V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Dneska se mi povedla skvělá věc. Omylem jsem si updatoval na Operu 9.50 z repozitáře testing. No jo stane se :). Jenže když jsem nainstalovat zpátky verzi 9.24 tak ta nefungovala. Aspoň budu mít 64bitovou Operu, řek sem si a vrátil jsem se k Opeře 9.50. Jenže jsem narazil na problém. 64bitová Opera prostě nebrala 32bitový Flash...
Řešení je možná jednodušší než by se dalo čekat. Opera na vykreslování Flashe používá vlastní wrapper. Ten se nachází v adresáři /usr/lib/opera/9.50-20071122.2 (teda aspoň u mě na Archu. V jiných distribucích to může být jinak. V jiných verzích Opery je samotřejmě to číslo jiné) pod názvem operapluginwrapper a operaplugincleaner. Tyto 64bitové soubory neumí prostě natáhnout 32bitový Flash plugin. Problém jsem vyřešil tak, že jsem si z ftp.archlinux.org/testing/os/i686 stáhnul 32bitovou verzi Opery 9.50. Z balíčku jsem pak vytáhnul soubory operapluginwrapper a operaplugincleaner a přepsal jimi ty soubory v adresáři s Operou. Tím jsem vlastně 64bitový wrapper nahradil za 32bitový. Samozřejmě jsem si původní soubory předem zazálohoval, protože moje krátka praxe v Linuxu mě naučila jedno pravidlo - pokud nejdeš na jistotu, zálohuj; pokud jdeš, pak radši zálohuj i zálohu :)
Světe div se, ono to funguje. 64bitová Opera dokáže nějakým způsobem načíst 32bitový wrapper a ten už dokáže bez problémů spolupracovat s 32bitovým pluginem.
Neočekávám žádné ovace, ale doufám, že to pomůže stejným zoufalcům-začátečníkům-archařům, jak jsem já :)
Tiskni
Sdílej: