V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Dnešní svět je až překvapivě rychlý. Rychlá auta, rychlé vlaky (když pominu ČD ), rychlý internet, rychlé bezdrátové spojeni a ještě rychlejší lokální síť. Práve tyto dvě posledni rychlosti mi brání v klidném spánku už několik dní...
Tak jsem se rozhodl, že je na čase trochu proslavit Jabber, hlavně ve třídě...
V krátké době můj další článek o Opeře 9.50. Tentokrát to má přímou souvislost i s tímto (doplňte oblíbené superlativy) portálem. Opera 9.50 určitě přináší mnoho inovací, ne všechny jsou však k dobru...
Dneska se mi povedla skvělá věc. Omylem jsem si updatoval na Operu 9.50 z repozitáře testing. No jo stane se :). Jenže když jsem nainstalovat zpátky verzi 9.24 tak ta nefungovala. Aspoň budu mít 64bitovou Operu, řek sem si a vrátil jsem se k Opeře 9.50. Jenže jsem narazil na problém. 64bitová Opera prostě nebrala 32bitový Flash...
Rozhodl jsem se otestovat, co nového opravdu přináší KDE 4. Na diskuzích a v mnoha článcích jsem četl docela kladné reakce, takže proč to nezkusit...
Jakožto pravý Archař trpím i syndromem archařů - pacman -Syu alespoň 5x denně :) Jednou jsem koukal na archlinux.org, jestli nejsou nové baličky a všimnul jsem si balíčků catalyst. Říkám si, že to už jsem někde viděl. Pak jsem si uvědomil, že se tak jmenují ovladače pro ATI karty ve Windows, takže jsem spustil kompletní update systému...