Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V souvislosti s nedávným vydáním KDE 4.6 beta 1 jsem se jal dneska otestovat nové KDE 4.5.82, což se ve výsledku ukázalo jako celkem dobrý nápad. Sice pravidelně kompiluju týdenní snapshoty pro Arch, no příliš aktivně je nepoužívám, protože sem poslední dobou hlavně na Fedoře, takže mě hodně změn docela přijemně překvapilo. V tomto zápisku jsem se rozhodl shrnout nejhlavnější novinky, hlavně z oblasti Plasmy.
První zajímavá věc, která se přímo netýká Plasmy, mě překvapila ještě před přihlášením - KDM mi oznámilo, že zádné prostředí "KDE" neexistuje. V seznamu dostupných desktopových prostředí na mě najednou koukalo KDE Plasma Workspace!
Jako první věc hned po přihlášení jsem běžel otestovat nové úžasné a dokonalé KDE PIM a Akonadi. Musim říct, že vývojáři na tom docela zamakali, protože už se to dá používat (ve smyslu funguje to!), ale pořád je co odlazovat po rychlostní stránce. Při spuštění kMailu trvá načtení cca 6 tisíc emailů na mém 2x1.5GHz laptopu docela dlouho (skoro minutu a to je proti současnému Kmailu fakt hodně).
Jako další jsem otestoval KAddressBook. Doufal jsem, že mezi Akonadi Resources najdu něco na synchronizaci kontaktů a kalendáře s GMailem, ale nic jsem nenašel, takže si to asi budu muset napsat sám :)
Trošku mě zklamal Akregator, který feedy a jejich obsah neukládá do Akonadi, ale pořád je skladuje po svém, odděleně. Tohle byla jedna z věcí, na které jsem se dost těšil, když jsem poprvé četl o Akonadi a KDEPIM2. Není to žádná velká featura, ale potěšilo by mě, kdyby všechno kolem KDEPIM bylo uložené centrálně v jednom souboru databáze. Nejen že by to usnadnilo přístup ostatním aplikacím k datům, ale hlavně by to umožnilo brát si svoje KDE PIM s sebou jen jako jeden soubor, ne jako haldu konfiguráků, navíc každý uložený jinde.
A teď konečně k Plasmě: velmi hezká funkce je "Grid desktop" (Desktop Settings -> View -> Layout -> Grid Desktop). Při přetahování appletů po ploše se na pozadí zobrazí mřížka, pro snažší umístění appletu a při upuštění appletu se automaticky zarovná do mřížky.
Když najedete kurzorem k některému z okrajů obrazovky, objeví se panel s tlačítky + a -, kterými lze měnit vertikální a horizontální hustotu mřížky.
Další skvělá věc je "Applet groups". Jedná se o widget, do kterého můžete přidat několik tabů (založek, panelů,...), a na každý umístit různé applety, třeba tematicky příbůzné. Každý tab obsahuje mřížku, takže applety jsou úhledně zarovnané. A samozřejmě lze i tady měnit hustotu mřížky. Škoda, že takovýchto relativně užitečných appletů není níc, narozdíl od takového KDE Observatory, což je adept na absolutně nejneužitečnejší applet v historii.
Pořád je ale na čem pracovat, u těch tabů jsem třeba narazil na problém, když do něj vložíte applet, který je větší než ten tab. Applet pak podivně přeteče a celé se to chová dost nepředvídatelně.
Když už mluvím o Plasmě, nemůžu zapomenout na Activities. Activities je další hezká věc, ačkoli ne příliš známá a používaná, nejspíš proto, že v současném KDE jí pořád ještě k dokonalosti něco chybí. V nových KDEčkách už například můžete aktivity libovolně pojmenovávat a přijde mi, že se i chovají stabilněji.
KDE 4.6 je také velkým milníkem na cestě za finální likvidací HALu. Do PowerDevilu byl přidán UPower backend, který sice není standardně dostupný (primárně pořád zůstavá HAL) a myslím, že ani v KDE 4.6 nebude standartně dostupný (čekal bych ho tak kolem 4.6.1 nebo 4.6.2). Co jsem zatím testoval tak bez problému funguje správa napájení, škálování CPU a podobné blbinky, pro automatické připojování zařízení se pracuje na integraci UDisks, ale zatím mi to moc nefunguje, do KDE to bylo začleněno relativně nedávno (4.5.73)
Pro ty, kdo by měli zájem UPower vyzkoušet, stačí v souboru powerdevilupowerbackend.desktop nastavit hodnotu InitialPreference=20
.
Celkově jsem s novým KDE docela spokojený a teším se na další stabilní vydání.
Tiskni
Sdílej:
kio_file
a všechny následující souborové operace provozované v programech napojených na KDE 4 jsou neuvěřitelně pomalé. Pro představu - listing adresáře v Krusaderu několik minut, uložení stahovaného souboru v Opeře infinite (neměl jsem na to nervy, tak jsem jí sestřelil), uložení cca 800B textového souboru přes 10s.
Trochu mě to štve, ale asi bude něco na tom, že KDE Windowsovatí - montují se do operací, které by bylo lepší svěřit dlouhou dobu vyvíjeným a odzkoušeným programům nebo si jich nevšímat a nechat akci na uživateli.
Opera urcite nevyuziva kio-slaves pri stahovani souboru, to ze to to trva dlouhou bych spis svadel primo na TrueCrypt, nebo na server.
milujem to ticho pasívneho chladenia.Od té doby co mám doma dvě malé čertice, tak je pro mě tiché ševelení větrání NB totéž co pro tebe to ticho pasivu
Ja osobne Konqueror nepouzivam, takze nevim. Nemam nic proti Konqueroru, ale myslim si, ze je lepsi pouzivat poradneho spravce souboru a poradny prohlizec, a ne krizence obojiho.
To je tak naschval: aby sa windowsaci citili ako doma :-P