Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinMobilní operátoři začínají používat zajímavou taktiku. Místo toho aby nabízely prémiové služby za vysoké ceny, nenabízí tyto služby vůbec.
O2 od 1.11. zrušilo možnost neomezeného internetu v mobilu a teď poskytuje tuto službu pouze na dedikované SIM kartě. Nově se nabízí tarify s maximálně 10GB FUP, stejně jako Vodafone. Pořád je to mnohem lepší nabídka než T-Mobile který jako top tarif nabízí úchvatné 2GB.
Při komunikaci s prodejci si začínám připadat jako idiot. Jaký normální prodejce se proboha zeptá firemního zákazníka jestli hodně stahuje filmy?
Když už jsme u toho, jakému firemnímu zákazníkovi může proboha v mobilu stačit 2GB FUP? Tohle protočím jenom na emailech a to mi jich chodí v porovnání s lidmi co znám ještě pořád extrémně málo.
Pokud se človek pídí po možnostech jak dostat větší FUP, tak to prostě nejde. Jediná možnost je externí modem s dedikovanou SIM kartou, na které jsou ochotni dát FUP vyšší. Jinak řečeno: "Zákazníku, zaplať si dvakrát a tahej sebou všude notebook s modemem.".
Nevím jaké technologické zázemí mají naši operátoři, ale připadám si pomalu jako kdybych žil někde v uprostřed pouště v Africe, případně někde v Grónsku. Ale i tam asi mají lepší operátory.
Tiskni
Sdílej:
I tak by se tomu dalo říkat
Ten jejich "standard" mi zpravidla vydrzi tyden az dva. Synchronizace emailu, kalendaru, socialnich siti + cestou do prace si kazde rano prectu idnes a projedu zajimave odkazy z Twitteru/FB. Bohuzel ne vsechny stranky maji mobilni verzi, takze nemam problem za tu cestu v autobuse udelat ~8 mega jen browsovanim webovek (nechapu jak jsem mohl kdysi zit s 1GB/mesic FUPem na PC, heh)...
Asi preventivně zasahují proti VoIP.Jenže VoIP je 128kb/s ~ 16 kB/s ~ 60 MB/h. Takže s FUP 300 MB máš 5 hodin VoIPu. Nebo 10x víc se Speexem.