Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Pokud jste Michal Křenek, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Přezdívka: Mikos
Moje domovská stránka: http://mikos.sg1.cz
O mně: Jsem spokojeným uživatelem Arch Linuxu a dříve i Gentoo. Ovšem jsem taktéž velkým "klikačem" a nedám dopustit na eye-candy. Možná podle toho už tušíte, že jako desktop používám KDE a mám ho velice rád (uplně před sebou teď vidím ty opovržlivé pohledy všech "pravověrných" Linuxáků ). Jsem také velkým příznivcem GNU a filosofie Free Softwaru (musím dodat obligátní "free as in speech").
Odbočím-li od Linuxu k reálnému životu, tak vězte, že nyní studuji jadernou chemii na Fakultě Jaderné a Fyzikálně Inženýrské ČVUT. Hodně se zajímám o vědu - nejen o chemii, ale i o jadernou fyziku, kvantovou mechaniku a speciální i obecnou teorii relativity. V budoucnu (pokud se tedy na jaderce udržím) bych se chtěl věnovat výzkumu, protože věřím že je to něco, co může lidstvu prospět, něco co má skutečný smysl. Ano, jsem si vědom toho, že jsem nejspíš jen naivní idealista
Ale hodlám se svých ideálů držet...
No a co se týče zájmů, tak jsem vášnivým sci-fistou (stargejťákem a tak trošku i trekkie) a metalistou (i když tak na první pohled vubec nevypadám). Co to obnáší? Zbožňuju klasickou sci-fi literaturu od autorů jako Asimov, Heinlein, Simak, Clarke, Lem a dalších. Miluju sci-fi seriál Stargate SG-1 a Stargate Atlantis a rád mám i Star Trek. No a poslouchám hudbu (nejen) od heavy a speed metalových kapel jako Iron Maiden, Judas Priest, Helloween, Gamma Ray, Iced Earth, Metallica, Hammerfall a spousty dalších.
No a to je o mě asi tak vše
Rok narození: 1984
Bydliště: Praha
Linux používám od roku: 2003
Patička: CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
Datum registrace: 22. 1. 2005
Skóre: 34