Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
V souvislosti s nedávným vydáním KDE 4.6 beta 1 jsem se jal dneska otestovat nové KDE 4.5.82, což se ve výsledku ukázalo jako celkem dobrý nápad. Sice pravidelně kompiluju týdenní snapshoty pro Arch, no příliš aktivně je nepoužívám, protože sem poslední dobou hlavně na Fedoře, takže mě hodně změn docela přijemně překvapilo. V tomto zápisku jsem se rozhodl shrnout nejhlavnější novinky, hlavně z oblasti Plasmy.
Minulý měsíc jsem se zde zmiňoval o svém opensource audiopřehrávači TepSonic. Po cca dvou a půl měsících jsem vydal novou verzi 0.98.0. Mezi největší novinky patří globální zkratky, automatická detekce podporovaných audio formátů, vylepšený Last.Fm plugin a "Various Artists" v kolekcích.
TepSonic je malý, jednoduchý, rychlý, multiplatformní audio přehrávač napsaný v C++ a Qt, který bych rád představil i komunitě tady, na abíčku.
Prisel mi od kamarada odkaz na rozzlobenimuzi.com...nejdriv jsem nechapal proc mi to posila, myslel jsem, ze ten web zna kazdy...ale rekl jsem si, ze kdyz uz mam ten link pod kurzorem, ze se zase muzu kouknout na par novych videi...pravy duvod proc mi to ale poslal byl, ze rozzlobenimuzi byli hacknuti tlupou, ktera si rika Islamska republika Iranskych kyberbojovniku...no a pro pripad, ze by to admini opravili brzy, prikladam i screenshot.
Dostali jsme ve škole za úkol napsat fejeton. Zvolil jsem (nečekaně) téma Homo Sapiens vs. Počítače. Jestli jsem vyplodil fejeton bych radši neřešil, každopádně jsem se rozhodl, že to hodím i sem. Jaký je váš pohled na věc?
Od filesystému očekávám zejména výkon. Jistě, asi by se dala najít i jiná kritéria, třeba stabilita, ale protože zálohuji, tak se nebojím . Od počátku svého linuxování jsem používal buď ReiserFS nebo EXT3. Nyní jsem ale objevil svého nového hrdinu - btrfs.
Žádnému fanouškovi holandské gothic-metalové kapely Within Temptation určitě neunikl nedávno vydaný záznam z jejich únorového vystoupení v aréně Ahoy nazvaný Black Symphony. Ani já jsem neodolal a po shlédnutí potřebuju někam uvolnit svoje nadšení. Upozorňuji, že jsem se neudržel a místama popsal scény. Pokud nechcete vědět, co vás čeká při té podívané, radši si tenhle post nečtěte...
Zdar vespolek,
no tak mám konečně v provozu vlastní server. Běží mi krásně vedle stolu, skoro nic nedělá a čeká, čím ho naložím...potřebuju se po delší době nějak souvisle vyjádřit, takže jsem se rozhodl popsat jeho příběh :)
Každý den sledujete v televizi, v rádiu i na internetu stovky reklam. Na prací prášek, výhodnou hypotéku a levný sálam v Lídlu. Dokonce i některé softwarové společnosti propagují svoje produkty, a Microsoft s Windows není vyjímkou. Už jste se ale setkali s bilboardem propagujícím Linux?
Dnešní svět je až překvapivě rychlý. Rychlá auta, rychlé vlaky (když pominu ČD ), rychlý internet, rychlé bezdrátové spojeni a ještě rychlejší lokální síť. Práve tyto dvě posledni rychlosti mi brání v klidném spánku už několik dní...
Po delší době se mi opět přihodilo něco, co stojí za zmínku. Hlavně jsem ale zvědavý, kolika lidem se stalo to co mě, a jak je to vůbec možné :)
Tak jsem se rozhodl, že je na čase trochu proslavit Jabber, hlavně ve třídě...
V krátké době můj další článek o Opeře 9.50. Tentokrát to má přímou souvislost i s tímto (doplňte oblíbené superlativy) portálem. Opera 9.50 určitě přináší mnoho inovací, ne všechny jsou však k dobru...
Dneska se mi povedla skvělá věc. Omylem jsem si updatoval na Operu 9.50 z repozitáře testing. No jo stane se :). Jenže když jsem nainstalovat zpátky verzi 9.24 tak ta nefungovala. Aspoň budu mít 64bitovou Operu, řek sem si a vrátil jsem se k Opeře 9.50. Jenže jsem narazil na problém. 64bitová Opera prostě nebrala 32bitový Flash...
Rozhodl jsem se otestovat, co nového opravdu přináší KDE 4. Na diskuzích a v mnoha článcích jsem četl docela kladné reakce, takže proč to nezkusit...
Jakožto pravý Archař trpím i syndromem archařů - pacman -Syu alespoň 5x denně :) Jednou jsem koukal na archlinux.org, jestli nejsou nové baličky a všimnul jsem si balíčků catalyst. Říkám si, že to už jsem někde viděl. Pak jsem si uvědomil, že se tak jmenují ovladače pro ATI karty ve Windows, takže jsem spustil kompletní update systému...