskni
Sdílej:
Možná proto tak spěchá s novýma woknama? Snad za rok že maj bejt další?
A záplata nepomůže?Pomůže - některá linuxová distribuce. (Případně kompletní odebrání všeho ve windoze co souvisí se sítí, včetně fyzických komponent, ale to není tak jisté...)
It currently isn't known whether these exploits can be used against older Microsoft Operating Systems, such as Windows XP and Windows Server 2003, but since these techniques do not rely on any one specific vulnerability, Zovi believes that we may suddenly see many similar techniques applied to other platforms or environments. "This is not insanely technical. These two guys are capable of the really low-level technical attacks, but this is simple and reusable," Dai Zovi said. "I definitely think this will get reused soon."