Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Hledáte mocný textový editor (nejen) pro programátory, ale Vim vám nevyhovuje? Nestojíte o více-módový režim, ať už kvůli tomu že je to nezvyk nebo vám nevyhovuje už z principu? Jste zvyklí na textové editory jejichž ovládání odpovídá Common User Access standardu (např. Kate, GEdit, atp.), ale chtěli byste zároveň využít výhod Vimu? Pokud ano, mám tu pro vás řešení...
Vim sám o sobě umožňuje běžet v tzv. "easy módu" (pokud je spuštěn jako vim -y
nebo evim
), který je v manuálu označen jako "click-and-type editor". Tento mód přidává možnost označovat text pomocí Shift+Šipek, klasické klávesové zkratky jako CTRL+C/CTRL+V a fungování pouze v jediném (insert) módu. Nepřidává však nic dalšího a vzhledem k tomu že je Vim stavěn na jiné ovládání, je v tomto "easy módu" celkem špatně použitelný (pokud s ním chce člověk dělat víc věcí než jen psát prostý text).
Existuje ale řešení v podobě projektu Cream, který dělá z Vimu (či lépe GVimu) plnohodnotný programátorský editor plně odpovídající Common User Access standardu. Cream není nic jiného než sada konfiguračních souborů/skriptů pro Vim. Avšak velmi monstrózní sada (Cream skripty mají dohromady přes 2 MB), která rozhraní GVimu totálně předělává a přidává mnohé užitečné funkce. V defaultním režimu je Cream také pouze jednomódový editor, ale na rozdíl od evimu
je perfektně a jednoduše ovladatelný a výborně sladěný dohromady. A po funkční stránce překonává i editory jako Kate. Navíc díky vlastnostem Vimu 7 máte k dispozici taby, inteligentní doplňování kódu, kontrolu pravopisu a spoustu dalších užitečných vlastností.
Další výhodou Creamu je možnost přepnutí do více režimů. Kromě defaultního Cream režimu je tu i Cream Lite režim, který si zachovává všechny výhody Creamu, ale zároveň můžete pracovat dvoumódově (přepínat se mezi normálním a insert módem), jak jsou uživatelé Vimu zvyklí. A toto je přesně režim, který mi absolutně vyhovuje. Většinu věcí totiž dělám (a chci dělat) v klasickém insert módu, ale pokud mám v plánu nějaké větší úpravy dokumentu (nahrazování textu pomocí regexpů, reformátování, atp.), tak se normální mód vskutku hodí.
Cream je opravdu jedinečná konfigurace pro GVim. Je to výborný plnohodnotný programátorský editor použitelný pro každého, který co do funkčnosti a konfigurovatelnosti prakticky nemá konkurenci. Avšak ona obrovská sada konfiguráků/skriptů je zároveň i nevýhodou - nemůžete si tahat svoje jednoduché .vimrc všude s sebou, potřebujete mít Cream nainstalovaný. Proto jsem se rozhodl napsat si jednoduché .vimrc, které by pro mě zásadní vlastnosti Creamu splňovalo. Pokud chcete, můžete si jej stáhnout.
A co všechno moje .vimrc podporuje?
Pokud někdo moje .vimrc využije, budu jedině rád. A ještě radši budu za náměty na vylepšení či případné opravy Do budoucna prozatím plánuji přidat status-řádek zobrazující některé informace o dokumentu (podobně jako to je v Creamu).
Tiskni
Sdílej:
set statusline=%F%m%r%h%w\ [FORMAT=%{&ff}]\ [TYPE=%Y]\ [ASCII=\%03.3b]\ [HEX=\%02.2B]\ [POS=%04l,%04v][%p%%]\ [LEN=%L]