Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
Minulý měsíc jsem se zde zmiňoval o svém opensource audiopřehrávači TepSonic. Po cca dvou a půl měsících jsem vydal novou verzi 0.98.0. Mezi největší novinky patří globální zkratky, automatická detekce podporovaných audio formátů, vylepšený Last.Fm plugin a "Various Artists" v kolekcích.
Začnu nejdřív kolekcemi. V diskuzi pod minulým zápisem Kotyz projevil zájem o "Various Artists". To jsem implementoval a kupodivu to i docela funguje (i když věřím, že to má pořád ještě velké rezervy, jako většina funkcí v TS). Musel jsem ale vypnout filter kolekcí, protože způsoboval ten ošklivý bug při vykreslování se kterým si neumím poradit (o tom se také Kotyz také zmiňoval).
Díky Wácovi umí TepSonic detekovat aktuálně podporované audio formáty a přizpůsobit tomu filter souborů (ať už při ručním vkládání souborů do playlistu nebo při generování kolekcí).
Dál jsem u Last.fm pluginu přešel na používání externí knihovny lastfmlib místo mé vlastní implementace last.fm protokolu (která za moc nestála). V zápalu hledání a programování jsem si ale neověřil, jestli se dá přeložit na Windows a tak jsem teď při překládání windowsáckých binárek narazil na to, že se nechce zkompilovat (něco s pthreads...), takže Okenní vydání je prozatím bez pluginu.
Asi největši novinkou v tomto vydání je podpora globálních klávesových zkratek. TepSonic zatím umí zkratky pro zastavení, spuštění/pozastavení přehrávání, přechod na další a předchozí skladbu a skrytí/zobrazení okna. Vlastní klávesové zkratky si lze namapovat v TepSonic -> Settings -> Shortcuts. Aby implementace byla multiplatformní, použil jsem QxtGlobalShortcuts z knihovny Qxt.
Petr Vaněk mě potěšil s tím, že TepSonic funguje na Mac OS X, ale bohužel kvůli bugu v Qt (no fakt za to nemůže TepSonic) žere při přehrávání celý výkon CPU (prý něco s QuickTimem). Qt 4.6.4 by to mělo řešit.
Co se týče nějakých vnitřních funkcí tak jsem přepsal workerthreads, takže místo přímého přístupu k modelům přes ukazatele používají signaly a sloty, čímž by se snad mohlo vyřešit několik pádů. Také místo jednotlivých QThread, které vždy jen čekali, než jim přijde další práce, používám QThreadPool a jednotlivá vlákna existují jen po dobu nezbytně nutnou na vykonání příslušné činnosti, potom hned zanikají. Teoreticky by to mělo uštřit nějaké prostředky.
Dál nás čeká verze 0.99.0, kde bych rád opravil ten filter kolekcí, a když se mi nepodaří udělat na Windows něco s tou lastfmlib, tak bych přešel na jinou knihovnu nebo se vrátil k vlastní implementaci. Po verzi 0.99.0 přijde dlouhé období ticha, kde se pokusím TepSonic pořádně odladit a vychytat co nejvíc bugů aby byl maximálně stabilní a mohl jsem za zvuků fanfár vydat verzi 1.0.
Zdrojáky: http://www.tepsonic.org/files/tepsonic-0.98.0-src.tar.gz
Bugzilla: http://bugs.tepsonic.org/
Arch PKGBUILD (git verze): https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=36950
Ebuild (git verze): http://qt-apps.org/content/download.php?content=123991&id=4&tan=17146783
Windows build: http://www.tepsonic.org/files/tepsonic-0.98.0-win.zip
Tiskni Sdílej:
Zrovna o shoucastech sem zatim nepremyslel, protoze zadne neposloucham
Moc zive to nevypada, v SCM posledni aktivita cca 4 mesice zpatky a zadne velke zmeny to nejsou.
S novym Qt to spolupracuje bez problemu, i kdyz jsem zkousel jen to QxtGlobalShortcut, ktere vyuziva spis obecne Qt veci.
Metaklavesy we Windows to umi. Zajimave je, ze v linuxove verzi byla podpora metakey vypnuta (resp. prislusny kod byl zakomentovan), ale po odkomentovani to funguje bez problemu :) - nevim jak to je na Macu (ma vlastne Mac vubec meyakey? :).
QxtGlobalShortcut
Prehraje ti WMP flac? Jako backend Phononu pro Windows se totiz pouziva cosi s DirectSound (nebo jak se to jmenuje) a je mozne, ze ten si s necim tak kvalitnim jako je Flac neporadi, respektive ze pro nej nemas kodeky. Ze zkusnosti vim, ze treba WinAmp s flac kodekem spolupracuje bez problemu ale ve WMP to neprehraje...
Na Linuxu by to nemel byt problem, pokud tvuj aktualni backend Phononu flac zvlada.
Snazim se vyvijet jak nejrychleji muzu, ale neni dost casu :(
Budu rad kdyz mi napises, co je tvoje predstava "pouzitelneho" prehravace. Pro me to je prehravani, random, repeat a kolekce, a to uz tak nejak umi. Stabilita je jina vec, tam se holt jeste musi zapracovat a je to zakladni milestone pro verzi 1.0.