Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Kazdopadne mate pravdu. Ale ja chtel poradit taky podle specifikaci ktere jsem definoval.
Jit se stadem neni zase az takova blbost. Mne Solaris zajima, ale nic o nem nevim. U Archu je aspon vetsi sance, ze kdyz nekde zakysnu, tak se najde nekdo, kdo mi poradi.
Ale jak rikam, souhlasim s Vami, jenom jsem proste chtel zuzit vyber.
Pujde ta odchazejici 20ka jeste nejak zachranit nebo na ni dlabat?Ja nevim, ale zkuste si pohrát s MHDD (mam s tím softem dobré zkušenosti - tedy jenom v opravě vadných bloků, ale má mnohem víc možností)
Jak rikam, nepodarilo se mi to nainstalovatPravděpodobně se systém nainstaloval, pokud to vytuhlo až na konci, jen bez uživatelských kont, takže třeba přidat ručně, totéž se pravděpodobně týká lokalizace (viz můj článek zde o PC-BSD). Takže pokud hodně moc chcete, asi to lze zprovoznit, dobrý pocit z toho ovšem člověk nemá, to je fakt...
No jestli nemáš nic konkrétního proti, tak místo Debian testing zkus Ubuntu. Balíčkovací systém je stejný, software relativně dost nový. A navíc pokud chceš mít na desktopu nějakou rozumně snadnou distribuci (Gentooisté mlčte, nemyslím zdrojově orientované distribuce zaměřené na kompilační orgie a l33t h4ccks0r fýling těch, co je provozují), tak je Ubuntu dost dobrá volba.
Co na druhý disk, to je zajímavá otázka. Když to na prvním oddílu bude něco snadného, co bude sloužit jako hlavní OS, pak na to druhé bych zvolil něco hardcore na hraní si. Slackware ani Arch ne, možná to Gentoo (to je hardcore jedině náročností na procesorový čas, není-li stroj z nejnovějších, jinak je to systém pro lamy ;)), to by šlo kompilovat klidně z prostředí Ubuntu v chrootu. Dále pak bych asi vyzkoušel Linux from Scratch a/nebo FreeBSD (zkoušet nejdříve různé obskurnosti typu OpenBSD nebo NetBSD asi nemá smysl, obecně dobrý nápad je používat spíš něco, co je aspoň trochu rozšířené).
Možná jen jako bývalý Slackwarista bych ho v tom seznamu zmínil. ;)
debian s archem lze doporucit, i686 znamena cokoliv od pentia II vys, takze to pujde, rolling updates umi oba (aktualizace celyho systemu 1 prikazem (v archu je ten prikaz trochu kratsi)). z unixu je dobry freebsd, jsou i verze optimalizovany pro desktop desktopbsd a pc-bsd. stahni a vyzkousej jich co nejvic, bude to zabavne a obohacujici
Vzdy me rozesmeje jak lide hodnoti distra podle dost casto iracionalnich kriterii."Vědci" už dávno vyzkoumali, že podle racionálních kritérií je člověk schopnej vybrat si tak maximálně bačkory. Cokoliv vyžaduje složitější uvažování, lidský intelekt beznadějně zahltí možnými variantami a aspekty, a výsledek je iracionální úvaha založená na pocitu, podvědomí, instinktu. Proto taky něco jako reklama na auta může vůbec fungovat... Takže asi tak :P
Tiskni
Sdílej: