abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 7
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1961 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Turris Omnia NG v prodeji

    Nový open source router Turris Omnia NG je v prodeji. Aktuálně na Allegro, Alternetivo, Discomp, i4wifi a WiFiShop.

    4.11.2025 11:33 | Ladislav Hagara | IT novinky


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    4.11.2025 12:04
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Díky 2GB RAM, kterou Omnia NG disponuje, můžete použít vestavěný virtuální server pro spuštění jakékoliv distribuce Linuxu
    Rofl
    4.11.2025 12:44 Valgrind | blog: ValgrinduvBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Pro SOHO moc, pro lepsi nasazeni malo. :-(
    4.11.2025 13:37 Louda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    No a pro koho to je? Neni lepsi za ty penize jit do UniFi?
    4.11.2025 14:53 dsfasdf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Zrovna ubiquity je hrozna sracka.
    5.11.2025 07:36 Louda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Ale za lepší peníze a s mnohem, mnohem lepším UI.
    4.11.2025 14:56 dgfhgfh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Asi bych to zvazil az mi umre protectli. Ale uz to nesmiruje?
    5.11.2025 12:33 Valgrind | blog: ValgrinduvBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Myslis bezpecnostni sondu? :-D
    4.11.2025 15:16 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    13.000,- fuuuu, to je fakt hodne za "domaci router".
    4.11.2025 17:58 tr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Za pivo 7let stary pc (i3/5 + 16/32GB + 256GB ssd), spotreba cca 30W, to mame rekneme 5Kc denne, 1k7 rocne ... fujris o moc min nema (dodavano s 90W zdrojem ...).

    Krome routeru to zvladne s prstem v nose maily/web/... nejakej ten gameserver (treba minecraft to urcite da, tak pro +-10 lidi). K dispozici v tomhle pripade 3PCI-E sloty (jeden dlouhej dva kratky), 4 nativni sata porty + M.2.

    Ekonomicky to tudiz bude i po 10 letech porad mnohem levnesi, a radove vykonejsi. Navic muzu mit za dalsi 2 piva dalsi dva kompletni stroje na nahradni dily.

    A bonus, funguje na tom libovolny distro, pripadne i ty widle.

    At se dou soudruzi vycpat.
    4.11.2025 18:12 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Ne, Minecraft server to s tak malou RAM vážně rozumně nezvládne. (Vlastní zkušenost na podobné VPS.)
    4.11.2025 20:12 Bugsa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Ale on myslel na tom 7 let starém PC za cenu piva. Tam si může dát RAM "kolik chce". :))
    5.11.2025 16:13 Radek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Asi by tě měl někdo doučit elektroniku/fyziku. To, že ten turris má 90W zdroj, tak neznamená 90W spotřebu ;) ona ta spotřeba bude sotva 20W. Když tam připojíš usb disky, nvme, 5g modem, tak se s tejně k těm 90w nepřiblížíš. On ten 90W tam může být kvůli účinnosti.

    Připoj do toho 7 let starého nějaké wifi7 a spotřeba ti povyskočí kvůli kartě i kvůli vytížení CPU, takže ze spotřeby 30W budeš mít 40-50W. A samozřejmě to narvi do menší krabičky :-)

    Jinak beru za pivo 7 let starý i5, kolik mi jich můžeš dát?
    5.11.2025 19:44 Valgrind | blog: ValgrinduvBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Spotreba je irelevantni. Je to par wattu. I stare pc ma vyssi vykon a hlavne vetsi ram.
    4.11.2025 19:32 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Dá se Turris virtualizovat a provozovat jako VM ?
    Max avatar 4.11.2025 21:20 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Turris je OpenWrt, takže je dost možné, že postup bude stejný.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    4.11.2025 21:35 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Je to orezany na arm64 a pokud se nepletu tak arm64 muzes virtualizovat jen zase na arm64, nebo emulovat v qemu.
    Max avatar 4.11.2025 22:52 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Máš pravdu, je to tak.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    5.11.2025 08:52 Dave
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    To by me zajimalo co tam je za vintage OpenWRT a kernel?
    5.11.2025 10:38 sid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Kedze povodny ma v rc verzii openwrt 24.10 tak predpokladam, ze novsi je na tom minimalne rovnako. Tj. ziadny problem.
    5.11.2025 10:37 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Changelog zmiňuje ve spojitosti s Turris OS 9.0 snad poslední verzi OpenWRT 24.10 a ta snad používá kernel 6.6? https://github.com/turris-cz/os-build/blob/hbk/NEWS
    5.11.2025 15:12 Dave
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Aby se v tom pes vyznal, ale jestli jsem to dobre nasel tak HBK je nejakej test branch a v9.0.0 je tam 14 dni. Posledni stabilne verze je v7.2.3 a tam ma do v9.0.0 sakra daleko.
    5.11.2025 16:12 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Turris Omnia NG v prodeji
    Možná jsou na Gitlabu. https://gitlab.nic.cz/turris/os/packages

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.