Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jakožto pravý Archař trpím i syndromem archařů - pacman -Syu alespoň 5x denně :) Jednou jsem koukal na archlinux.org, jestli nejsou nové baličky a všimnul jsem si balíčků catalyst. Říkám si, že to už jsem někde viděl. Pak jsem si uvědomil, že se tak jmenují ovladače pro ATI karty ve Windows, takže jsem spustil kompletní update systému...
Balíčky catalyst a catalyst-utils se ale nestáhly. Aha :) Takže jsem je chtěl nainstalovat ručně. První problém nastal, když pacman ohlásil, že balíček catalyst-utils koliduje s fglrx-utils, na kterém ale závisí jiné balíčky...už mám v Archu docela bordel, bude to chtít poklidit :)...přepínač -Rd vše vyřešil, takže jsem odstranil balíček fglrx-utils a nainstaloval catalyst-utils.
No a tady se objevuje ten druhý, hlavní problém...byl jsem zvyklý že stačilo restartovat Xka (Logout -> Ctrl+Alt+Backspace a počkat, než znovu naskočí KDM). Po přihlášení jsem chtěl mrknou do amdcccle ale to skončilo hláškou, že ovladače pravděpodobně nebyly správně nainstalovány. Jasně, nepustil jsem aticonfig, napadlo mě. Tak jsem spustil aticonfig --initial --input=/etc/X11/xorg.conf. Další restart Xek a zase nic. Ještě jsem zkusil restartovat systém ale pořád to nešlo.
A pak se objevil ten problém - Xine nepřehrávalo, Wine nedokázalo vytvořit okno, glxgears nefungovaly stejně tak GL screensavery, glxinfo, fglrxinfo ani fgl_glxgears. Všechno končilo chybou s knihovnou libGL. Uppps řekl jsem si, to je blbý. Wine dost používám (Delphi, Macromedia Flash atd) a tak jsem se rozhodl, že se vrátím ke starému xorg.conf bez fglrx a libGL.so.x.x přepíšu libGL.so.x.x z balíčku MESA, kterou jsem měl někde zazálohovanou. Restart Xek, všechno funguje. Co mě ale zaráží, funguje i glxgears a GL screensavery. Ty sice fungovaly bez ATI ovladačů i dřív, ale u takovýho GLMatrix spořiče jsem se nedostal nad 8 FPS, s více jak 1000 polygony na obrazovce jsem měl cca 0.8 FPS.
Souhrn: zatímco nové ovladače Catalyst nefungují, libGL z balíčku MESA fungují pomalu lépe než staré fglrx...no můžete mi tohle někdo vysvětlit? Nebo sem blbej a dělám něco špatně :) ?
Prosím o toleranci, neblogoval sem už asi rok a na blogu abclinuxu je to můj vůbec první článek :)
Tiskni
Sdílej: