Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Také vás štve, že některé servery poskytují pouze neúplné RSS kanály? Např. usekávají novinky v půlce textu (nebudu radši jmenovat ) či dokonce poskytují jen titulky bez žádného textu (např. KDE Dot News)? Mě to štvalo, tak jsem se vydal cestou "udělej si sám" a napsal v PHP jednoduchou webovou aplikaci RSSMan, která umí RSS kanály obohacovat daty získanými parsováním webových stránek. Jedná se tedy o jakousi RSS proxy. Stahovaná data navíc cachuje, což může být v řadě případů taktéž výhoda...
Hledáte mocný textový editor (nejen) pro programátory, ale Vim vám nevyhovuje? Nestojíte o více-módový režim, ať už kvůli tomu že je to nezvyk nebo vám nevyhovuje už z principu? Jste zvyklí na textové editory jejichž ovládání odpovídá Common User Access standardu (např. Kate, GEdit, atp.), ale chtěli byste zároveň využít výhod Vimu? Pokud ano, mám tu pro vás řešení...
Možná už jste někdo slyšeli o Windows PowerShell (dříve známý jako Monad či MSH), což má být první pořádný shell od Microsoftu (bude obsažen ve Windows Vista). Je postaven nad .NET frameworkem a bude plně objektový. Toto je věc, která mi na *nixových shellech vždy nesmírně chyběla. Parsování textového vstupu a výstupu je v porovnání s objektovým přístupem nesmírně nepraktické. Taktéž stovky různých samostatných příkazů (každý s jinými parametry) je idea mnohem méně praktická než volání metod konkrétních objektů (alespoň tedy dle mého názoru, spousta lidí mě asi označí za kacíře ). Existuje tedy nějaká schopná konkurence Windows PowerShellu pro Linux? Odpovědí by mohl být IPython...
Už je to pár měsíců, co jsem v Pythonu napsal prográmek tv_grab_cz, který stahuje televizní programy ze serveru 365dni.sms.cz a generuje z nich XMLTV soubory. Pokud vlastníte televizní kartu, je to nesmírně užitečná věc, jelikož většina TV aplikací (např. TVTime, MythTV, Freevo, atd.) XMLTV přímo podporuje. Původně jsem chtěl program zveřejnit teprve až dodělám automatické generování stop-časů (v současnosti se musí na vygenerovaný soubor spustit ještě program tv_sort
z balíku xmltv, který stop-časy dodatečně vygeneruje a soubor přetřídí), ale pár lidí mě prosilo zda bych ho nezveřejnil už nyní, takže tady ho tedy máte
Dříve jsem spravoval archiv balíčků s Xgl a Compizem (a všemi potřebnými věcmi okolo) pro Arch Linux (viz můj blogpost Xgl v Arch Linuxu). Později jsem však na správu a pravidelnou aktualizaci takto překotně se vyvíjejícího softwaru přestal mít čas. Našly se však dobré duše, které se mých PKGBUILDů ujaly a publikovaly je v ArchLinux User-community Repository (AUR).
Vyvstal však problém, jak hromadně upgradovat určitou sadu balíčků z AUR (věcí okolo Xgl a Compizu je opravdu dost a vývoj jde rychle kupředu). Proto jsem napsal skript autoaur.
Máte digitální fotoaparát, který ukládá zvukové záznamy přímo do fotografií (v podobě EXIF dat)? Pokud ano, může se vám hodit můj jednoduchý program wavextract napsaný v Pythonu, který umí z JPEG fotografií tato zvuková data vyextrahovat a uložit jako klasický WAV soubor.
Před nedávnem jsem se začal učit Python a PyQT. Nadchla mě úžasná jednoduchost a přitom propracovanost tvorby UI v Qt Designeru. Nicméně nelíbilo se mi, že musím vygenerované .ui soubory vždy ručně "kompilovat" do pythonových zdrojáků pomocí utility pyuic, přijde mi to jako krok zpět. Proto jsem napsal v Pythonu modul, který tento proces automatizuje.
Je to de facto moje první dílo v Pythonu (nějaké primitovní "Hello World"-like aplikace v PyQT nepočítám ), proto bych chtěl poprosit všechny zdejší pythonýry, zda by se mohli na skript kouknout a ohodnotit mi ho (kde dělám např. něco né zrovna nejlépe, abych se nenaučil nějakým špatným návykům, atp.).
V poslední době jsem si tak trochu hrál se serverem Apache a narazil jsem na velmi nepříjemné omezení. Pokud bych chtěl povolit uživatelům na serveru používání .htaccess souborů, nemůžu zcela přesně nastavit, jaké konkrétní direktivy v .htaccess mají být povoleny. Např. kdybych chtěl uživatelům povolit jen používání mod_rewrite, musel bych jim umožnit AllowOverride All. Apache se mi v tomto jeví jako velmi neflexibilní a nechápu, že za dobu jeho existence toto ještě nikdo nenapravil (nebo o tom alespoň nevím).
Jelikož moc neumím programovat v C/C++ (abych mohl napsat patch na httpd, který by toto omezení řešil), napsal jsem si alespoň jednoduchý bashový skript, který toto omezení obchází.