Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jak titulek napovídá, chtěl bych se pobavit o airosoftu a případně zjistit, kolik z vás se mu věnuje. Jelikož jsem v Praze, tak hledam komplice v tomto městě.
Je to asi půl roku, co jsem v mém blogu začal diskuzi o mojí počítačové sestavě. Jak titulek popisuje, ne vše dopadlo tak jak by mělo.
Tak jsem se rozhodl, ze si udělám radost a pořídím si pracovní/herní mašinku. Starší počítač jsem ponechal našim doma a hw i má finanční situace od mé poslední koupě prošli vývojem k lepšímu (IMHO).
Aktualizován link pro stažení svn JA2 pro Linux.
Patří obecně ke zvyku, používat pro přenos textu, který netřeba dále upravovat, formát pdf.
Zdravím komunitu. Feisty Fawn tu už chvíli je a řekl jsem si, že by stálo za to pustit se do překladu neoficiálního průvodce na ubuntuguide.org.
Tak jsem nasbíral několik otázek, informací a úvah ale nechtělo se mi to kouskovat a spamovat tim diskuse nebo blogy.
S blížícím se dokončením nové freewarové (uvažuje se i o otevření zdrojových souborů, ale konečné stanovisko ještě nepadlo) multiplatformní 3D RTS s názvem 0AD od teamu Wildfire Games jsem se rozhodl ohlásit začátek vývoje modifikace, která oděje původní hru do středověkého hávu.
Pro všechny Ubuntisty neangličtináře pracuji na překladu průvodce začátky užívání této distribuce do naší mateřštiny.
Nalezené chyby hlaste. Jakoukoliv pomoc uvítám.
Nazdar. Instaloval jsem strycovi Kubuntu. Nabehlo a nainstalovalo se to v pohode. Jsem s tim spokojeny, ale na druhou stranu, mam s tim par problemu a chtel bych se poptat na vase zkusenosti s touto distribuci. Pochopitelne, jsem schopen si jich sam dost pohledat, ale kdyz uz jsem tu zaregistrovan, tak proc toho nevyuzit a trosku se nepoptat vas.
Nazdar. Chtel bych se naucit delat databaze v MySQL. Neporadite nejake dobre knizky nebo webove stranky (jo google znam a zkousel jsem, ale nic svetoborneho jsem nenasel) na toto tema? Anglictiny se nebojim.
Nazdar.
Na muj, zde prezentovany (RTLinux a RTAI a Realtime preempt), Semestralni projekt tykajici se Real-Time Linuxu navazuje Bakalarska prace.
V ni bych mel dale rozvinout nabyte znalosti ze Semestralniho projektu. Mam za ukol vytvorit jednoduchy programek, ktery bude v pravidelnich intervalech na seriovem portu generovat jednicky a nuly.
Koukal jsem se na Serial programming HOWTO a neco jsem tam nasel, ale o programovani casovace v Linuxu toho google moc nevi a ja taky ne. Procitat drojaky se mi moc nechce, tak bych chtel nekoho, kdo v tom umi chodit, poprosit o pomoc.
Diky.
Tohle snad ani nepotrebuje dalsi komentar.
http://www.blisty.cz/2006/1/20/art26670.html
Tak jsem dneska odevzdal muj Semestralni projekt tykajici se real-time Linuxu. Koho mam kontaktovat at mu to muzu predat? A v jakem formatu? ODT z OO.o2? V tom projektu jsem ale nezminoval, ze jsem nalezl nejake prapodivnosti ve vykonech jader zkompilovanych gcc 4. Mam to tam pridat? Zaroven jsem si rekl, ze kdyz mohou vyvojari Linuxu a dalsich skvelych programu poskytovat svoji praci zdarma, tak se i ja muzu vzdat pripadneho honorare ve prospech komunity. Doufam, ze tam nebude moc chyb a blbosti. Salute.
Vsem milovnikum RTS a Linuxu (jako treba mne) se blyska na casy. Wildfire Games, kteri se proslavili modifikaci pro fenomenalni Age of Kings a datadisk The Conquerors s nazvem Rome at War zacali vyvijet hned dve zbrusu nove 3D strategie. Jelikoz je mezi vyvojari nekolik Linuxovych nadsencu padlo rozhodnuti udelat tyto hry v OpenGL a taky nativne bezici v Linuxu (takze odpada wine apod).
Tohle jsem našel na Britských Listech:
Microsoft žádá americkou vládou, aby jeho jménem vyvíjela nátlak na EU
Více se dozvíte zde
Mam zadan Semestralni Projekt ktery se tyka preemptivniho kernelu do Linuxu. Mam sehnat nejake informace (a neco o tom sepsat) o RTLinuxu a RTAI a provest hlubsi analyzu patchu od Ingo Molnara.