Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Minulý měsíc jsem se zde zmiňoval o svém opensource audiopřehrávači TepSonic. Po cca dvou a půl měsících jsem vydal novou verzi 0.98.0. Mezi největší novinky patří globální zkratky, automatická detekce podporovaných audio formátů, vylepšený Last.Fm plugin a "Various Artists" v kolekcích.
Začnu nejdřív kolekcemi. V diskuzi pod minulým zápisem Kotyz projevil zájem o "Various Artists". To jsem implementoval a kupodivu to i docela funguje (i když věřím, že to má pořád ještě velké rezervy, jako většina funkcí v TS). Musel jsem ale vypnout filter kolekcí, protože způsoboval ten ošklivý bug při vykreslování se kterým si neumím poradit (o tom se také Kotyz také zmiňoval).
Díky Wácovi umí TepSonic detekovat aktuálně podporované audio formáty a přizpůsobit tomu filter souborů (ať už při ručním vkládání souborů do playlistu nebo při generování kolekcí).
Dál jsem u Last.fm pluginu přešel na používání externí knihovny lastfmlib místo mé vlastní implementace last.fm protokolu (která za moc nestála). V zápalu hledání a programování jsem si ale neověřil, jestli se dá přeložit na Windows a tak jsem teď při překládání windowsáckých binárek narazil na to, že se nechce zkompilovat (něco s pthreads...), takže Okenní vydání je prozatím bez pluginu.
Asi největši novinkou v tomto vydání je podpora globálních klávesových zkratek. TepSonic zatím umí zkratky pro zastavení, spuštění/pozastavení přehrávání, přechod na další a předchozí skladbu a skrytí/zobrazení okna. Vlastní klávesové zkratky si lze namapovat v TepSonic -> Settings -> Shortcuts. Aby implementace byla multiplatformní, použil jsem QxtGlobalShortcuts z knihovny Qxt.
Petr Vaněk mě potěšil s tím, že TepSonic funguje na Mac OS X, ale bohužel kvůli bugu v Qt (no fakt za to nemůže TepSonic) žere při přehrávání celý výkon CPU (prý něco s QuickTimem). Qt 4.6.4 by to mělo řešit.
Co se týče nějakých vnitřních funkcí tak jsem přepsal workerthreads, takže místo přímého přístupu k modelům přes ukazatele používají signaly a sloty, čímž by se snad mohlo vyřešit několik pádů. Také místo jednotlivých QThread, které vždy jen čekali, než jim přijde další práce, používám QThreadPool a jednotlivá vlákna existují jen po dobu nezbytně nutnou na vykonání příslušné činnosti, potom hned zanikají. Teoreticky by to mělo uštřit nějaké prostředky.
Dál nás čeká verze 0.99.0, kde bych rád opravil ten filter kolekcí, a když se mi nepodaří udělat na Windows něco s tou lastfmlib, tak bych přešel na jinou knihovnu nebo se vrátil k vlastní implementaci. Po verzi 0.99.0 přijde dlouhé období ticha, kde se pokusím TepSonic pořádně odladit a vychytat co nejvíc bugů aby byl maximálně stabilní a mohl jsem za zvuků fanfár vydat verzi 1.0.
Zdrojáky: http://www.tepsonic.org/files/tepsonic-0.98.0-src.tar.gz
Bugzilla: http://bugs.tepsonic.org/
Arch PKGBUILD (git verze): https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=36950
Ebuild (git verze): http://qt-apps.org/content/download.php?content=123991&id=4&tan=17146783
Windows build: http://www.tepsonic.org/files/tepsonic-0.98.0-win.zip
Tiskni
Sdílej:
Zrovna o shoucastech sem zatim nepremyslel, protoze zadne neposloucham
Moc zive to nevypada, v SCM posledni aktivita cca 4 mesice zpatky a zadne velke zmeny to nejsou.
S novym Qt to spolupracuje bez problemu, i kdyz jsem zkousel jen to QxtGlobalShortcut, ktere vyuziva spis obecne Qt veci.
Metaklavesy we Windows to umi. Zajimave je, ze v linuxove verzi byla podpora metakey vypnuta (resp. prislusny kod byl zakomentovan), ale po odkomentovani to funguje bez problemu :) - nevim jak to je na Macu (ma vlastne Mac vubec meyakey? :).
Prehraje ti WMP flac? Jako backend Phononu pro Windows se totiz pouziva cosi s DirectSound (nebo jak se to jmenuje) a je mozne, ze ten si s necim tak kvalitnim jako je Flac neporadi, respektive ze pro nej nemas kodeky. Ze zkusnosti vim, ze treba WinAmp s flac kodekem spolupracuje bez problemu ale ve WMP to neprehraje...
Na Linuxu by to nemel byt problem, pokud tvuj aktualni backend Phononu flac zvlada.
Snazim se vyvijet jak nejrychleji muzu, ale neni dost casu :(
Budu rad kdyz mi napises, co je tvoje predstava "pouzitelneho" prehravace. Pro me to je prehravani, random, repeat a kolekce, a to uz tak nejak umi. Stabilita je jina vec, tam se holt jeste musi zapracovat a je to zakladni milestone pro verzi 1.0.