Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Minulý měsíc jsem se zde zmiňoval o svém opensource audiopřehrávači TepSonic. Po cca dvou a půl měsících jsem vydal novou verzi 0.98.0. Mezi největší novinky patří globální zkratky, automatická detekce podporovaných audio formátů, vylepšený Last.Fm plugin a "Various Artists" v kolekcích.
Začnu nejdřív kolekcemi. V diskuzi pod minulým zápisem Kotyz projevil zájem o "Various Artists". To jsem implementoval a kupodivu to i docela funguje (i když věřím, že to má pořád ještě velké rezervy, jako většina funkcí v TS). Musel jsem ale vypnout filter kolekcí, protože způsoboval ten ošklivý bug při vykreslování se kterým si neumím poradit (o tom se také Kotyz také zmiňoval).
Díky Wácovi umí TepSonic detekovat aktuálně podporované audio formáty a přizpůsobit tomu filter souborů (ať už při ručním vkládání souborů do playlistu nebo při generování kolekcí).
Dál jsem u Last.fm pluginu přešel na používání externí knihovny lastfmlib místo mé vlastní implementace last.fm protokolu (která za moc nestála). V zápalu hledání a programování jsem si ale neověřil, jestli se dá přeložit na Windows a tak jsem teď při překládání windowsáckých binárek narazil na to, že se nechce zkompilovat (něco s pthreads...), takže Okenní vydání je prozatím bez pluginu.
Asi největši novinkou v tomto vydání je podpora globálních klávesových zkratek. TepSonic zatím umí zkratky pro zastavení, spuštění/pozastavení přehrávání, přechod na další a předchozí skladbu a skrytí/zobrazení okna. Vlastní klávesové zkratky si lze namapovat v TepSonic -> Settings -> Shortcuts. Aby implementace byla multiplatformní, použil jsem QxtGlobalShortcuts z knihovny Qxt.
Petr Vaněk mě potěšil s tím, že TepSonic funguje na Mac OS X, ale bohužel kvůli bugu v Qt (no fakt za to nemůže TepSonic) žere při přehrávání celý výkon CPU (prý něco s QuickTimem). Qt 4.6.4 by to mělo řešit.
Co se týče nějakých vnitřních funkcí tak jsem přepsal workerthreads, takže místo přímého přístupu k modelům přes ukazatele používají signaly a sloty, čímž by se snad mohlo vyřešit několik pádů. Také místo jednotlivých QThread, které vždy jen čekali, než jim přijde další práce, používám QThreadPool a jednotlivá vlákna existují jen po dobu nezbytně nutnou na vykonání příslušné činnosti, potom hned zanikají. Teoreticky by to mělo uštřit nějaké prostředky.
Dál nás čeká verze 0.99.0, kde bych rád opravil ten filter kolekcí, a když se mi nepodaří udělat na Windows něco s tou lastfmlib, tak bych přešel na jinou knihovnu nebo se vrátil k vlastní implementaci. Po verzi 0.99.0 přijde dlouhé období ticha, kde se pokusím TepSonic pořádně odladit a vychytat co nejvíc bugů aby byl maximálně stabilní a mohl jsem za zvuků fanfár vydat verzi 1.0.
Zdrojáky: http://www.tepsonic.org/files/tepsonic-0.98.0-src.tar.gz
Bugzilla: http://bugs.tepsonic.org/
Arch PKGBUILD (git verze): https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=36950
Ebuild (git verze): http://qt-apps.org/content/download.php?content=123991&id=4&tan=17146783
Windows build: http://www.tepsonic.org/files/tepsonic-0.98.0-win.zip
Tiskni
Sdílej:
Zrovna o shoucastech sem zatim nepremyslel, protoze zadne neposloucham
Moc zive to nevypada, v SCM posledni aktivita cca 4 mesice zpatky a zadne velke zmeny to nejsou.
S novym Qt to spolupracuje bez problemu, i kdyz jsem zkousel jen to QxtGlobalShortcut, ktere vyuziva spis obecne Qt veci.
Metaklavesy we Windows to umi. Zajimave je, ze v linuxove verzi byla podpora metakey vypnuta (resp. prislusny kod byl zakomentovan), ale po odkomentovani to funguje bez problemu :) - nevim jak to je na Macu (ma vlastne Mac vubec meyakey? :).
Prehraje ti WMP flac? Jako backend Phononu pro Windows se totiz pouziva cosi s DirectSound (nebo jak se to jmenuje) a je mozne, ze ten si s necim tak kvalitnim jako je Flac neporadi, respektive ze pro nej nemas kodeky. Ze zkusnosti vim, ze treba WinAmp s flac kodekem spolupracuje bez problemu ale ve WMP to neprehraje...
Na Linuxu by to nemel byt problem, pokud tvuj aktualni backend Phononu flac zvlada.
Snazim se vyvijet jak nejrychleji muzu, ale neni dost casu :(
Budu rad kdyz mi napises, co je tvoje predstava "pouzitelneho" prehravace. Pro me to je prehravani, random, repeat a kolekce, a to uz tak nejak umi. Stabilita je jina vec, tam se holt jeste musi zapracovat a je to zakladni milestone pro verzi 1.0.