Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hledáte mocný textový editor (nejen) pro programátory, ale Vim vám nevyhovuje? Nestojíte o více-módový režim, ať už kvůli tomu že je to nezvyk nebo vám nevyhovuje už z principu? Jste zvyklí na textové editory jejichž ovládání odpovídá Common User Access standardu (např. Kate, GEdit, atp.), ale chtěli byste zároveň využít výhod Vimu? Pokud ano, mám tu pro vás řešení...
Vim sám o sobě umožňuje běžet v tzv. "easy módu" (pokud je spuštěn jako vim -y
nebo evim
), který je v manuálu označen jako "click-and-type editor". Tento mód přidává možnost označovat text pomocí Shift+Šipek, klasické klávesové zkratky jako CTRL+C/CTRL+V a fungování pouze v jediném (insert) módu. Nepřidává však nic dalšího a vzhledem k tomu že je Vim stavěn na jiné ovládání, je v tomto "easy módu" celkem špatně použitelný (pokud s ním chce člověk dělat víc věcí než jen psát prostý text).
Existuje ale řešení v podobě projektu Cream, který dělá z Vimu (či lépe GVimu) plnohodnotný programátorský editor plně odpovídající Common User Access standardu. Cream není nic jiného než sada konfiguračních souborů/skriptů pro Vim. Avšak velmi monstrózní sada (Cream skripty mají dohromady přes 2 MB), která rozhraní GVimu totálně předělává a přidává mnohé užitečné funkce. V defaultním režimu je Cream také pouze jednomódový editor, ale na rozdíl od evimu
je perfektně a jednoduše ovladatelný a výborně sladěný dohromady. A po funkční stránce překonává i editory jako Kate. Navíc díky vlastnostem Vimu 7 máte k dispozici taby, inteligentní doplňování kódu, kontrolu pravopisu a spoustu dalších užitečných vlastností.
Další výhodou Creamu je možnost přepnutí do více režimů. Kromě defaultního Cream režimu je tu i Cream Lite režim, který si zachovává všechny výhody Creamu, ale zároveň můžete pracovat dvoumódově (přepínat se mezi normálním a insert módem), jak jsou uživatelé Vimu zvyklí. A toto je přesně režim, který mi absolutně vyhovuje. Většinu věcí totiž dělám (a chci dělat) v klasickém insert módu, ale pokud mám v plánu nějaké větší úpravy dokumentu (nahrazování textu pomocí regexpů, reformátování, atp.), tak se normální mód vskutku hodí.
Cream je opravdu jedinečná konfigurace pro GVim. Je to výborný plnohodnotný programátorský editor použitelný pro každého, který co do funkčnosti a konfigurovatelnosti prakticky nemá konkurenci. Avšak ona obrovská sada konfiguráků/skriptů je zároveň i nevýhodou - nemůžete si tahat svoje jednoduché .vimrc všude s sebou, potřebujete mít Cream nainstalovaný. Proto jsem se rozhodl napsat si jednoduché .vimrc, které by pro mě zásadní vlastnosti Creamu splňovalo. Pokud chcete, můžete si jej stáhnout.
A co všechno moje .vimrc podporuje?
Pokud někdo moje .vimrc využije, budu jedině rád. A ještě radši budu za náměty na vylepšení či případné opravy Do budoucna prozatím plánuji přidat status-řádek zobrazující některé informace o dokumentu (podobně jako to je v Creamu).
Tiskni
Sdílej:
set statusline=%F%m%r%h%w\ [FORMAT=%{&ff}]\ [TYPE=%Y]\ [ASCII=\%03.3b]\ [HEX=\%02.2B]\ [POS=%04l,%04v][%p%%]\ [LEN=%L]